Evde Pizza

evde pizza

Paylaş

evde pizzaEvde pizza tarifi “nasıl yani” demeyin ve hemen gözünüz korkmasın. Un veya hamurla uğraşmanız gerekmiyor. Bunun en güzel yolu bir ekmek fırınına gidip pişmemiş ekmek hamuru almaktan geçiyor.  Her fırın bunu veriyor merak etmeyin ve ekmekle aynı fiyat 🙂

Pizza yapacağınız tepsinin büyüklüğünü bilmediğimiz için bir ekmek hamuru yeter mi açıkçası tam bir şey diyemeyiz, deneme yanılma yöntemini kullanmanız gerecek.  Ama olabildiğince ince olarak yerleştirmeniz önemli, zaten mayalı olduğu için kalınlaşacaktır.

Pizzanın en önemli diğer bir malzemesi ise peyniri, mozzarella kullanmamız gerekebilirdi ama çok bulunan bir peynir olmadığı için kaşar peyniri pizza için yeterli. Önemli not, taze kaşar yerine eski kaşar kullanın, lezzet farkı çok bariz.

Evde Pizza

Malzemeler

1 ekmek hamuru, tepsinin altını yağlamaya biraz yağ, eski kaşar peyniri (ne kadar koyacağınız size bağlı), biraz salça, kekik, karabiber, üzerinize tercihinize bağlı olarak, zeytin, ince kesilmiş domates, sosis, sucuk, salam, mısır, mantar, pastırma vs.

Yapılışı

Tepsinin altını yağlayın, sıvı yağ veya margarin olabilir size kalmış. Daha sonra ekmek hamurunu elinizde biraz açarak tepsiye yerleştirin. Tepside çekerek büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. (Emine Hanım yorumda bulunmuş; hamurun kuru olmaması için, hamuru açmadan önce içine biraz tereyağı veya margarin katabilirsiniz)

Şimdi iç kısmına geçiyoruz. 1-2 yemek kaşığı salça bir kaba konulur, içine biraz kara biber, kekik, tuz, çok az toz şeker konulur. Biraz su, az miktarda sıvı yağ koyabilirsiniz,  sulu bir sos elde edilmiş olur. Bu sos tepsinin içindeki hamura dökülür. Daha sonra bu sosun üstüne rendelenmiş kaşarın bir miktarı konulur. Kaşar ilavesinden sonra dilediğiniz malzemeler gelişi güzel bir şekilde yerleştirilir. Domates ve biber ayrı bir tat veriyor, tabi zeytini de unutmayalım. Sosis, sucuk ne isterseniz koyabilirsiniz. Bundan sonra kalan rendelenmiş kaşarı üstüne koymak kalıyor.

Hatırlatma yapalım fırını önceden yakmayı unutmayın, fırına verin ve sıcak sıcak tüketin.

Afiyet olsun!

Erkek Magazin Mutfak

  1. Emine Ege dedi ki:

    Aldığınız mayalı ekmek hamuruna margarin ya da tereyağı ekleyerek yoğurmanız gerekir. Yoksa hamur pişince kuru olur.

  2. Erkek Magazin dedi ki:

    Emine Hanım, kadın gözüyle püf noktalarını belirtmenizden dolayı çok teşekkür ederiz. Bu tarif denenerek yapıldığı için kuru değilde biraz çıtır oluyor, ama lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Söylediğiniz gibi margarin-terayağı eklenebilirse daha da güzel olacağı kesin. Erkekler için yemek tarifleri konusunda siz ve diğer kadın okuyucularımız her türlü katkıyı yapabilirsiniz. Yemek tariflerinizi iletişim mailimizden gönderebilirsiniz. Katkıda bulunduğunuz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.