Erkek Dergileri

Yazar Erkek Magazin

erkek dergisiTürkiye’de bulunan erkek dergileriyle ilgili bir araştırma yapıldı. Buna göre Türkiye’nin önde gelen erkek dergileri genel kitleleri ve içerikleri bu araştırmayla değerlendirilmiş.

Bu çalışmada Türkiye’de yayınlanan dört erkek dergisi ele alınmış ve dergilerin içerik, web sitesi, görsel tasarımları, reklam bilgilerinden yola çıkarak pazarlama ve tüketim açısından hangi erkek tiplerine hitap ettikleri, dergilerin kendilerini tanımladıkları sloganlarla ne kadar örtüşen bir içeriğe sahip oldukları tartışılarak açıklanmaya çalışmış.

Türk Erkek Dergileri

Boxer Erkek Dergisi

boxer erkek dergisiKasım 2012 sayılı derginin ilk olarak kapak sayfasına baktığımızda ünlü bir kadın televizyon yıldızının fotoğrafı olduğu görülmektedir. Nispeten erotik olarak sayılabilecek bu fotoğraf birçok erkek dergisinde olduğu gibi kadınlardan hoşlanan erkeklere hitap ettiği varsayımında bulunulabilir.

Bu listeden de anlaşılacağı gibi, ilk olarak okuyucu kitlesinin politika, iş hayatı, spor,teknoloji, araba, kadın, edebiyat ile ilgilenen erkeklerin olabileceği üzerine bir çıkarım yapılabilmektedir. Kapak tasarımına baktığımızda ise beyaz fon üzerine siyah ve kırmızı renklerin kullanıldığı görülme ktedir. Bu seçim genellikle birçok dergide bir standart olduğu düşünülebilir.

Derginin bu sayısı toplam 144 sayfadan oluşmaktadır. Toplamda 15 sayfa direk reklam sayfası olarak kullanılmaktadır. Bu reklam sayfalarının yanında birçok bölümde teknoloji, stil öğütleri altında marka ve ürünlerinin fotoğraflarıyla beraber fiyatları da yer almaktadır. Reklam veren firmaların derginin hitap eden kitlesini de yansıtacağı düşünülerek bir listesi

Boxer Dergisinde tam sayfa reklam veren firmaların listesi.

Yapı Kredi Bankası, Lacoste, Opel, Efes Pilsen, Vodafone, Hendric’s Gin Diesel, HTC, Sony, Gratis, TNT Express, Karnaval.com, Head&Soulders, Xpro, Nutrition, Renault,

Reklamlar ise; birer tane banka, web sitesi, kargo, ikişer tane giyim, araba, alkol, üçer taneteknoloji, bakım ürünleri reklamı olduğu görülmektedir.

Buradan da anlaşılabileceği gibi bu dergiyi okuyan erkek kitlesi teknolojiyi, alkolü, kişisel bakımı, giyim kuşamı, iş hayatın ıseven kişiler olduğu düşünülebilir.

Derginin içeriğini okumaya başladığımızda öğüt verici bir hitap ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu tipik dergi hitabı olarak nitelendirilebilecek yazım ve anlatım şekli, okuyana samimi bir his uyandırdığı düşünülmektedir. Sanat, edebiyat, sinema, politikaya da yer yer yer veren dergi erkek okuyuculara stil ve kariyer öğütleri vermektedir. Kadınlara karşı nasıl centilmen olunabileceği hakkında öğütler veren bir bölüm bulunmaktadır. Öğütler arasında arabada bir şemsiye bulundurulması, koltukta polar battaniye, evde fındık ezmesi ve abur cubur bulundurulması, arşivlere romantik komedi filmi eklenmesi, yağmurda dinlenebilecek müzik listesi oluşturma, barda kış içkilerine yer verilmesi, deri eldiven kullanım önerisi, kış tatil aktiviteleri, son trend rakı masaları yer almaktadır. Bu alanda ulaşmaya çalıştıkları okuyucu kitlesi çalışan, kendi evi olan, bekar, nispeten iyi kazanan , alkol kullanan bir erkek modeli çizmektedir.

Stil rehberi bölümünde ise markaların ürünlerinin fotoğrafları ile beraber fiyat listeleri yer verilmektedir.

