Erkek Giyim Ansiklopedisi: Tişört

Erkek Giyim Ansiklopedisi: Tişört

Paylaş

Tişört, erkek giyim modasının en temel ögelerinden ve belkide kullanım olarak en pratik giyim eşyalarından biri. Ki buna tüm zamanların da rahatlıkla diyebiliriz. Erkek Giyim Ansiklopedisi, tişörtü sunar.

Tişört Nedir? Tişört hakkında bilgiTişört, özellikle yaz aylarında bir erkek için “giyiyorum çıkıyorum” kolaylığı, hayat görüşlerimiz yansıtan sloganlı ve resimli versiyonları, her yaştan erkek ve kadın için alternatif renkleri taşıyabilme imkanı sağlıyor. Özellikle son zamanlarda trend olan baskılı desenleri de unutmayalım tabii…Ve işin özü, tişörtün erkekler açısından en güzel tarafı basit bir şekilde kombine edilmesi.

İster takım elbise altına giy, ister gömlekle kombinle, ister pantolunun üstüne giy ve hayata çık.

Tişörtün Tarihi

İsmini bildiğiniz üzere T harfinden almış (T-Shirt)…Şimdi insan merak ediyor değil mi, tişört ne zaman ortaya çıkmış? Herhalde ilk aklımıza gelen çok eski zamanlara gitmek olurdu. Belki Mısır’a belki de Roma’ya…Bizim de tahminiz Roma’ydı hatta bazı kaynaklarda Romalı askerler tarafından kullanıldığı belirtiliyor ama popüler olması veya ortaya çıkışı Amerika olarak kabul ediliyor.

1900’lü yılların başı ve Amerika…

James Dean ve Beyaz TişörtüHer zaman dediğimiz bir şey var, erkek modası dediğimiz şey ilk olarak askerler tarafından kullanılıyor. Ordular için tasarlanıyor, daha sonra cepheden dönen askerler bunu gündelik hayata taşıyorlar. Ceket, kravat, pantolon, kaban, trençkot, chino, keten, hepsi yani…

Amerika’ya dönelim! İlk olarak askerler için iç giyim olarak kullanılıyor, daha sonrası malum…

Tişörtlerin tam anlamıyla popüler olması ise Hollywood ve sinema sayesinde oluyor. İlk olarak aklımıza gelen sahne, ağzında sigarası ve beyaz tişörtüyle, belkide erkeklerin ilk stil ikonu James Dean

James Dean dedikten sonra üç nokta koyarak

1950’li yıllardan itibaren tişört her yaştan, kadın olsun, erkek olsun, çocuklara kadar tüm dünya için vazgeçilmez bir giyim trendi oluyordu.

 Tişört Türleri

Tişört Türleri v yaka, yuvarlak yaka, polo yaka

Temel olarak 3+1 çeşidi var. Yuvarlak yaka, Y yaka bir de tabii ki V yaka artı + ise polo yaka. Polo yaka başlı başına bir madde konusu

Yuvarlak Yaka: En çok tercih edilen çeşidi diyebiliriz. Ki buna standart demek daha doğru olur. Çünkü her türlü vücut yapısı için uygundur.  

Y Yaka: Ortasından bir gömlek açığı gibi sadece belli yere kadar ilerleyen tişört çeşidi. Genellikle düğme kullanılır.

V Yaka: Rahattır ve boğazınıza baskı yapmaz, bu yüzden bile tercih edilebilir. Fakat son zamanlarda trend olmasına rağmen fit bir vücut yapısına sahip olmanız avantajlıdır. Siyah ve beyaz renkleri çok güzel duruyor. Takım elbise içine bile giyebilirsiniz.

Polo Yaka: Polo yaka tişört olarak geçtiği için sonuçta buraya ekliyoruz yoksa başlı başına bir klasik diyebiliriz. Yine T şekli ve Y yaka gibi alta doğru giden bir açıklık (düğmeli düğmesiz) ve temel farkı kenarlara doğru açılan kesik yakası. Adını İngiltere’de asilzadeler tarafından oynanan Polo oyunundan almıştır.

 Tişörtün Kullanım Alanları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi giyiyorum ve çıkıyorum basit, pratik ve güzel. İster denizde, ister karada, ister de uzayda…7’den 77’ye…

1) Yazın zaten kullanıyoruz açıklamaya bile gerek yok

2) Sonbahar veya kışın gömlek ve kazakla birlikte rahatlıkla kombin edilebilirsiniz. V yaka bir kazak altına ve meşhur ekoseli gömleklerle kullanımı çok şık

2) Takım elbise altına giymek şu anda trend bitecek gibi görünmüyor. V yaka ile güzel gidiyor.

3) Polo yaka için denilebilecek fazla bir şey yok. Tam bir erkek giyim klasiği ve iyi bir pantolonla yarı resmi davetlerde bile giyilebiliyor. Tonton amcalarımıza çok yakışıyor.

4) Özellikle belirtelim ki bu bir giyim şekli olduğu kadar aynı zamanda yeni bir sanat akımı. Öyle güzel tişörtler tasarlanıyor ki hayran olmamak elde değil.

5) Teknoloji sayesinde kendi tişörtlerinizi çizebilir, yaptırabilirsiniz. Bu konuda çalışan online tişört  siteler var ve kendi modanızı giyebilirsiniz.

Son olarak

Tişört güzeldir iyidir, hoştur.  Giymesi, yıkanması basittir fakat son sözü şunun için açtık; dikkat etmeniz gereken bir olay var.

Çoğu zaman bu sloganlı tişörtlerde İngilizce sloganlar ve yazılar yer alıyor, bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Sosyal medyada bu konuda yayınlanmış çok örnek var. “İstersen senin olabilir, konuş benimle” diye arkasında yazılı tişört giyen kadınlar, kutsal mekanlarda ibadetini yapan ve ters istikamette sloganlar yazan tişörtlere de dikkat etmeliyiz.

Sloganlı tişörtleri alırken dikkat edelim.

Sevgilerimizle…

Erkekmagazin.Com

 

ErkekMagazin.com, Online Erkek Yaşam ve Stil Rehberi erkek modasından, bakımına sağlık, ilişkiler, otomobil, teknoloji, erkek mutfağı ve güncel konulara kadar makale ve haber içeriği sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.