Daha Düzgün Dişler

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıHemen hemen hepimizin kabul ettiği bazı gerçek var. Karşımızdaki kişiyle nasıl bir ilişkimiz olacağı biraz dış görünüşüne daha doğrusu dişlerinin yüzüne kattığı ifadeye bağlı. Bir diğer gerçek ise bizim kendimize olan güvenimiz özellikle de erkeklerin kendilerine olan güvenleri dişlere bağlı. Nasıl mı?

Eğer düzgün dişlere sahipseniz, diş yapınız yüz hatlarınızda olumlu etkiler bırakıyor ki daha güvenle gülüyorsunuz. Kendinize olan güveniniz dişlerinize olan güveninizle doğru orantılı dersek yalan olmaz. Eskiden dişlerdeki bozuklukları düzeltmek çok daha zordu. Çapraşık dişler için yapılan ortodonti bu kadar gelişmemiş, bu denli iyi sonuçlar vermemişti. Eskiden yapılan dolgular gri olduğu için dişlerde estetik görünmüyordu. Oysa porselen dolgularla çok daha sağlıklı ve çok daha estetik duran dolgular yapmak mümkün. Yani gelişen ve daha iyi sonuçlar veren Estetik Diş Hekimliği alanları sayesinde hem karşınızdaki kişinin yüzüne daha rahat bakar hem de kendinize olan güveninizden şüphe etmemiş olursunuz.

Düzgün DişlerÇapraşık dişlere sahip erkekler her zaman ağızları kapalı gülmek zorunda hisseder kendini. Rahat rahat gülmekte zorlanır, gülse bile bir an önce ağzını kapatmak ister. Çapraşık dişleri düzeltmek için ilk akla gelen bir ortodontiste başvurup dişlere tel taktırmak. Ama tel taktırmak o kadar da kolay değil elbette. Tel taktırırken herhangi bir ağrı, sancı yaşanmıyor ama daha sonra ağrılar gittikçe artacak ve dayanmak çok zor hale gelecek. Ortalama iki yıl sürecek olan tedavi sonunda yüz güldürücü dahası içtenlikle gülünecek sonuçlar alınacak. Son dönemlerde ileriki yaşlarda erkeklere takılan teller sizi daha çekici kılsa da işin içinde sabretmek var çünkü ortodontik tedavide en önemli olay hastanın sabırlı olması. Eğer ?sabır bana göre değil? diyorsanız yapacağınız ilk şey ortodontiste gitmek değil de estetik diş hekimliği alanında uzman bir doktora başvurmak. Yapılacak uygulama ise kozmetik düzenleme?

Kozmetik düzenleme, eğer dişlerinizde aşırı çapraşıklık yoksa ama yine de tel taktırmanız gerekiyorsa üstelik sabırsızsanız kısa sürede yapılabiliyor. Dikkat edilmesi gereken tek şey bu konuda uzmanlaşmış bir diş hekimine gitmek.  Kozmetik düzenleme bir diğer deyişle doğal dişlerin yeniden şekillendirilmesi, bazen kötü bir gülüşü düzeltmenin en kolay yolu. Çok uzun “drakula” köpek dişlerini, uçları tırtıklanmış kesici kenarları, inişli çıkışlı gülme hattını birkaç küçük dokunuşla düzeltmek mümkün. Bu uygulamanın en güzel taraflarından biri uygulama sırasında anesteziye herhangi bir ihtiyaç duyulmaması. Uygulama özel frezler yardımıyla yapıldığı için işlemler diş mine seviyesinde bitiriliyor ve dişe herhangi bir şekilde zarar vermiyor.

Bu uygulamanın en güzel taraflarından biri dişlere herhangi bir zarar vermeden doğal dişlere sahip olunması. Erkekle özlemini çektiği mükemmel dişlere kısa zamanda doğal gülümsemelere ve pürüzsüz dişlere kavuşuyor. Tek yapmanız gereken bu konuda uzman bir hekime başvurmak. Yapılması gerekenleri size ayrıntılarıyla anlatacaktır.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.