Çanta önerilerinden yola çıkılarak bir değerlendirme yapılacak olunursa; önerilen markalar; Burberry, Fred Perry, Jasper Conran, Zara, H&M, LC Waikiki gibi markalar görmekteyiz. Fiyat aralığı değişen bu markalar göz önüne alınarak okuyucu kitlesine her alım gücüne uygun çeşitli alternatifler sunduğu görülmektedir.

Derginin birçok bölümünde kadın fotoğraflarına yer verilmektedir. Hatta teknoloji bölümün de ise ürünleri erotik fotoğraflarla tanıtan kadın fotoğrafları bulunmaktadır. Buyaklaşımdan derginin kadına ilgi duyan bu alanda beklentileri karşılamaya çalışan bir dergi olduğu düşünülebilir. Derginin web sitesine baktığımızda ise basılı dergi ile benzer konular ve görseller göze çarpmaktadır. Ayrıca Türkiye ve dünya gündeminden haberler de yer verilmektedir. Tasarım olarak siyah ve beyaz tonlar kullanılmaktadır.

Tasarım görsel olarak karışık ve kullanışsız görülmektedir. Özenilmemiş bir yapıya sahip olduğu düşünülebilir. Derginin basılı hali ile tasarım açısından çok fazla bir benzerlik göstermemektedir. Bu bakımdan dergi, web sitesini ikinci planda tuttuğu düşünülebilir.

Dergi ne basılı olarak ne web sitesinde kendisini tanımlayıcı bir söz ya da bir slogan kullanmamıştır.

Derginin Facebook sayfasına bakıldığında ise erotik kadın fotoğrafları ve güncel haberlerle alakalı iletiler görünmektedir

Sayfanın toplam 10543 takipçisi bulunmaktadır (10/01/2013).

Üyelerin fotoğraflar ve paylaşımların altına yazdıkları yoruma bakılarak kendi erkekliklerini ön plana çıkartan ve kadınlara karşı net bir bakış sergileyen yorumlar olduğu görülmektedir. Bu etki derginin genel anlamda yansıtmaya çalıştığı şehirli ve kültürlü erkekten daha farklı bir erkek tipi sergilediği farkedilmektedir.

Sayfanın istatiklerine bakıldığında ise takip edenlerin 18- 24 yaş arasında yoğunlukta olduğu ve daha çok İstanbul şehrine kayıtlı kullanıcıların bulunduğu görülmektedir. Böyle bir sonuç çıkmasının bir sebebi de sosyal medyayı kullananların daha çok 18-24 yaş arasında olduğu düşünülebilir ve bilindiği gibi Türkiye’deki en fazla nüfusa sahip ilde İstanbul’dur, bu da neden daha çok İstanbul’dan kullanıcıların daha fazla olduğunu açıklamaktadır.

Genel olarak Boxer Dergisi; web sitesinde ve basılı dergide, şehirde yaşayan, çalışan,kendi evine sahip, bekar, genç ve orta yaş,bakımlı erkeklere hitap ettiği söylenebilir fakat sosyal medyada ise çok daha farklı bir kitlenin derginin sayfasını takip ettiği görülmektedir.

Özel olarak belirli bir ilgi alanına yönelmeden genel hatlarıyla birçok kişinin ilgisini çekecek konulara yer verdiği görülmektedir. Bu durum da derginin pazar kitlesini bir bakıma geniş tutmak istediği düşünülebilir.

Esquire Erkek Dergisi

esquire erkek dergisiOcak 2013 sayılı derginin ilk olarak kapak sayfasına baktığımızda kadın bir yıldızın fotoğrafı görülmektedir. Koyu renklerin bu sayıda hakim olduğu görülmektedir. Koyu renk tonlarının kullanım amacı daha ağır bir tarz katmak için olabileceği düşünülebilir. Bunun dışında dikkat çeken bir diğer husus ise, dergi isminin sağ altında Adamakıllı dergi ifadesi bulun maktadır. Bu ifadeden derginin maskülen bir his yaratmaya çalıştığı düşünülebilir. Dergi okumanın kadınsal bir öğe olduğunu düşünen erkekleri kendilerini bu dergiyi okuduklarında bu hissiyattan kurtulabilecekleri düşüncesi uyandırmaktır. Bir diğer yandan ise diğer erkek dergilerine karşı bir gönderme de yapılmış olabileceği düşünülebilir. Asıl ?erkek?dergisi ?bizim dergimiz? demenin farklı bir dil kullanarak ifade edilmiş şekli olabilir.

