Erkekler İçin Diş Eti Düzenlemeleri

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıKarşınızdaki kadını sadece gülüşü için sevdiniz mi hiç? Ya da aşık olduğunuz kadını hep gülümsemesiyle mi hatırlıyorsunuz? O halde benden size ilginç bir detay. Onun gülümsemesini daha güzel ve daha anlamlı kılan dişlerinin birbirleriyle olan uyumu.

Dahası güldüğünüzde görünen diş eti miktarı, dişlerinizin boyutunu da etkiliyor. Erkeklerin dişlerinin daha büyük ya da daha uzun veya güzel olsa da itici görünmesine neden olan durumun açıklaması bu. Asimetrik diş eti kenarları, dişlerinizin düzensiz ve gülüşünüzün eğri olduğu izlenimi veriyor. Bu durumda erkeklerin çekicilikleri azalıyor. Eğer diş etleriniz çekilmişse dişleriniz olduğundan daha uzun görünür.

Bir çeşit diş ödemi olan enflamasyon nedeniyle şiş ve kırmızı olan diş etleri, dikkatleri diş etlerinde topluyor. Ödemli ve kalınlaşmış diş eti kenarı, dişlerin 1/3 dip kısımlarında gölge oluşumuna neden oluyor. Bu gölgelerden dolayı diş renkleri de olduklarından 1-2 ton daha koyu göründüğünü belirtmek gerek. Tüm bunlar erkeklerin son derece dikkat ettiği bir durum. Diş etlerinde bir sorun yaşayan erkek hastalarım diş eti düzenlemelerinin ardından dişlerinin daha düzgün ve sağlıklı göründüğünü söylüyor.

erkek dis eti sağlığıAyrıca oluşmuş olan ödemden dolayı kalınlaşmış diş eti kenarında bakteri plağı daha kolay oluşurken bakteri birikimi, iki diş arasındaki üçgen diş eti bölümünün yani papilin çekilmesine ve iki diş arasında koyu renkli, bazen de siyah bölümler oluşmasına neden olacaktır. Bu noktada diş etinin düzenlenmesi gerekir. Bazen de yardımcı uygulamalarla diş etindeki sorunlar giderilerek dişlerdeki estetik ve sağlık geri kazanılır. Aksi halde dişler bir yandan sağlıksız görünürken bir yandan da erkeklerin karizmasını fena halde çiziyor.

Gülümsemenizi etkileyen ikinci bir nokta ise; diş çektirdikten bir süre sonra diş kemiğinde çökme oluşması. Bu durum dişlerin asimetrik duruşunu da etkiliyor. Özellikle de ön dişlerin bulunduğu alanda son derece rahatsız edici bir görüntü oluşabiliyor. Erkekleri de rahatsız eden bu görüntüyü engellemek için yapılan porselen her ne kadar kusursuz yapılmış olursa olsun sonuç olarak porselen bir diş eti dokusu içerisine yerleştirilecek. Eğer porselenin yerleştirileceği bölgede yeteri kadar sağlıklı dişeti dokusu yoksa porselen o bölgede estetik durmayacak. Dikkat ederseniz göz bu görüntüyü hemen algılıyor. Böyle bir görüntünün ve sağlık sorunun yaşanmaması için öncelikle dişetine müdahale edilmesi gerekiyor.

Gelelim asıl meseleye. Yani yukarıda saydığım durumlar yaşandığında kafanızda oluşan ?ne yapılması gerektiği? sorusunun yanıtına.

Diş eksikliği ve diş eti çekilmesi nedeniyle papil kaybı yaşanıyorsa öncelikli olaral bunun yerine konulması gerekiyor. Bazen cerrahi müdahalelerle bazen de protetik yöntemlerle kayıp dokular başarılı bir şekilde geri kazanılabiliyor. Aksi halde ne yapılırsa yapılsın yeteri kadar başarı sağlanmamış olur. İşte dişeti dokusunu düzenlemek ve dişlerin uyum içinde görünmesini sağlamak için yapılan işlemlere dişeti düzenlemeleri denir.

Genellikle protez yapılmadan önce, dişetleri, kemik ve bağ dokusuyla ilgili altyapı girişimleri özellikle sabırsız erkek hastalar tarafından uzun ve yorucu seanslar olarak düşünülüyor. Fakat bu girişimler, çalışmalar tamamlandıktan sonra elde edilecek sonuçlar hastalar ve hekimler açısından gerekli ve yüz güldürücü ve tatmin edici oluyor.

Görünüşlerinden memnun olmadığımız dişetlerini aşağıdaki operasyon türleri ile düzeltmek mümkündür.

Dişeti manikürü-gingivoplasti:

Güldüğünüz vakit dişetlerinin olması gerekenden fazla görünmesi durumunda dişler daha küçük görünür. Bu sorun dişetlerine yapılan manikürle düzeltilebiliyor. Tek seans yapılan operasyonla dişetleri gülme hattı hizasına çekiliyor.

Dişeti grefti:

Dişeti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını eşitlemek eşitlenebiliyor. Bu sayede erkeklerin kusursuz olmasını istedikleri diş boyları ve gülümserken daha estetik görünen dişlere kavuşmak gerçekleşiyor.

Dişeti efektli porselenler:

Ne yazık ki her zaman dişetlerindeki çekilmeleri tedavi etmek mümkün olmayabiliyor. Çekilen diş Etlerini yerine koymak neredeyse imkânsız ise bu bölgeye dişeti rengini taklit eden porselen uygulanabiliyor.

Dilediğince gülmek isteyen erkeklerin aynı zamanda gülümsemelerine hayran oldukları kadınların da her zaman yaptırabileceği uygulamalarla dişe estetik görünümü ve dağlığı kazandırmak mümkün.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Sağlık Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.