Diş Kayıpları – Dolgularla Eksikleri Tamamlayın

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıHemen hemen her erkek tüm karizmasının yerinde, bu durumu da dişleriyle tamamlamak ister. Ama bu karizmayı bozacak diş kayıpları yaşanmadan önce bazı belirtilerle diş sağlığınızı inceleyebiliriz. Eğer şanslıysanız da dişinizi çekmeden dolgu yaptırarak en az hasarla bu işten kurtulabilir bu sayede tüm karizmayı toparlamış olursunuz. Dolgu, dişlerimiz çürüdüğünde var olan madde kaybını telafi etmek için çürük kısmın temizlenip, dişe uygun malzemelerle restore edilmesidir.

Dolgular dişin kayıp kısmında telafi amaçlı oldukları için kullanılan malzeme ve estetik son derece önemli. Dolgularda kullanılan malzeme ve estetik görünüm son derce önemli dedim ama önemli olan bir diğer nokta da uygulamayı yapan eller. Her hastanın kafasına takılan sorulardan biri de sancılı olup olmadığıdır. Uygulamayı yapan eller ne kadar usta ise o kadar hafif ve kolay bir uygulama aslında.

Günümüzde kullanılan üç çeşit dolgu materyali var. Dilerseniz bunları erkekmagazin.com okurları için anlatayım.

dolgularYaklaşık 150 yıl önce kullanılmaya başlayan amalgam yani gri dolgular günümüzde de kullanılıyor ve içeriğinde civa, gümüş ve bazı metal alaşımlar yer alıyor. Diyelim ki yirmi yıl önce amalgam dolgu yaptırdınız. Bugün bir hekim olarak dolgunuzu incelersek sekonder dediğimiz çürükler ve nekrozlar görebiliyoruz. Yapılan son araştırmalarda amalgamın sert yapısı, çiğneme sırasında da dişe uyum sağlayamaması diş için mikro çatlaklara neden olduğunu ortaya koyuyor. Amalgam dolguların siyaha yakın gri olması estetik olarak da birçok erkek hastamın şikâyet ettiği bir durum.

Bir diğer dolgu çeşidi kompozit yani beyaz dolgular diş hekimliğindeki gelişmelere paralel olarak son yirmi yılda geliştirilmiş dolgulardır. İlk yıllarda dayanıksız olmaları nedeniyle amalgam dolgulara rakip dahi olamazken gelişmelerle birlikte artık amalgam dolgulardan daha dayanıklılar. Kompozit dolgunun yerleştirilebilmesi için sadece çürük kısmın temizlenmesinin yeterli, dolgunun tutuculuğunu sağlamak için ekstra kesime ihtiyaç duyulmuyor. Dişin renginde hazırlanmaları da bu dolguları avantajlı hale getiriyor.

Son zamanlarda hem sağlık hem de estetik açıdan en çok tercih edilen bir dolgu çeşidi var. Porselen dolgular o kadar doğal ve sağlıklı duruyor ki çıplak gözle dişin üzerinde herhangi bir yabancı maddenin olduğu anlaşılmıyor. Eğer dişinizdeki kayıp dolgu yapılamayacak kadar büyük ise genelde dişe kron kaplanır. Oysa artık orijinal dişinizi koruyarak doğal bir görünümle gülümsemeye devam edebilirsiniz.

Erkek hastalarım en çok tercih ettiği porselen dolguların size sunduğu en büyük şans ise laboratuvarda hazırlandığı için son derece parlak yüzeye sahip olursunuz. Yani kendi diş renginiz gibi parlak ve beyaz üstelik kendiniz gibi doğal bir görünüme porselen sayesinde kavuşabilirsiniz.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bayram 30 Mayıs 2019 - 09:54

Tamam kabul ediyorum.orjinalını nerden nasıl bulacagız

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.