Erkeklerin Biyolojik Saati

Yazar Erkek Magazin

Erkeklerin Biyolojik SaatiErkeklere kötü haber! Uzmanlara göre, tıp kı kadınlarda olduğu gibi erkeklerin de biyolojik saati işliyor. Yani yaş ilerledikçe çocuk sahibi olma sansları azalıyor.

New York’taki Columbia Üniversitesi Erkek Üreme Merkezi’nde görevli Dr. Harry Fisch, “30 yaşından sonra, erkeklerde her yıl testeston hormunu seviyesi yüzde 1 oranında azalıyor. Ne var ki erkekler için alarm zillerinin ne zaman çalmaya basladıgını, yani bir erkeğin hangi yaştan sonra sağlıklı çocuk dünyaya getirme şansının çok azaldığını belirlemek oldukça güç. Çünkü bu konuda her erkeğin kendine özgü bir biyolojik saati var” dedi. Fisch, baba olmayı planlayan erkeklerin bu nedenle bir an önce harekete geçmelerini önerdi.

50 yas dönüm, ancak…

Ancak bütün uzmanlar Dr. Fisch’le aynı görüşü paylaşmıyor. Amerikan Üreme Sağlığı Üroloji Birligi Konseyi Baskanı Dr. Larry Lipshulz’a göre erkeklerin çocuk sahibi olmak için acele etmelerine gerek yok: “Erkekler ancak 50 yasina geldiklerinde biyolojik saatleri alarm vermeye başlıyor. 50’sinden sonra erkeklerin sperm sayısında belirgin bir azalma oluyor, ancak klinik olarak bu, çocuk sahibi olamayacaklarını göstermiyor.”

Bu arada erkeklerin de bir biyolojik saatleri olduğuna dair tez, tümüyle yeni değil. İlk olarak, 1912 yılında Wilhelm Weinberg adındaki bir doktor, yaşlı babaların çocuklarında akondropalzi adı verilen bir hastalığa sık rastlandığını tespit etmişti. Babaları yaşlı çocukların, down sendromundan sizofreniye kadar 20’den fazla rahatsızlığa yakalanma riskleri artıyor. Haziran 2003’te yapılan ve Fertility and Sterility dergisinde yayımlanan bir araştırma da 45 yasini aşan erkeklerin kadınları hamile bırakma şanslarının 25 yaşın altında erkeklerden beş kat daha az olduğunu gösterdi.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.