Kapakta her dergide olduğu gibi içerik hakkında genel başlıklar bulunmaktadır fakat bu başlıklar tasarım açısından biraz daha geri planda görünmenin yanı sıra karışık durmaktadır. Geri planda durmasının asıl sebebi kapak kızını olabildiğince ön plana çıkartmak için olabileceği düşünülebilir.

Kapaktaki başlıklar şöyle;
Kış modasının her detayı

Yaşayan en seksi kadın, Mila Kunis

İlişki, 3. Dünya savaşı, Ofiste kadın erkek kapışması, Ne yapılır, nasıl sağ çıkılır

Futbol, Karısıyla futbol arasında kaldı, Tabii ki aşkını tercih etti

Sağlık, Kışın nasıl beslenmeli

Dövmeyle ilgili 1125 kelime

İş yaşamı, İş görüşmesi öncesi bilmeniz gerekenler, Sıra dışı başarıların CEO’ları, Kendi network’ünüzü nasıl yaratırsınız, Ofiste şık olma tüyoları

Pragma, Tarihin en büyük seri katilleri aynı hücrede

Bu başlıklardan anlaşılabileceği bu derginin genel erkek kitlesinin ilgi alanları; kadın, kadın erkek ilişkileri, sağlık, iş yaşamı, otomobil, futbol olarak sıralanabilir.

Dergi toplamda 146 sayfadan oluşmaktadır. Toplamda 15 tam sayfa reklam bulunmaktadır. Bu reklamların yanı sıra farklı bölümlerde ürünlerin fotoğrafları ve fiyatları verilmektedir.

Bu reklamların; iki tanesi banka,üç tanesi alkol, bir tanesi su, iki tanesi teknoloji, üç tanesi yazılı ve görsel basın, üç tanesi kıyafet ve ayakkabı, bir tanesi ise alternatif sağlık takviyesi reklamıdır.

Reklam verenlerin bu dergiyi tercih etmesinin sebepleri arasında dergiyi okuyanların ilgi alanları arasında alkol, teknoloji, moda, basın ve ekonominin girdiğini düşünmeleri söylenebilir. Bu bilgi de bize derginin hitap ettiği kitleye karşı bir bilgi sunabilmektedir.

Derginin genel sayfa tasarımlarına baktığımızda değişkenlik gösterdiği görülmektedir.İçerik ile alakalı, konuyu yansıtan görseller ve tasarım kullanıldığı fark edilmektedir. Bu da tek düzelikten ziyade dergiye hareketli bir hava katmaktadır.

Dergide içerik olarak stil, iş yaşamı, sağlık, beslenme, ekonomi, sanat, teknoloji gibi konulara yer verilmesinin yanı sıra özel olarak farklı ilgi alanlarına hitap eden konulara da yer verilmektedir. Kültürel ve entelektüel açıdan farklı kitlelere hitap ettiği görülmektedir.

Genel olarak tipik öğüt verme ve yönergeler sunma üzerine konular mevcuttur. Kadın erkek ilişkileriüzerine öğütler verilmektedir. Erkek ve erkek yaşamı odaklı olan dergide stil bölümünde ise önerilen markalar arasında daha çok klasik ürünler sunan markalara yer verildiği görülmektedir. Bu markaların fiyat listeleri ise alım gücü yüksek kesime daha çok hitap etmektedir. Örnek olarak koruyucu mont önerilerinde 1299 TL den 1890 TL’ye kadar fiyat aralığı olan farklı markalar önerilmektedir. Türkiye’deki asgari ücretin brüt 978 TL olduğu göz önüne alınarak bu fiyatlar doğrultusunda okuyucu kitlenin yüksek ücretle çalışan erkek kesim olabileceği düşünülmektedir.

Derginin web sayfası incelendiğinde ise basılı dergi ile paralel konular ve başlıklara yer verildiği görülmektedir.

Tasarım olarak beyaz, siyah ve tonlarının kullanıldığı göze çarpan web site sade bir görünüme sahiptir. Konular, başlıklar ve linkler kolay bulunabilir bir düzen içerisinde tasarlanmıştır. Derginin basılı hali ile bir nebze örtüşen bir tasarıma sahip olduğu söylenebilir.

Derginin Facebook sayfasını ise toplamda 11294 kişi takip etmektedir (13/01/2013) (

Derginin istatiklerine bakıldığında sayfayı takip eden kullanıcıların yaş olarak en çok bulunduğu aralık ise 25 34 yaş arasında olduğu görülmektedir. Takip edenlerin en çok bulunduğu il ise İstanbul’dur.

