Hoşaf Tarifi

Hoşaf Tarifi

Paylaş

Hoşaf Tarifi

Geleneksel Türk mutfak kültüründe yemek sırasında alkollü içecekler ve su yer almadığından, bunun yerine hoşaflar ve kompostolar, şuruplar içilmiştir..

Hoşaf, aslında, kuru meyvelerle yapılan bir tür şerbettir. Yani şerbetin taneli ve daha şekerli olanıdır. Hoşaf kelimesinin aslı hoş-ab yani hoş su? dur. Ana malzemesi şeker, su ve kuru meyvelerdir.

Kuru meyvenin yerine meyvenin taze olanı kullanılırsa, buna da genellikle komposto adı verilir.

Mükemmel bir Osmanlı ziyafeti her zaman hoşafla biterdi. Daha doğrusu her ziyafetin sonunda kahveden önce hoşaf sunulurdu. Sofraya iki kaşık konur, bunlardan bir tanesi ile çorba, diğeri ile de susuzluğu gidermek için şerbet ve hoşaf içmekte kullanılırdı.

DUT HOŞAFI

Malzemeler ( 4 kişilik )

– 500 gr. dut kurusu
-2 lt. su (8 su bardağı)
-300gr. tozşeker (1-1/5 su bardağı)
-1 çorba kş. çiçek suyu ya da gülsuyu.

Dut kurusundan bir avuç ayırıp, kalanını tencereye koyun ve üzerine suyu ekleyin. Bir taşım kaynatın ve ateşten alın. Temiz bir kaba süzdürüp, posasını atın, içine şekeri katıp, eriyinceye kadar karıştırın. Yeniden ateşe oturtup, bir taşım daha kaynatın. Ayırdığınız dut kurularını katıp, tencereyi ateşten alın. Biraz soğumaya bırakın. Soğuyan hoşafa çiçek suyunu, karıştırarak servis yapın.

ErkekMagazin.com, Online Erkek Yaşam ve Stil Rehberi erkek modasından, bakımına sağlık, ilişkiler, otomobil, teknoloji, erkek mutfağı ve güncel konulara kadar makale ve haber içeriği sunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir