Erkeklere Diş Bakımında Pratik Çözümler

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıAğız ve diş sağlığının, sindirim sisteminin işleyişi konusunda son derece önemli olduğunu ve erkeklerin dişlerine, ağız sağlığına daha fazla önem verdiklerini yazdım durdum. Ağız ve diş sağlığını korumak çeşitli uygulamaların yapıldığı, bu uygulamaların sağlığınızı korurken aynı zamanda da estetik görünüme de dikkat ettiği su götürmez gerçek. Düzenli olarak altı ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmek ağız sağlığınız için yapabileceğiniz en basit koruma yöntemi.

Diş hekimine düzenli olarak gitmek son derece önemli ama gitmediğimiz bu altı aylık süreç içinde de dişlerimizin kavuştuğu sağlığı kaybetmemesi gerekiyor. Aynı zamanda dişlerin sağlığını koruyup müdahaleden uzat tutmak ya da bu müdahaleyi en aza indirmek son derece önemli. Düzenli olarak muayenehaneme gelen erkek hastalarım bu süreç içinde ne yaparlarsa ağız ve diş sağlığını koruyabileceklerini sorup duruyorlar. Erkekmagazin.com okurları için bir de buradan yanıtlayalım.

Diş BakımıKadınlar için ağız kokusu ne kadar iticidir bilirsiniz. Hele bir kadının, ağzı kokan erkekler için ne düşündüğünü tahmin bile edemezsiniz. Biz kadınlar ağız kokusuna nasıl tahammül edemiyorsak siz de böyle bir durumla karşılaşmamak için neredeyse her yolu deniyorsunuz. Ama atladığınız bir yöntem var. Ağız kokusunun çözümü karanfilde değil buzdolabında saklı. Ağız kokusunu ne nane şekeri ne de karanfil kalıcı çözüm oluyor. Ağız kokusunda en etkili çözüm bir bardak soğuk süt. Ayrıca yemeklerden sonra ufak bir parça peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar var. Peynirden hoşlanmıyorsanız yerine yoğurt da tercih edebilirsiniz.

?Dişlerin sağlıklı olması için elma tüketin? cümlesini duymayan kalmamıştır ve herkes bunun doğru olduğunu sanır. Oysa gerçek hiç de öyle değil. Elma yemenin diş çürüklerini önlediği yolundaki inanış gerçeği yansıtmıyor. Aksine şekerli ve asitli yiyecekler arasında yer alan elmanın kalıntıları diş çürüklerine yol açıyor.

Dişleri karbonat ile ovmak dişleri beyazlatır denildiği için midir nedir erkek hastalarımın çoğu dişlerini beyazlatmak için karbonatla fırçaladıklarını itiraf etti. Ama bu inanış kesinlikle yanlış. Toplumumuzda en sık rastlanan yanlış bilgilerden biridir. Zaman zaman bazı gazete ve dergilerde dişleri parlatmak için karbonat, çilek, tuz gibi maddelerden yararlanılabileceği söylense bile bunların tamamı yanlış ve zararlıdır. Üstelik karbonat dişleri beyazlatmadığı gibi diş minesini de çizerek dişlere zarar verir.

Ağrıyan dişe rakı, alkol, kolonya basmak ağrıyı azaltır. Alternatif tıp yöntemlerinden biri de dişin üzerine pamuğa dokundurulan alkol özellikle de rakı koymak. Bu bilinen yöntem de yanlış. Ağrıyan dişin üzerine alkol ya da kolonya basmak diş ağrısını kesmek yerine diş etinde zarara yol açar.

Bu şekilde bir uygulama ağrıyı azaltmadığı gibi, dişin etrafındaki dişetinde de yanıklara yol açarak zarar verir. Ağrıyan dişe çok çok az karanfil yağı emdirilmiş pamuk koyabilirsiniz. Ama çok çok az dokundurup iyice sıktıktan sonra!!!

Bu tür pratik uygulamalarda diş sağlığınızı koruyabilir ya da ağrıyan dişlerinizin ağrısını dindirebilirsiniz. Fakat düzenli olarak diş hekimine gitmeyi atlamamalısınız. Aksi halde dişleriniz için yapacak bir şeyiniz kalmayabilir.

Gülüşünüz avantajınız olsun.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.