Erken Boşalma

Yazar Tuncay Taş

Tuncay TaşErken boşalma, erkeklerin en sık görülen cinsellik yakınmasıdır. Kesin olmamakla birlikte toplumdaki erkeklerin %30’undan fazlasını etkilemektedir. Siyahi, İspanyol ve İslami kökenli olanlarda erken boşalma daha sık görülebileceği bilimsel çalışmalara konu olmuştur.

Erkekler arasında çabuk gelmek, erken orgazm veya hızlı boşalmak olarak da ifade edilir. Kişi istemli olarak, boşalmayı denetleyemez ve kontrol edemez. Cinsel olarak sağlıklı boşalma uyarılma ve haz durumundayken cinsel ilişkiyi sürdürebilme ve istediği zaman boşalma olarak tanımlanabilir.

Erken BoşalmaErkekler de kadınlar gibi bazen hızlı bir boşalmayı bazen de 15 dakikadan uzun süren bir cinsel birleşme isteyebilir.

Erken boşalma tam da bu durumu tanımlar, kişi istemli boşalma kontrolünü sağlayamaz. Boşalma süresini uzatmayı başaramaz.

Erken boşalma şikayeti olan kişilerde peniste aşırı duyarlılık, düzensiz cinsel ilişki, gerginlik, deneyimin az olması, seyrek cinsel ilişkide bulunma, aşırı heyecan hali görülebilmektedir. Obezite, Prostat iltihabı gibi hastalıklarda erken boşalma daha yayın görülmektedir.

Erken boşalma ‘ hayat boyu ‘ ve ‘ sonradan kazanılmış ‘ olarak ikiye ayrılır. Hayat boyu olan türde ilk cinsel deneyimin başlangıcından itibaren boşalma çok hızlı oluşur hayat boyu öyle sırasında kalır, (vajinada kalış süresi1-2 dakikadan azdır). Sonradan kazanılmış erken boşalma ise aniden oluşmuştur ve süre 1 -2 dakikadan biraz daha fazla olabilir.

Erken boşalma tanısı vajinada kalış süresinin belirlenmesi, fiziksel muayene ve araştırma anketi ile konulur.
Erken boşalmanın güncel tedavisi.

Erken boşalma tedavi edilebilir hastalıklardan biridir. Terapi ve destek tedavisi ile hastaların çoğunda başarı sağlanır. Doktorunuzun izleyeceği yol genelde şöyledir. Psikolojik / davranışsal terapiler, ağızdan alınan ilaçlar ve topikal anestezik ajanlar.

Dr. Tuncay Taş
Erkek Magazin Üroloji -Cinsel Sağlık Uzmanı
www.tuncaytas.com

Sorunlarınız için Dr. Tuncay Taş İletişim
İstanbul Erkek Sağlığı Merkezi Kordinatörü
Ataköy İletişim: (0532)178 7459

İlgili Yazılar

3 Yorumlar

m-u 21 Şubat 2014 - 01:22

Penisim tam sertleşmiyor ve erken boşalıyorum ve ben bekarım bana yardımcı olun

Yanıtla
Erkek Magazin 21 Şubat 2014 - 03:36

Sayın m-u bu konuda yapılacak tek şey bir hekime başvurmanız olacaktır. Her şey insan için ve çekinceniz olmadan rahatlıkla doktorlara başvurabilirsiniz. ErkekMagazin.com sadece online bir dergi ancak bunu söyleyebilir.

İsterseniz yazıyı yazan Dr. Tuncay Taş Beyi mesai saatleri içerisinde telefondan arayabilirsiniz.

Uzman Dr. Tuncay TAŞ
İstanbul Erkek Sağlığı Merkezi Kordinatörü
Ataköy İletişim: (0532)178 7459

Yanıtla
H...............A...... 03 Haziran 2014 - 23:40

hocam selamlar.yazınızı okudum.bence asıl olay tecrübe eksikliği ve aşırı duyarlılık.seks hayatında tecrübeli bir erkek ön sevişmesiz asla başlamaz ki ve buna rağmen halende erken boşalma devam ediyorsa vede boşalma erkek için tek taraflı ise o hayat erkeğe kabus olur.bunu ancak yaşayan anlar.seks hayatını düzene sokmak için doktora gitmek şartmı yokmu bunun bir çaresi.kim istemezki bir saat sevişmeyi.

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.