Erkekleri Tehdit Eden Hastalık: HPV

Yazar Erkek Magazin

hpv genetik siğillerBayanlardan sonra erkeklerde de son yıllarda sıkça görülmeye başlayan HPV yani Human Papilloma Virus sağlığımızı tehdit eder duruma gelmiştir. HPV virüsü bayanlarda rahim ağzı kanserine yol açarken erkeklerde de çeşitli kanserlere neden olmakta ve ölüm riski taşımaktadır.

Peki bu HPV?nin belirtileri neledir?

HPV?nin erkekler üzerinde ki belirtisi cinsel organ üzerinde çıkmaya başlayan siğillerdir. Bu siğiller kişiye herhangi bir ağrı veya acı yaşatmaz fakat estetik açısından hoş olmayan bir görüntü verir.

HPV virüsü kişiye çeşitli yollardan bulaşabilir.En başta cinsel ilişki ile bulaşan bu hastalık eşler arasında ki çeşitli temaslarla da bulaşabilir.HPV virüsünün vücuttan tamamen atılması gibi bir durum henüz söz konusu değildir. Ancak cinsel organ üzerinde ki estetik durumu düzeltebilmek için bir takım merhemler mevcuttur. Ancak bu görüntünün tekrar nüks etme ihtimalide vardır. HPV virüsü taşıyan hastalara karşın bu uygulamalar mevcutken hastalığın henüz taşıyıcısı olmamış bireyler içinde HPV aşısı mevcuttur. Her sene yapılan bu aşı sayesinde HPV virüsünden korunmak mümkündür.

Yasin T.
Erkek Magazin Yazarı

İlgili Yazılar

2 Yorumlar

tahir 22 Aralık 2012 - 00:28

LAnet olsun. Belirtiler yaşıyorum !

Yanıtla
erkekmagazin 23 Aralık 2012 - 02:40

Geçmiş olsun, hemen endişelenmeden doktora başvurun.

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.