Çene Eklemi Rahatsızlığı

Çene Eklemi Rahatsızlığı

Paylaş

Aslı ErcanlıÇene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir rahatsızlık. Bu rahatsızlık baş, kulak, çene-yüz ağrıları, kulak çınlaması, çene ekleminden ses gelmesi, ağız açmada kısıtlılık, ağrı veya kaymalar şeklinde semptomlarla kendini gösterir. Kimi kez klinik belirti vermeden yıllarca devam ederken, kimi kez de insanları canından bezdiren bir rahatsızlık olarak sürer.

Çene eklemi rahatsızlığının nedenlerini saymak gerekirse birden fazla sebebinin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle erkeklerde bu sebepler daha da artıyor. Farkında olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz ki sinirli hem cinslerinizde bu oldukça sık karşılaştığımız bir neden. Çene eklemi rahatsızlığına neden olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz. Bunun gibi birçok neden çene ekleminde çeşitli sorunlar yaşayabilirsiniz.

Çene Eklemi Rahatsızlığı?Çözüm ne, çene eklemi sorunundan kurtulmam için ne yapılması gerekiyor? diyorsanız cevabını şöyle aktarayım. Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yok. Çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılması, optimum bir kapanışın sağlanması veya çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması gibi çeşitli tedavi şekilleriyle çene-yüz bölgesinde harmoniniz sağlanır. Kapanış uyumu tam olmayan dolgu, protez ve kuron köprüler gözden geçirilir. Kapanış hattınızı dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı yapılır. Plak size uygun yapıldığı için mutlaka hekime görünmelisiniz.

Çene-yüz kaslarınızdan, dişlerinizin kapanışından ve çene kemiklerinizden etkilenen çene ekleminiz kompleks bir yapıya sahiptir. Bu üç yapının her biri ekleminizin armonisi için çok önemlidir. Kaslarınız esnek ve dengeli olmalıdır. Dişleriniz eksiksiz fizyolojik ve biyolojik bir uyum içinde dengeli olup, düzenli bir kapanış vermelidir. Ağzını açma ve kapama hareketleri fizyolojik sınırlar içerisinde olmalıdır.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.