Artık Parmaklar Konuşacak

Yazar Erkek Magazin

Artık Parmaklar Konuşacakİlk kurulan bilgisayarların odalar büyüklüğünde olduğunu söylenir.

Benim ilk bilgisayar kullanmaya başladığım dönemlerde DOS ile çalışırdık. Bir program çalıştırabilmak için komutlar girer dururdunuz. Daha sonra ortalığı Windows 95 sallamıştı. Almak için sıraya girenleri televizyonda izlemiştim. Artık nostalji olarak kaldı.

Bilgisayarın her dalında olduğu gibi artık klavye-fare ikilisinde de değişiklikler oluyor. İlk önce farelerde değişiklikler oldu. Fareyi hareket ettirmek için top kullanılıyordu. Daha sonra yapılan çalışmaların ardında lazerli sistemlere geçildi. Klavyeler de daha ergonamik hale getirildi.

Ancak artık bunlarda da kurtulma zamanımız geliyor. Apple’in iPhone’un da kullandığı sistem yaygınlaşacak cinsten. Apple’in telefonun da parmaklarımızla işlerimizi hallediyorduk. Microsoft’un 2010 tarihinde çıkarmaya düşündüğü sistemde de parmaklarımızla bazı işlerimizi halledebileceğiz. Mesela, resimler yapabileceğiz, fotoğrafları büyütüp küçültebileceğiz ya da piyano çalabileceğiz. Gerçi şimdilik bunlar gösterilen kısmı. 2010’a kadar köprünün altında daha çok sular geçecek. Bu sistemi daha da geliştireceklerdir.

Mert Ali Kaya
Erkek Magazin Teknoloji Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.