Adaletli Bir Cumhurbaşkanlığı Seçimi Olmalı

Yazar Erkek Magazin

mustafa dorukCumhurbaşkanını seçiminin halkın seçmesini asla doğru bulmuyorum.

Bu önemli göreve acaba halkımız kimi seçer dersiniz?, halkımız bu sorumluluğu alacak kadar eğitimli ve bilinçli mi toplumdaki insanlarımız ne kadar kendi kararlarını sandığa taşıyorlar. Kaç kişi adayları iyi tanıyor. Başbakan olarak uzun yıllar görev yapan bir adayın diğer adaylardan görsel olarak şansı daha yüksek olmuyor mu? Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bu kadar kısa zaman da ve bu kadar adaletsiz bir medya içinde ne kadar kendini tanıtmaya fırsatı oldu olacak..

Son günlerde Ekmeleddin Bey ve Demirtaş Bey, Başbakanın da içinde olduğu canlı bir televizyon programına çıkıp objektif gazeteciler tarafından soru cevap şeklinde halka hitap etmelerini davetini duyuyorsunuzdur. Tabiki Başbakan red ediyor. Doğru bulmuyor neden acaba?. Türkiye’de kaç miting yaparsınız ki kendinizi ifade edebilirsıniz?. Herkes kendi yandaş şehrinde oy istiyor. Bu adil bir seçim süreci değil. Madem halk seçiyor cumhurbaşkanını çıkılsın birkaç kanala programlar yapılsın.

Cumhurbaşkanlığı SeçimiBaşbakan kendi halkına kürsüden oy toplama konusunda oldukça tecrübeli. Hesaplarına göre sepetlerindeki %45 yumurta üzerine ne kadar arttırırız planları şuan yapılıyor. Bu halk seçimi, bu halkı kucaklayacak bir seçimse ekranlarda tartışılmalı ve herkez kendi özgün iradesini kullanarak oyunu belirlemeli.

Yoksa ülkemizin siyasi güç güçlü olan ağalık ve reislik gibi birbirlerine oyları bağlı toplulukların olduğu bir gruplaşma mevcut. İşte ağa şuna oy ver dedi verdik. Diğer yandan ciddi bir tarikatların oluşturduğu gruplar. Bir yanda şeyler, buna benzer her türlü birlik ve birbirine bağlı kitleler. Bu insanlar yoksulluk ve cehalet içinde yaşarken kendi politik kararlarını veremeyecek kadar yoksullar.

Kısacası ?Üç adayın bir araya gelerek canlı yayında tartışıyor olmaları bize gerçekler açısından ışık tutacağı gibi adaletli bir seçimi işaret edecektir. Başbakanın böyle birşey kaçması hey halkım duy sesimi dedirtiyor. Şunu unutmayaım suçlu insan başını kuma gömer.

Halkın başkanı seçiyoruz. iktidar partisi bu seçim çantada keklik gibi davranıyor. Ağustosta seçimin yapılması bile en ince oy oranlarının hesaplandığının göstergesidir.

Halkımızın diğer adayları çok iyi tanıması içinde bu canlı yayınların hayata geçmesi gerekiyor. Bu da ancak adayların aynı anda karşılaştırabileceği, soruların objektif olarak sorulabileceği bir ortamda mümkün olması olası. İyi tanınmayan aday Türkiyeyi 2 ay değil, 6 ayda dolaşsa boş.

Cumhurbaşkanı adayının: özgün ve demokratik bir yaşam adına halkla bütünleşiyor olması gerekir., yasaklara karşı yapıcı ve uyumlu, yolsuzluğa karşı dik duracak, samimi güler yüzlü olması gerektiğini düşünüyorum..

Şunu unutmayalım! sandık başına gittiniz, oy kullanacağınız adayın bugüne kadar verdiği üstü kapalı demeçler en büyük benim, benden başka büyük yok diyen bir aday asla olamaz. Böyle bir adaya oy atmak, geleceğinizi uçurumdan aşağıya atmaya benzer.

Güzel bir geleceğe hep birlikte sandık başına.

Sevgiler…

Mustafa DORUK
Erkek Magazin yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.