Damatlığımız Nasıl Olsun

damatlık seçimi

Paylaş

Damatlık seçimi…

Evlilik, bir erkeğin için hayatında yaşayacağı en önemli anlardan biridir.  Bir insanla hayatınızı paylaşmaya hazırlanıyorsunuz. Heyecan duyuyorsunuz, hayaller, umutlar besliyorsunuz. Erkek açısından bu güzel anın en önemli detaylarından birini de damatlık seçimidir. Beyazların büyüsünde bir gelin prensesin yanında, yine beyaz atlı prens misali bir damadın olması gerekir. Ki olmalı da…

Damatlık SeçimiToplum olarak herhalde dünyada da aynıdır, genellikle düğünler gelinler üzerine gider ve hep onların etrafında şekillenir. Gelin makyajı, gelin saçı, takısı, kuaförü ve tabii ki de bazen binlerce lira tutabilen  gelinlikler. Aynı zamanda biz gariban erkeklerin ezildiği koskocaman bir an da olduğu kesin. “Aman gelinliği güzel olsun biz ortalama bir şey bulur giyeriz” diyebiliyoruz.. İşte biz erkeklerin fedakarlığı işte burada başlıyor onlar güzel ve özel olsun diyoruz. Fedakarız biz…

 

Ama başta da belirttiğimiz gibi gelinlerin yanında onlara yakışacak damatlar olmamız gerekiyor. Bu güzel anın yani damatlığınızın seçimi konusunda sizlere bir kaç ipucu vermeye çalışacağız. Damatlar nasıl giyinmeli? Damatlıklar nasıl olmalı?  seçilmeli? Damatlık elbise çeşitleri nelerdir?

Damatlık Aksesuarlar

Damatlık Elbise Seçimi

İlk olarak belirtelim damatlığınıza kesinlikle önem verin. Bu şıklığın yanında sağlık açısından bile önemli, ucuz kalitesiz bir damatlık o güzel anınızı bile mahvedebilir. Nasıl mı derseniz? Polyester, sentetik türünden alacağınız bir elbiseyle ter içinde kalıp pişik bile olabilirsiniz. Her şeyi geçtik, yüzlerce kişiyle sarılıp öpüşeceksiniz, düğün havaları, danslar cabası, zaten düğünler yaz ayında oluyor, ter içinde kalırsınız. Mümkün olduğunca kaşmir, merinos, angora yün ve pamuk karışımı kumaşlar tercih edin. Şu linkten kumaş seçimi detaylarına ulaşabilirsiniz. www.erkekmagazin.com/takim-elbise-secimi

Gelelim ikinci konuya, damatlığımız hazır mı olsun, yoksa bir terziye mi diktirelim? Sevgili arkadaşlar, değerli erkekler, eğer doğuştan şanslı biriyseniz fit ve standart bir vücudunuz varsa gidin mankenlik yapın, ama onun dışında size uyacak bir hazır takım elbise bulmanız çok zordur.  Acı ama gerçek! Bir şekilde hazır bile alsanız mutlaka orasını burasını vücudunuz uydurmak, tamir ettirmek gerekiyor. İşinin ehli olmayan birisinde yapılan tamirat tuhaf bir sonuç doğurabilir. Zaten adı üstünde tamir!

O yüzden güvenilebilir ve işinin ehli bir terziye takım elbisenizi yaptırmak en iyisi. Biliyoruz daha pahalı 0lacak ama gelinliğe verilen önemi ve paraları düşünün. İmkanınız varsa bir terzi tarafından  sizin vücudunuza uygun dikilecektir. Ama dediğimiz gibi iyi terzi şart.

Damatlık Takım Elbise Çeşitleri

Damatlık olarak 3 çeşit elbise tarzı var. Bunlar, normal takım elbise, smokin ve smokinin kuyruklu versiyonu olan frak.

Takım Elbise 

Mavi Takım ElbiseNormal takım elbise için sanırım genel tercih, beyaz gelinliğinin yanında daha çok siyah takım elbiseyi seçiyoruz. Bunun  özel bir anlamı var mı bilmiyoruz! Beyaz ve siyah sanki bir gizli anlamı var gibi!

