FIFA 15 mi, PES 2015 mi?

Yazar Uğur Karapaça

Uğur KarapaçaOyun dünyası söz konusu futbol olunca hemen ikiye ayrılıyor. PES’ciler ve FIFA’cılar. İki oyunun yaratıcıları da ellerinden geldiğince en iyi oyunu kullanıcılarına sunuyor. Peki 2015 için yapılan en iyi oyun hangisi?

2015 için iki firma da en iyi şekilde oyunlarını piyasaya sunuyor. Tabi ki artılar ve eksiler oyunseverler için farklılık gösterebilir. Bunları grafik, performans, fiyat, platform vs gibi kategorize edebiliriz. Fakat ben daha çok genel olarak bakmayı tercih edeceğim. Bunun için de j0semanu46 adlı bir kullanıcının YouTube kanalında yayınladığı iki videoyu sizlere göstermek istiyorum. Birisi Atletico Madrid’in oyuncu yüzleri karşılaştırma videosu, bir diğeri ise oyun içi grafik karşılaştırma videosu.

İlk videomuz Atletico Madrid oyuncu yüzleri karşılaştırması

 

İkinci video oyun içi grafik karşılaştırması

Bu iki videoya baktığımız zaman farklılıklar bariz bir şekilde ortaya çıkıyor. Yüz paketi olarak PES biraz daha iyi bir iş başarmış diyebiliriz. Ama bazı oyuncularda maalesef pek iyi sonuçlar verememiş.Yani kaş-göz kaymaları bana kalırsa PES’te de mevcut. Ama buna rağmen yüz paketinde bence PES 2015 FIFA 15’e göre bir adım önde. Ama açıkçası oyun içerisinde işler biraz değişiyor. Örneğin Hamsik FIFA’da oyun içerisinde çok daha iyi durumda. Yani oyun içerisinde FIFA’nın yüz konusunda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun içi grafiklerde özellikle FIFA’nın taraftar konusunda daha iyi olduğunu görüyoruz. Bununla beraber çimlerdeki gerçeklikte son derece iyi. Ayrıca oyuncuların koşmalarında da FIFA biraz daha iyi. En azından eller-kollar PES’te olduğu gibi bağımsızlığını ilan etmemiş 🙂 Son olarak gol aşamasında bir şey dikkatimi çekti. FIFA’da gol atıldığında rakip oyuncular daha fazla tepki verirken PES’te daha az tepki vermişler.

Oyuna dair daha iyi izlenimleri ilerleyen günlerde yapabiliriz. Benim fikrim FIFA biraz daha iyi. EA Sports işini biraz daha ciddiye almış gibi. Ama şunu demeliyim ki önümüzdeki sene hem PES severler, hem FIFA severler oldukça keyifli vakit geçirecekler.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.