Sayfadaki paylaşımlaracevap veren kullanıcılara bakıldığında çok fazla aktivitelerde bulunmadığı görülmektedir. Cevap verilen paylaşımlarda ise daha seviyeli bir dil kullanıldığı göze çarpmaktadır. Bu durumun asıl sebebi sayfayı takip eden yaş ortalamasının yüksek olduğu yüzünden olabileceği düşünülebilir. Genel olarak dergiyi basılı ve sanal ortamdaki yayınlarına bakarak ele aldığımızda aralarında bir tutarlılık olduğu görülmektedir. Bir varsayımda bulunulacak olunursa bu derginin okuyucu kitlesi; eğitim seviyesi yüksek, iyi bir iş ve gelir sahibi nispeten olgun erkeklerden oluştuğu düşünülebilir.

GQ Erkek Dergisi

GQ Erkek DergisiOcak 2013 sayılı derginin kapak sayfasında kadın bir yıldızın erotik bir fotoğrafı bulunmaktadır. Bunun yanında dergi genel olarak turuncu, kırmızı, siyah ve beyaz tonlarını kapak sayfasında kullanmayı tercih etmiştir. Kapakta önemli bir diğer nokta ise sağ üstköşede Bildiğin okuyan erkeklerin dergisi yazmasıdır. Bu ifade ile entelektüel açıdan belirli bir altyapıya sahip, eğitimli erkekleri hedef kitlesi aldığı düşünülebilir.

Ayrıca GQ’nun açılımının Gentlemens Quarterly olduğu düşünülürse centilmen erkeklere yönelik bir dergiolduğu varsayımında bulunulabilir.

Kapakta bahsedilen konuların listesi ise;

Karaoğlan ve Bayırgülü yeniden aramızda, Volkan Keskin & Müge Boz

Tony Parsons yazdı, Erkek öfkesi nedir nasıl alt edilir?

Kariyerinde 50 yılı deviren seks bilgesi Haydar Dümen

Takdir etmeye buradan başlayın, Erin Wasson, Giysileri sevmiyorum vücudumun en güzel yerlerini kapatıyorlar.

Çok paranız, hatırlı tanıdıklarınız, bitmek bilmeyen enerjiniz olsa da dünyada asla göremeyeceğiniz yerler listesi

Sıcacık yün ve farklı desen, doku, tarzlarla kara kışa karşı moda, Kalın ve yalın giyinme rehberi

GQ Bar, Yeme içme dünyası stille buluşuyor

Genel başlıklara bakıldığında en başta yine erkek yaşamına yönelik bilgiler ve öğütlerin verilen bölümlerin olduğu görülmektedir.

Dergi toplamda 162 sayfadan oluşmaktadır. 27 sayfa ise tam sayfa reklamlardan oluşmaktadır.

Diğer dergilerde olduğu gibi bu reklamların yanı sıra farklı markaların ürünlerinin fotoğrafları ve fiyatları verilen bölümler bulunmaktadır.

Bu reklamların; iki tanesi banka, üç tanesi mekân, iki tanesi gösteri ve konser, üç tanesi alkol, iki tanesi araba, 4 tanesi teknoloji, iki tanesi web sitesi, iki tanesi eğitim, bir tanesi kişisel bakım, bir tanesi marina, bir tanesi alternatif sağlık takviyesi, bir tanesi cips, bir tanesi saat, bir tanesi televizyon kanalı, bir tanesi de dergi reklamıdır.

Bu reklamların arasında en ilginç olanı ise Çevre Koleji reklamıdır. Bir erkek dergisine neden bir okul reklam verir diye düşünüldüğünde akıllara, bu dergiyi okuyan kitlenin muhtemelen liseye gidecek yaşlarda çocuğu, kardeşi vs. olabileceği düşünülmüş olabileceği varsayımı yapılabilir. Bunun yanında diğer sosyal ve kültürel aktivitelerin reklamları dergide fazlasıyla bulunmaktadır.

Dergiyi okuyan erkek kitlesi sosyal alanda aktif bireyler olabileceği düşünülebilir. Derginin içerisinde stil tüyoları adı altında gösterilen markaların fiyat aralığına bakıldığında ise yüksek gelir grubuna hitap edebilecek öneriler  sunulmaktadır. Bu durumda derginin okuyucu kitlesinin iyi gelire sahip erkeklerden oluşabileceği ya da iyi gelire sahip olmak isteyen erkeklerden oluşabileceği varsayımında bulunulabilir.