Tabii ki siyahın en önemli avantajı aşağı yukarı tüm erkeklere yakışır olması ve küçük hataları göz ardı edebilir olması. Siyahı genel bir trend olarak kabul etmek gerekir. Onun dışında yine lacivert ve koyu tonlar damatlıklarda en önemli renk tercihleri. Ama bu demek değil ki diğer renkler tercih edilmez. Eğer uygun size güzel giden bir modelin her çeşit rengini kullanabilirsiniz. Özellikle kır düğünü gibi bir düğün ortamında size uygun renkte bir keten takım elbise dahi giyebilirsiniz.  Unutmayın size uygun bir renk mutlaka vardır. Renk tercihleri uyumu kişiseldir. Dikkat edersiniz bazıları mavi içinde çok kolay ve rahat ederken  bazı renkler size sıkıntı verebilir. Buna her türlü alışverişlerinizde dikkat edin ve kendi renginizi bulun.

Gelelim beyaz konusuna, açıkçası şık oluyor ama taşımak biraz zor sanırım. Beyaz renkte takım elbise için fit bir vücut gerekiyor. Beyaz daha çok smokin’de tercih ediliyor.

Kravat konusunda ise uzun boylu ve fit biriyseniz ince kravatlar tercih etmek daha iyi bir sonuç verir. Yine benzer renkte bir cep mendili tercih edilmelidir

Gömleklerde genel tercih yine beyaz renk oluyor. Tarzınıza göre yine renk kombini yapabilirsiniz ama  sade beyaz ve soft renkleri tercih edebilirsiniz. Burada önemli detay kol düğmeleri oluyor. Güzel bir kol düğmesi şık bir detay katar.

Damatlık Takım ElbiseDamatlık Takım Elbise

Smokin

Bir evlilik klasiği olan smokin damatların en çok tercih ettiği bir elbise tarzı diyebiliriz. Smokin düğün, balo gibi resmi törenlerde tercih edilir. Aslında genel rengi siyah olmasına rağmen beyaz renk çeşitleri de son derece şık oluyor. Eğer geniş omuzlu ve uzun boylu fit biriyseniz beyaz rengi tercih edebilirsiniz.

Smokin, ceket boyu olarak normal takım elbiseden daha kısadır ve yakaları ise genelde saten olur. Gömlek olarak ise kesik yakalı bir gömlek giyilir. Tabii ki smokinin temel aksesuarı mutlaka ama mutlaka siyah papyon oluyor. Kuşak konusu smokinin unsurlarından biri olmasa da göbekli erkekler için tercih edilmeli. Ayakkabı olarak parlak renkli siyah ayakkabı giyilmeli.

Smokinin genellikle davetlerde giyildiği için güzel bir smokin sahibi olmanız bu davetlerde de kullanacağınız anlamına gelir. Özel davetlerde farklı renkte papyon kombinasyonu yapılabilir.

Damatlık Smokin DS Damat Ceremony

DS Damat Ceremony

Damatlık Smokin Sarar

Sarar

Damatlık Smokin Damatlık Smokin

Frak 

Frak çok tercih edilmez ama eğer İngiltere Lordlar kabinesinin bir üyesi veya bir arşidük- soylu bir ailenin kızıyla evlenecekseniz giymeniz gerekebilir. Şaka bir tarafa pek tercih edilmese de frak da giymek tercih olabilir. Tabii öz mutluluk düğün salonunda gitmez zaten…

Frak aşağı yukarı smokinin ceket arkasının kuyruğunun olması diyebiliriz. Kesinlikle resmi bir kıyafettir Eldiven ve kuşak olmazsa olmazıdır. Frak’ın tüm aksesuarları papyon, eldiven vs. beyaz renktir.

Sarar Frak Damatlık

Sarar Frak Damatlık

Son olarak, kesinlikle kendi vücudunuza uygun, size giden bir renkte, rahat ve sağlıklı bir damatlık seçmelisiniz.

Mutluluklar dileriz.

ErkekMagazin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.