Erkek adam yemek mi yapar ?

Yazar Pashazade Ragıp

Pashazade RagıpBir erkek yemek yapmalı mı ? Veya nasıl nasıl yemek yapıldığını öğrenmeli mi? Erkek adam yemek mi yapar ? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? Sorular, konular, tartışmalar.

Açık söylüyorum bir erkek hem yemek yapmalı, hem de nasıl yapıldığını mutlaka öğrenmeli. Neden mi? Hayat bu ! Bazen öyle durumlarda kalırsınız ki bu sizi mecbur kılar.

Bazen dost meclislerinde bu konu açılır ve kimi yemek yaptığını, kimi de bu konuyla alakası olmadığını, hatta erkek adam yemek mi yapar diye çıkışanlar olur. Hayatın cilvesi midir nedir bu çıkışları yapanların bir çoğunu daha sonra yemek yaparken, tarif sorarken bulursunuz.

Hepimiz aile yapımız gereği annelerimiz daha sonra eşlerimizin yemek görevini aldığı bir yapıda yaşadık veya yaşıyoruz. Ama bu ömür boyu bir garanti de değil. Ailemiz annemiz babamız ömür boyu bizimle olacak değiller. Boşanma oranları günden güne artıyor veya bekarlık yaşam koşulları gereği uzayabiliyor.

Bir şekilde yalnız kalan bir erkek olarak bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Yok kardeşime giderim, teyzeme, arkadaşıma giderim diyenlere de nereye kadar! Artık geniş aile yapılarından çok çekirdek aile modeli gelişti.

Erkek Yemekleri

“Lokantaya giderim” diyenler olabiliyor,  tamam da nereye kadar. Günde 3 öğün lokantada yemek bu ekonomik koşullarda adamı çarpar. İmkanı olanlar için zaten bir şey diyemeyiz hatta aşçı bile tutabilirler. Ama en azından en kötü şartları da bir erkek olarak düşünmek gerekir. Çevremde eşi vefat etmiş yalnız kalan yaşlı insanlar var. İnsan bu durumda kendini düşündüğünde biraz çarpılıyor açıkçası ama dediğim gibi hayat bu…

Bu sadece dul erkeklerin için değil, işi için yerini değiştirmiş, bekar kalmışlar, öğrenciler için de söz konusu. Bizim öğrencilerimiz genellikle makarnaya talim olur. Oysa ucuza yemek yapmayı bilenler için günlük protein ihtiyacını karşılayacak sağlıklı temiz yemekler kolaylıkla yapılabilir.

İşte size bir mutfak  sırrı

Türk mutfağının geneli aynı yapıda uygulanan bir sisteme sahip.

Olay şu,  yağ ile başlar, soğan ilave edilir, et varsa eti konulur, daha sonra kullanacağınız ana malzeme eklenir, biraz   salça ve en son su katılması ile biter.

Hangi yemekler mi ? Kuru fasulye, bezelye, nohut ve vb. her türlü tencere yemekleri. Pilavlar bile bu şekildedir, sadece yağ ardından ardından pirinç biraz kavrulması ve üzerine su. Yemeklerin yüzde 90’ı bu şekildedir.

 

Mangal konusuna girmiyorum bile. Bazen kadınların mangal yaptığı sahneleri görüyorum, kadının mangal yapması ne demek tövbe!

Sözün kısası ister şartlar gereği, ister eşinize ister sevgilinize yemek yapın ve yemek yapmayı mutlaka öğrenin…

ErkekMagazin’de erkek yemekleri konusuna da el atacağımı da şimdiden bildirmek istiyorum. Eğer bildiğiniz kolay uygulanacak tarifler ve yemekler varsa iletişim bölümünden sitemize gönderebilirsiniz.

Hürmetler

Pashazade  Ragıp
Erkek Magazin Yazarı

 

İlgili Yazılar

1 Yorum

Erkeklerin Tencere Yemekleriyle İmtihanı | Erkek Magazin 28 Ağustos 2014 - 19:50

[…] arada “Erkek adam yemek mi yapar” konusunu daha önce […]

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.