Bir Şarkısın Sen

Yazar Erkek Magazin

Bir Şarkısın SenMedyadan tanıdığımız tüm sanatçı ve oyuncuların , sahne sanatlarıyla ilgilenen tüm kişilerin çocukluk dönemlerinde; ellerinde mikrofon ayna karşısında şarkı söyleyip ya da evde sahne kurup dizi film çektikleri aşikar.

İleri ki hayatımızda neler yapacağımızla ilgili ipuçlarını çocukken çevremizdeki herkese mesaj olarak veririz. Asıl olan evrene verdiğimiz mesajdır.

En yaratıcı olduğumuz ve isteklerimizin ön çalışmalarını yaptığımız asıl dönemlerdir. Uzman olarak ailelere söylediğimiz en önemli şey; sakın yaratıcılıklarını engellemeyin, ellerinden mikrofonlarını almayın. Ama dikkat edin; çocuk bu her şeyi ister, ona hak etmesini söyleyin. Hayat bedel ödedikçe yaşamana izin verir. Bedel ödemedikçe elinden alır.

Büyüdükçe beynimiz, yaratıcılığı azaltıp gerçeklere odaklanmaya başlar. Zaten sistemde sınırlamalarla büyüyoruz. Aslında bize öğretilen; her şey hayal ettiklerinden ziyade yaptıklarından ortaya çıkar.

Ergenliğe kadar her yaşanılan travmadır.Dünyaya hiçbirşey bilmeden geldiğin için öğrendiğin her yeni bilgi insanda travmaya dönüşür. Sürekli şok, şok, şok

Gelelim asıl konumuza; televizyonda üzülerek seyrettiğim bir ticari yarışma olan; BİR ŞARKISIN SEN
Program güzel organize edilmiş; ülkenin sevip saydığı,seyrederken pozitif ve güven veren bir şarkıcı Erol Evgin. Yeni anne olan bir sunucu Pınar Altuğ.Oyuncular doğru seçim, seyrederken kızamıyorsun.
Sahne muhteşem, orkestra şefi bu işe imza atan bir bilirkişi. Konuklar, ne söyleyecekleri bilinen show insanları.

Buraya kadar sorun yok ama sermaye yanlış. ÇOCUKLAR
Daha düne kadar elinde saç fırçası ayna karşısında şarkı söylerken, beyinlerinin yüzde sekseninde oyun tasarısı kurarken, gezdiği sokaklarda özgürce davranırken, daha çok çalışmam gereke bilinciyle büyürken bir anda sahneye atılan, sermayeler.

Dün, anneleri ve babaları spontan bir şekilde onlara kızıp, ceza veriyorlardı. Sınıftaki arkadaşlarından birkaçı ile oynuyorlardı. Evde annesi ile babaları alkışlıyorlardı.

Şimdi her şey değişti. Artık, egoları şişti. Alkış bağımlısı oldular. Ama hayat 3 ay alkışlar sonra eve gidip oyun oynamak zorundalar. Hayallerini ellerinden aldılar, şimdi dün çıktıkları sahneden başka hayal kuramıyorlar. Anne, baba ve çevre onlara spontandan uzak yapay ilgi göstermeye başlayacaklar.
Etraftakiler kendilerini fark etsinler diye her şeyi yapacaklar. Tek amaçları fark edilmek olacak.
Evdeki saç fırçaları ilgilerini çekmeyecek,sek sek oynarken şarkı söylemeyecekler. Bayram elbiselerinin anlamı kalmayacak en önemlisi de okul aktivitelerinde sahneye çıkmak istemeyecekler.

Kim bunların suçlusu, tabi ki anne babalar. Kendi hayatlarındaki başarısızlıklarını dünyaya bir star getirdim, saplantısı ile yok sayma düşüncesi. Çevresindeki arkadaşlarına becermişliğin verdiği hazzı vermek, belki de en acısı bundan bir kaçının maddi kazanç sağlamak istemesi.

Size sorarım, çocuğunu dilendiren, erken yaşta çalıştıran anne babalardan farkı ne? Haa, bana göre fark çok, çalışılan mekan kaliteli, birinde yalvarmayı öğreten, diğer tarafta rol yapıp oynamayı öğreten anneler, babalar.
Dünya yarışmalardan sonra hayatları mahvolan gençlerle dolu. Bir tabak meyve gibi show insanları her akşam değişen.

Ben Barış Mançoyu özledim, çocuklar doğal elbiseleri ile sahneye çıkardı. Çıktıkları sahne, okul müsamere salonuna benzerdi. Yanlarında ki adam çocuk gibi konuşur ve sadece mini mini bir kuş şarkısını söyletirdi. Onları izlemeye çocuklar gelirdi. Gündüz saatlerinde gösterilirdi çünkü en çok başka çocuklar seyrederdi.
Sanki çocuğunu hafta sonu bir oyun salonuna götürmüş, eğlendirmiş eve gelmişsin gibiydi.

Ama Bir Şarkısın Sen?deki giyilen kıyafetler, söylenen şarkılar, hedef kitle ortada.
Bu toplum çocukların yaptığı her şeye masumca bakar. Çünkü onlardan zarar gelmez.
Asıl olan hep beraberce onlara nasıl zarar verdiğimiz.

Hepimiz suçluyuz açıp seyrederek, telefondan mesaj atarak ve bize sorulduğunda :- harika söylüyorlar diyerek.
Ben kendimiz bu yolla eğlendirmektense, iki kadeh içip, kafayı bulmayı yeğlerim.

Ey insanlar ,:- sokakta mendil satan çocuklardan mendil almayın, buna alışıyorlar. diyen siz , ne zaman Bir Şarkısın Sen?e oy atmayı bırakacaksınız?.

Barış Manço , YILDIZLAR ÜZERİNE YAĞSIN?.

Aşkım Kapışmak
Davranış Bilimleri ve İletişim Uzmanı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.