Diş Bakımında Pratik Bilgiler

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıDişlerimiz dış görünüşümüzün bir tamamlayıcısı. Kadınlar için güzel, erkekler için ise daha karizmatik görünmenin en önemli adımı dişlerin temiz, düzgün ve estetik olması. Eğer bir noktayı atlarsak işte o zaman dişlerin estetik görünümünü sağlamak oldukça zorlaşıyor. ?Neymiş o nokta? dediğinizi duyar gibiyim. Elbette ağız ve diş bakımı?

?Dişlerim güzel görünsün karizmatik olayım yeter bana? diyen erkeklerdenseniz fena halde yanılıyorsunuz benden söylemesi. Elbette dişlerin temiz, düzgün olması oldukça önemli. Daha önceki yazılarımda okuduğunuz gibi yapılan araştırmalarda karşımızdaki kişi ile olan iletişimize 7 saniye içinde karar veriyormuşuz. Doğal olarak bu 7 saniyenin belirleyicisi dişlerimiz. Ama ağız bakımınızı yeterince yapmadığınız zaman karizmatik olmak neredeyse hayal olur.

İşte size ağız bakımınızı sağlamanın ve bu bakımı korumanın kısa detayları.

Beslenmenin diş sağlığına etkisi yadsınamaz.

Erkek Diş BakımıAğız ve diş sağlığın her ne kadar yaş, cinsiyet, ırk koşulları etkili olsa da ağız ve diş sağlığını etkileyen en önemli etken beslenme. Düzensiz ve dikkatsiz beslenme genel sağlığımızı tehdit ettiği kadar ağız ve diş sağlığını da büyük oranda tehdit ediyor. Asitli içecekler, şekerli ve tuzsuz yiyecekler ve yetersiz su tüketimi dişleri önce sarartıyor sonra diş kayıplarına neden oluyor. Özellikle erkeklerin yediklerine, içtiklerine dikkat etmediği düşünülürse dişlerinin tehlike altında olduğunu ve kısa süre sonra sinyal vereceğini hatırlatmak isterim.

Erkeklerin en dikkat ettiği olgu dişin beyaz olmasıdır.

Siz de dişleriniz sarardığın zaman istediğiniz gibi gülemiyor, köşe bucak saklanan erkeklerden misiniz? O halde çözümünü söyleyelim: diş beyazlatma. Kolay söylenilmesi sizi yanıltmasın. Evde hazırlanan karbonat gibi yöntemler dişlerinizi beyazlatmak yerine en güçlü yapıya sahip diş minesini zedeliyor. Yapmanız gereken bakkaldan karbonat almak yerine bir diş hekimine başvurmak.

Hepimiz ağız kokusunu gidermek için nane etkisinin olduğu şekerleri tüketmeye çalışıyoruz.

Hatta erkeklerin bu tür şekerlere olan düşkünlüğüne de sık sık görüyoruz. Ama ağız kokusunu ne nane
şekeri ne de karanfil kalıcı çözüm oluyor. Ağız kokusunda en etkili çözüm bir bardak soğuk süt. Ayrıca yemeklerden sonra ufak bir parça peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar da var. ?Ben peynir yemem? diyorsanız alternatif olarak yoğurt da tüketebilirsiniz.

Dişleri korumanın iyi yollarından birinin elma tüketmek olduğunu söylenir.

Oysa elma içerdiği şeker ve asit nedeniyle dişlerde zamanla diş çürükleri oluşmaya başlıyor. Elma yemenin diş çürüklerinin önlediği yolundaki inanış gerçeği yansıtmıyor. Aksine şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntıları diş çürüklerine yol açıyor.

Birçok erkek hastam dişlerini beyazlatmak için karbonat kullandığını itiraf etti.

Oysa bu düşünce yanlış. Erkeklerin en çok yaptığı hatalardan olduğu için üstüne basa basa söylüyorum dişleri karbonatla beyazlatmaya çalışmak dişleri beyazlatmaz. Toplumumuzda en sık rastlanan yanlış bilgilerden biridir. Zaman zaman bazı gazete ve dergilerde dişleri parlatmak için karbonat, çilek, tuz gibi maddelerden yararlanılabileceği söylense bile bunların tamamı yanlış ve zararlıdır. Üstelik karbonat dişleri beyazlatmadığı gibi diş minesini de çizerek dişlere zarar verir.

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Sağlık Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.