Çiçek Pasajı

Yazar Erkek Magazin

Çiçek PasajıÇiçek Pasajı (Cité de Péra), Beyoğlu ilçesinin göz bebeklerinden olan İstiklal Caddesi ile tiyatro sokağını birleştiren tarihi yapıdır.

1870 yılındaki büyük yangında üzerindeki Naum Tiyatrosu yıkıldıktan sonra arsası Hristaki Zografos tarafından satın alınarak Cité de Péra adında bir pasaj yapıldı. Yaklaşık 38 yıl kullanılan pasaj 1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından alındı. Bu tarihten itibaren genel olarak çiçek dükkânlarının bulunduğu Cité de Péra (Hristaki Pasajı) Çiçek Pasajı olarak anılmaya başlandı. 1939-1945 yılları arasında çiçekçilerin yerini yavaş yavaş meyhaneler aldı. Bu süreç çiçek sektöründe hizmet edenleri farklı adresler aramaya yöneltti. 1950 yılından itibaren pasajın içerisinde artık tamamen meyhaneler hâkimdi. Yalnız tanınmışlık açısından Çiçek Pasajı olarak bilinen pasajın adı değiştirilmeden kaldı.

Mimari olarak Rum Cleanthy Zanno eseri olan Çiçek Pasajı gerek tarihi gerekse görkemli eğlenceleri ile Beyoğlu?nun vazgeçilmezleri arasındadır. Pasaj 2005 yılında Mey içki anlaşması ile restore edilerek bugünkü halini aldı.

Yolunuz Beyoğlu?na düşerse ve meyhane ortamlarının açık havadaki eğlencelerinden hoşlanıyorsanız tarihi bir mekanda bu zevki yaşamak için uğramanızı tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.