Dişeti Çekilmesinin Tedavisi Yok

dişeti çekilmesi

Paylaş

Aslı ErcanlıAğız ve diş sağlığı 7?den 77?ye herkes için önemli olsa da erkeklerin bu konuda takıntıları fazla. Çeşitli diş ve diş eti hastalıkları, ağız bakımının yeterli yapılmadığı zamanlarda hem ağız sağlığını hem de vücut sağlığını tehdit ediyor. Her zaman söylediğim gibi ağız, sindirim sisteminin önemli parçası ve ilk adımıdır.

Genel sağlığı tehdit eden hastalıklardan biri de dişeti çekilmesidir. Zaman içinde tedavisi yapılmayan dişeti çekilmeleri, diş kayıplarına neden olabiliyor. Öncelikle emin olmayanlar erkek hastalar için dişetini açıklamak gerekiyor. Dişeti, dişimizi çevreleyen, koruyucu maddedir. Dişeti çekilmesi ise; diş taşına, kötü kaplamalara ya da kalıtımsal hastalıklara bağlı olarak önce kemiğin aşağı doğru çekilmesi ardından da dişetinin kemiği takip ederek aşağı doğru çekilmesi ve diş kökünün açığa çıkmasıdır.

dişeti çekilmesiErkekler son derece fazla sigara tükettiği için bu durumu fark etmekte zorlanabilir. Çünkü sigara bazen bunu geçici olarak maskeler. Ama sigarayı bıraktığınızda ya da diş tası temizlendiği zaman o dişetinin dokusunun kemiği takıp ettiği görebilirsiniz.

Diş eti aslında genel fırçalama hatası ya da kalıtımsal dişeti hastalığı nedeniyle çekilir. Eğer diş fırçalanmazsa bu faktörler dişeti çekilmesini hızlandırır. Bakteri plağı dediğimiz yemek artıklarının dişe yapışması o bölgede yapışması bu duruma zemin hazırlar. Maalesef bakteriler sürekli yediğimiz besinlerle beslenir ve kendine büyümek için yer acar. Dişetinin içine doğru ilerler. Bunu dışarıdan anlamak mümkün değildir. Ayna karşısında baktığınızda çoğu zaman fark etmezsiniz bile.

Erkek hastalarımdan en çok aldığımız soru dişeti çekilmesinin tedavisinin yapılıp yapılamayacağı. Aslında diş eti çekildikten sonra dişeti geri gelmez. Tedavi ancak çekilme sırasında dişeti çekilmesini önlemek amacıyla yapılır. Diş taşı ve bakteri temizlenir ve sağlıklı dişeti dokusu zaman içinde dişe yapışır. Eğer dişeti çekilmeniz estetik kaygı uyandıracak derecedeyse ek tedavilerle özellikle diş eti estetiği yapılabilir. Bu noktada dişeti çekilmesinin engellemek için dişler doğru fırçalanmalıdır.

Dişetinden dişe doğru süpürme şeklinde fırçalamak gerekir. Diş aralarını temizlemek için ise diş ipi kullanmak gerektiğini her yazımda vurguluyorum.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

  1. Pala dedi ki:

    Sabah akşam kekik demleyip kısık ateşte için ,ağzınızı gargara yapın ,çekilme kesin olarak durur ,dişetleri eski sağlığına kavuşur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.