Derginin sayfa tasarımlarına bakıldığında okunaklı, sade, konuyla alakalı görsel öğelere sahip net bir çizgiye sahip olduğunu görülmektedir. Bunun yanında dergi, içerik olarak çok geniş yelpazede konular içermektedir. Spordan yeme içmeye, çeşitli araştırma konularından sanata her konudan ayrıntılı bölümler bulunmaktadır. Bu anlamda gerçekten Bildiğin okuyan erkeklerin dergisi ifadesini yansıttığı düşünülebilir.

Derginin bu sayısındaki bir habere göre İstanbul’da GQ Bar adlı bir mekanın açılacağı bilgisi verilmektedir. Bu da hizmet anlayışı olarak diğer dergilerden çok daha farklı konuma ulaşıldığının bir göstergesidir. Üstelik mekanın sadece erkeklere özel olmadığını her şık erkeğin yanında şık bir kadının olduğu ifade verilmektedir. Bu anlamda derginin okuyucu kitlesi sadece erkek-erkek arkadaş ilişkilerine ya da sohbetlerine önem veren bir kitle olmadığı varsayımında da bulunulabilir. İnternet sitesine bakıldığında ise basılı dergi ile paralel konular içerdiği görülmektedir. Bunun yanında tasarım olarak şık, sadece ve açık tonların kullanıldığı fark edilmektedir. Bu yaklaşım derginin basılı hali ile de bir paralellik göstermektedir.

Facebook sayfası incelendiğinde ise sayfayı takip edenlerin sayısı 18692 olduğu görülmektedir (13/01/2013)

Takip edenlerin yaş aralığı ise daha çok 18 – 24 dür. İstanbul ise takipçilerin en çok bulunduğu il olarak görülmektedir. Derginin sayfada yaptığı paylaşımlara bakıldığında daha çok stil tüyoları verme amaçlı moda fotoğraflarının konulduğu görülmektedir.

Genel olarak dergiyi değerlendirdiğimizde ise, daha çok üst gelir grubuna hitap eden zevkleri öneri olarak sunan, yenilikçi ve açık fikirli erkeklere hitap ettiği görülmektedir. Bilgi ve görsel olarak sanal ve basılı ortamlarda bir tutarlılık olduğu fark edilmektedir.

Men’s Health Erkek Dergisi

Men's Health Erkek DergisiDerginin Eylül 2012 kapak sayfasına bakıldığında ünlü bir futbolcunun fotoğrafı görülmektedir. Dergi genel olarak erkek sağlığı ve spor önerileri konuları içeren bir içeriğe sahip olduğu için kapak fotoğraflarında erkek model kullanmıştır.

Tasarım olarak okunaklı büyük siyah yazıların dikkat edildiği kapakta genel olarak hakim renkler siyah, beyaz ve kırmızı olarak görülmektedir. Bunun yanında dergi isminin hemen üzerinde erkek olmanın keyfi yazmaktadır. Bu da derginin sadece erkeklere özel, haberlere, konulara ve bilgilere sahip olduğunu göstermektedir. Kapakta yer alan konu başlıkları ise;

Daha fazla kas, Doğru beslen ve hızla forma gir

Ofiste seks, Kurallar yıkılmak içindir

28 günde metabolizmanı hızlandır, Deltafit felsefesiyle sınırlarını zorla

Para stresine son ver

Futbolun bilge adamı: Alex De Souza 80 tarif, Mutfağın ustası sen ol

Her yerde kardiyo, Hiç yapmadığınız üç antrenman

Genel başlıklara bakıldığında daha çok erkek bedenini iyileştirme, spor ve kişisel yaşamöğütlerinin var olduğunu görülmektedir. Bu derginin hitap ettiği kitle sporla ilgilenen, kendi başının çaresine bakabilen, bakımlı erkeklerin olduğu varsayımında bulunulabilir.

Dergi toplamda 154 sayfadan oluşmaktadır. Ayrıca 28 tam sayfa reklam bulunmaktadır.

Reklamlardan; dört tanesi kıyafet, bir tanesi banka, dört tanesi spor ile alakalı ürün ve mekan, iki tanesi araba, iki tanesi saat, üç tanesi alkol, bir tanesi teknoloji, dört tanesi takviye besin ve ilaç, bir tanesi otel, bir tanesi yatak, iki tanesi sosyal aktivite, bir tanesi internet sitesi, bir tanesi kişisel bakım ürünü ve bir tanesi evcil hayvan ürünü reklamlarıdır.

