Farklı İhtiyaçlara Botoks

Yazar Pervin Dinçer

Pervin DinçerUzun yıllar önce, cemiyet hayatının tanınmış ve bakımlı kadınları yaptırmaya başlayınca halk arasında popüler olmaya başladı Botoks. ?Botoks yaptırdı? magazin programlarında da en sık duyduğumuz cümlelerdendi. Sonraları erkekler de botoks yaptırmaya başladı. Önceleri sadece sınırlı bölgelere uygulanan botoks, bugün ise hemen hemen her bölgeye yapılabiliyor.

Peki, aslında Botoks nedir, neden yaptırılır, hangi bölgelere yapılabilir? Botoks uygulamasında kullanılan madde, bir bakteri tarafından salgılanan bir protein aslında.

botoksBu madde özel iğneler aracılığıyla yüzün sorunlu bölgesinde kas içine veriliyor, kaslara olan elektriksel iletiyi bloke ederek, uygulanan bölgedeki kasın fonksiyonunu geçici olarak azaltıyor veya yok ediyor. Böylece kas fonksiyonunu kaybedip kasılamayınca, üzerindeki ciltte oluşan kırışıklıklar da azalıyor. Alın çizgilerinde, kaşların yukarı kaldırılmasında, kazayağı çizgilerinde, kısık göz şikâyetinin düzeltilmesinde, burun ucunun kaldırılmasında, sigara içimi çizgilerinde, dudak köşelerinin yukarıya kaldırılmasında, çene cildinin daha pürüzsüz hale getirilmesinde, boyundaki yatay çizgilerin ve dikey bantların tedavisinde, eller, ayaklar, yüz ve koltuk altındaki aşırı terleme tedavisinde Botoks uygulanabilir.

Çok ince uçlu özel iğnelerle kas içine enjekte edilerek yapılan bu yöntemin etkisi uygulamadan 3?7 gün sonra başlıyor ve üç-altı ay devam ediyor. Fakat hatırlatmakta fayda var, uygulama sayısı ve kalıcılık süresi kişiye göre değişiyor. Erkek hastalarımdan en sık aldığım sorulardan biri ne zaman normale dönüleceği. Uygulamalardan hemen sonra yüz yıkanabilir. Fakat, enjeksiyon yapılan bölgelere iki gün masaj yapılmamalı, özellikle makyaj temizlenirken o bölgeler fazla ovuşturulmamalıdır. Ayrıca iki gün için aerobik, step gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Özellikle de yaz aylarında erkeklerin başa bela terlemelerinde etkili sonuçlar veren botoks kol altına uygulanarak hem estetik görünüm sağlıyor hem de sağlığı koruyor. Bazen çok küçük bir efor, bazen ani bir heyecanla genellikle de sıcak ortamlarda ortaya çıkıyor. Aşırı terleyen alanlar bazen kişilerin yaşam kalitesini ve sosyal hayatını etkileyen ileri boyutlarda olabiliyor. Örneğin; koltuk altlarında aşırı terleme şikâyeti olanlar giysilerinin bu bölümlerinin hep ıslak olmasından, kokudan veya ortaya çıkan kötü görüntüden şikâyet ediyorlar. Bundan dolayı yanlarında yedek kıyafet bulunduracak kadar sıkıntı çekebiliyorlar. Bu derdin devası ise kol altına uygulanan botoks.

Her zaman dikkat çektiğim konulardan biridir uzman eller. Hastanın sağlığı, yöntemin başarısı için her uygulamada olduğu gibi botoks da bu konuda eğitim almış doktorlar tarafından uygulaması gerekiyor.

Güzelliğinize…

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.