Erkek bakımı

Yazar Erkek Magazin

Erkek BakımBakımlı erkek denilince ilk anlaşılması gereken konu temizliktir. Bakımlı bir erkek olmak için suyla gerektiği şekilde haşır neşir olmalısınız. Belki de her gün banyo yapmasanız  bile, şehir hayatının insanların üzerine bıraktıkları egzoz ve diğer toz- kokuların giderilmesi için mutlaka sabahları 1-2 dakika da olsa duş almalısınız.

Özellikle haftalık banyolarınızda mutlaka koltuk altı ve genital bölgedeki kılları alın. Bu kılların uzun olması bakterilerin ve dolayısıyla kötü kokuların sebebidir.

Duş ve banyodan sonra kuruladığınız cildiniz için mutlaka deodorant kullanın. Bu sizin ter kokmanıza engel olacaktır.

Ayak ve parmaklarınızın tırnak temizliği konusunda çok fazla bir şey belirtmeye gerek yok. Gerekli özeni gösterin ve haftalık temizliğiniz de ihmal etmeyin.

Saç konusunda bu kişiden kişiye değişeceği için net bir şey söylemek zor. Eğer aydan aya berbere gidiyorsanız arada boyun ve ense kıllarınız için mutlaka elektrikli tıraş makinesi alarak eşinizden veya bir yakınınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Saç bakımı ile söyleyebileceğimiz diğer önemli şey ise doğal şampuanlar ve sabunlar. Ne olursa olsun doğal şartlarda hazırlanan ürünler her zaman sağlıklıdır ve yıpranmayı azaltır.

Sakal tıraşı bir erkek için en önemli bakım konularından biridir ve özen gerektirir. Erkek cildi kadınlara göre daha kalın ve dayanıklı olmasına rağmen sakal ve tıraş sebebiyle daha çok yıpranır. Ne şekilde olursa olsun tıraş cildi kurutur ve mutlaka bir bakım ister. Her gün tıraş olmak zorundaysanız en azından jilet ve türevlerini arada kullanmayı deneyin ve makineyle almaya dikkat edin.  Arada imkan bulabiliyorsanız sakallarınızı bir kaç gün dinlendirmeye bırakın.

Özellikle ıslak tıraşta, kıl kökleri, foliküller daha çok travmaya maruz kaldığından kıl dönmeleri ve ihtilaplar ortaya çıkar. Bu cildi rahatsız eder ve dış etkenlere karşı hassaslaştırır. Bu problemleri doğru bir bakım ile en aza indirmek için her şeyden önce hijyene dikkat edin. Kullanacağınız ürünlerin çok az alkol içermesine ve tıraş kreminin ya da köpüğünün cilt tipine uygun olmasına dikkat edin. Ve mutlaka sıcak su kullanın

Tıraştan sonra kolonya kullanmayın çünkü kolonyanın alkol hücre öldürücü etkisi ile tıraşta meydana gelen olası kesiklerin iyileşmesini geciktirir. Tıraştan sonra cildinize uygun tıraş kremleri kullanın.

Diş bakımı ne olursa olsun ihmal etmeyin. Bu güzel görünmenin yanında dişlerinizin sağlığı açısından da önemlidir. Her gün 2 kere fırçalama konusunda katı bir kural koyun. Bu hem ağız kokusu ve benzeri sorunlardan uzak kalmasına sağlayacak hem de sağlıklı bir yaşamı getirecektir.

Ayak bakımınıza dikkat edin her gün yatmadan önce mutlaka ayaklarınızı yıkayın ve çoraplarınız değiştirin. Haftada bir bile olsa ayaklarınızı sıcak bir suyla masaj yaparak dinlendirin. Gerekli bakım kremlerini kullanarak masaj yapmak yapmakta ayaklarınız için bomba etkisi yapacaktır.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.