Reklam listesinden de görülebileceği gibi daha çok spor ve sağlıklı yaşam ile alakalı reklamlara yer verilmiştir. Bu da derginin okuyucu kitlesinin ve içeriğinin bu alanda yoğunlaştığını göstermektedir.

Derginin iç sayfa tasarımları konu ile alakalı görsellerle doludur. Yazıdan daha çok görsel anlatıma odaklanılmıştır. İçerik olarak ise büyük bir yoğunluğunu sağlık ve vücut geliştirme önerilerinden oluştuğu görülmektedir. Toplamda beş temel ana başlık altında konular sıralanmıştır. Bunlar; beslenme, sağlık, fitness, cinsellik & ilişkiler ve erkek dünyası. Buradanda anlaşılabileceği gibi okuyucu kitlesi daha çok spora ve kişisel bakıma yönelik bir kitleden oluşmaktadır. Derginin anlatım dili öğüt vericidir.

İnternet sitesine bakıldığında ise beyaz ağırlıklı bir tasarım göze çarpmaktadır. Nispeten karışık bir görünüme sahip olmasına rağmen bilgi kolayca ulaşılabilir vaziyettedir. İçerik olarak basılı olan dergiyle benzer konular bulunmaktadır.

Derginin Facebook sayfasına bakıldığında ise paylaşımların daha çok vücut geliştirme ve kişisel erkek yaşamına dair önerilerden olduğunu görülmektedir. Sayfayı 13183 kişi takip etmektedir (13/01/2013)

Takip edenlerin en fazla bulunduğu yaş aralığı ise 18- 24 dür. En çok bulundukları il ise İstanbul

Paylaşımların altına neredeyse hiç yorum yapılmadığı görülmektedir. Bunun sebebi olarak kadının erotik fotoğraflarına yer verilmemesi olduğu düşünülebilir. Genel olarak bakıldığında derginin hedef kitlesi spora yatkın ve kendini geliştirmeye yönelik çalışmalarda bulunan erkek kitlesi olduğu söylenebilmektedir.

GENEL DEĞERLENDİRME

Genel olarak bu dört dergiye bakıldığında hepsi birbirinden ayrı bir şekilde farklı erkek tiplerine hitap ettiği görülmektedir. Bu erkek tiplerinin farklılıkları genellikle yaşam standartları, eğitim, gelir seviyesi ve kişisel zevklere göre değişmektedir. Örnek olarak GQ da viski reklamı varken Esquiere’da votka Men’s Health’e ise bira reklamı ağırlıklı olarak verildiği görülmektedir.

Reklam verenler dergiyi alan kitleyi göz önünde bulundurarak reklam verirler, bu da bu erkek dergilerinin bir şekilde farklı kesimlere hitap ettiğinin de bir göstergesidir.İçerik olarak da birbirine yapı olarak benzeseler de uzmanlaştıkları ya da yoğunlaştıkları alanlar da farklılıklar vardır.

Men’s Health daha çok sağlıklı alan alanına yönelirken GQ biraz daha stil, sanat ve güncel konulara yönelmiştir. Esquire dergisinde daha fazla iş yaşamı ile ilgili bilgiler yer alırken Boxer dergisi daha çok kadın figürünü kullanmayı tercih etmiştir. Bu farklılıklar da dergilerin okuyucu kitlelerini belirlemektedir.

Tasarım açısından bir değerlendirme yapılacak olunursa klasik dergi tasarımından çok farklı bir yapı görülmemektedir. Sadece içerik ve bilgilere göre değişen görseller farklılaşmaktadır. Genellikle beyaz tonları hem sanal ortamda hem de basılı dergide kullanılması rahat ve yorucu olmayan bir okuma olanağı sağlamaktadır.

Dergilerin fiyatları karşılaştırıldığında ise GQ dergisi 9 TL iken diğer dergiler 8 TL olduğu görülmektedir. Dergilerin fiyat farklılıkları okuyucu kitlesi hakkında anlamlı bir bilgi sunmamaktadır.

 

Öğretim Elemanı: Prof. Dr. FERRUH UZTUĞ

Hazırlayan: Oğuzhan GÜNGÖR

İlgili Yazılar

1 Yorum

Türk Erkek Dergileri 15 Mayıs 2014 - 15:27

[…] cemiyet haberleri kaynagi […]

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.