Hassas Dişler

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıHayatımızı devam ettirmek için yaptığımız temel ihtiyaçların başında su içmek ve yemek yemek geliyor. En basit işlerimizi yaparken sorunlarla uğraşmak ya da canımızın sıkılmasını istemeyiz. Fakat bu ihtiyacımızı karşılarken zaman zaman dişlerimizin engeli ile karşılaşıyoruz. Yediğimiz sıcak yemekler ya da içtiğimiz soğuk içecekler dişlerimizde şok etkisi yaratabiliyor. Hele ki erkekler hassasiyet sorunu yaşayınca yüzleri bin bir şekle giriyor.

Bazı reklamlara konu olan hassasiyet hepimizin canını sıkıyor. Yediğimiz, içtiğimiz her şey bizim için çin işkencesine dönüşebilir. Bu yüzden birçoğumuz arkadaşlarımızla buluştuğumuzda sipariş verip yemekten ya da içmekten feragat ediyor. Her ne kadar erkekler biz kadınlara oranla daha dayanıklı olsa da hassasiyet karşısında erkekler de teslim bayrağını çekiveriyor. Dişlerdeki hassasiyetin birçok sebebi ve yapılacak bazı pratik yöntemleri var. Ama önce bakalım dişlerdeki hassasiyet nedir ve nasıl anlaşılır.

Dişler Nasıl FırçalanmalıDişlerdeki hassasiyet öncelikli olacak sıcak, soğuk, şekerli ya da ekşi yiyecek- içecek tükettiğimizde aniden bir tepki oluşur. Buna ağrı demek daha doğru ve bu ağrı ani ve derindir. Dişimizdeki hassasiyetin birden fazla nedeni var. Önemli olan bu hassasiyete neden olan durumun saptanması. Dişte çürük mü, daha önce yapılan dolgularda sorun mu yoksa diş taşlarının birikimi mi hassasiyete neden oluyorsa bu sorunu çözmek gerek.

Dişlerdeki hassasiyete baktığımızda listenin en başında çürükler ve eski dolgular var. Listenin üstüne olan diğer bir durum ise dişetlerinin çekilmesi nedeniyle kök yüzeylerinin açığa çıkması yer alıyor Diğer nedenler ise sert ve travmatik diş fırçalama, dişeti hastalıkları, kırık dişler, diş gıcırdatma ve dişlerdeki plak birikimi diş hassasiyetlerine neden olabiliyor.

?Peki, ben evde ne yapabilirim? diyorsanız?

Erkeklerin ağız bakımına daha fazla önem verdiklerini söyler dururum ama hassasiyet sorunu baş gösteriyorsa ağız bakımınıza biraz daha dikkat etmelisiniz. Dişlerinizi temizlemeniz, ağız hijyeninizi eksiksiz yapmanız son derece önemli. Dişlerin de hassas olduğunu unutmayalım ve dişlerimizi yumuşak kıllı fırça ile fırçalamamız gerekiyor.

Özel diş macunları kullanmak da dişlerimizin temizliği için yardımcı maddelerden biri. Dişteki hassasiyet için aldığınız gıdalara dikkat ederseniz hassasiyetlerinizin azaldığını hissedeceksiniz. Eğer sorun diş gıcırdatmaysa diş gıcırdatmaya karşı koruyucu plak yapılmalı. Ama doğal ve önemli olan en başta bu sorunun ne olduğunu çözmek gerek. Başvurduğunuz uzman da diş yüzeyine hassasiyet giderici özel ajanlar uygulayabilir. Bu sayede dişlerdeki hassasiyetin en aza indiği ve diş sağlığının korunduğu görülebiliyor.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.