İlişkinizi yolunda tutmanın 7 anahtarı

Yazar Gökçen Erdoğan

Gökçen ErdoğanAşık olmak şüphesiz insanı daha mutlu ediyor. Bu mutluluk ilişkinin ilk günlerine değin sürüyor. Sorunlar baş gösterince ile partneriniz istediğiniz gibi değil, gerçekten olduğu gibi davranıyor. Aslında ilişkinin gidişatı ve sağlamlığı da bu dönemde anlaşılıyor. Ve asıl iş bu dönemde size ve eşinize düşüyor.

Hiçbir aşk sorunsuz değildir elbet ama önemli olan gemi kıyıya vurmadan önlemini almaktır. El ele verirseniz tüm sorunların üstesinden gelebilirsiniz.? Bu dönemde neler yapmam gerekir?? diye soruyorsanız bu yazı tam size göre. İşte size ilişkinizi yolunda tutabilmenizin yedi küçük ama altın değerinde anahtarı?

1. İLETİŞİMİN ÖNEMİNİN FARKINDA OLUN

İlişkilerBir ilişkide temel olan elbette iletişimdir. Ertelemeden söylemek, biriktirmeden aktarmak, paylaşmak, beklentileri usulünce iletmek, konuşmak, dinlemek, anlamaya çalışmak, hiç değilse buna çabaladığını hissettirmek. Her ne kadar klişe gibi geliyorsa da en gerçek ve büyük anahtar bu. Yatakta çok iyi anlaşıyor olabilirsiniz, birlikte harika zaman geçiriyor olabilirsiniz, maddi sıkıntılarınız olmayabilir ama iletişim eksikliğiniz varsa bir gün mutlaka patlak verecektir. Zemininiz daima iletişim olsun, sonrasını çorap söküğü gibi getirirsiniz.

2. ŞEFKATİ EKSİK ETMEYİN

Kadın da erkek de ne kadar güçlü olursa olsun şefkate ihtiyaç duyar. Çünkü mutlaka zayıf anları vardır, ya da en güçlü anlarında dahi gerektiğinde şefkati kimde bulacağına bakar. Fark etmediğinde de bunu yapar, bilinçli olarak da. Küçücük temaslar, ben buradayım mesajları, sağlığına ilgi, minik jestler, sıcaklığın hissettirilmesi? Hangi biçimde olacağını siz seçin ama şefkatinizi esirgemeyin. Bu aynı zamanda sizin kendinizi hatırlatma şeklinizdir.

3. SEKSİN GEREKLİLİĞİNİ ATLAMAYIN

Cinsel hayatın ilişkilerin gidişatındaki rolünü kimse yadsıyamaz. Cinselliğin başladığı ilişkilerde sürdürülmesi şart. Cinsel ihmal maalesef bağları zayıflatıyor. İlişkide olduğunuz kişinin tenini unutmayın ve ona teninizi unutturmayın. ?Ne de olsa artık benim? diyerek daha az ilgi gösterdiğiniz partneriniz, gidip başka kimler kendisinin olabilir diye bakmasın sonra. Ayrıca pek çok ilişkide seks esnasında dertleşildiği ve konuşulduğu da bilinir. Fark etmeden birbirinize açıldığınız yerdir yatak odanız, salya sümük olmadan ve daha az sitem ederek. Çünkü birbirinizi en çok istediğiniz yerde daha ılımlı olmanız da mümkün olur.

4. TARTIŞMAKTAN KORKMAYIN

Ertelenen her tartışma kavgaya dönüşüyor ve öylece ortaya çıkıyor. Çünkü duygularımızı beslemekte üstümüze yok. Hal böyleyse aşkı beslemek varken öfkeyi, kırgınlığı, kızgınlığı beslemenin anlamı yok. Onu en doğru biçimde ve zamanda ortaya dökelim, çözelim ki birikmesin ve taşmasın. Üstelik tartışmaların aşkı alevlendirdiği de daima söylenir.

Korkmayın ve ertelemeyin. Birinci maddeyi bir kez daha okuyun; İletişim şart!

5. İKİ KİŞİLİK DÜNYANIZI KORUYUN

Özellikle bizim toplumumuzda iki kişi evlenince aileler de evlenir. Büyük aile olmayı da severiz, büyüklerimizin desteğini ve varlığını da önemseriz. Fakat tüm bu geniş alanda, iki kişilik dünyamızı korumayı bilmeliyiz. Çünkü özel zamanlarımız, kendimize saklamamız gereken anlarımız, bizi birbirimize bağlayan sırlarımız, iki kişilik özel bir hayatımız var. Buna fazla müdahale aramızdaki bağları yıpratabilir. Dengeleri korumak işte tam da bu nedenle bir ilişkinin en önemli noktalarından. Herkesin fikrini almak zorunda mıyız? Kimi ailelerde belki. Ama herkesin dediğini yapmak zorunda değiliz. Bu konuda kendimizi bilmeliyiz. İki kişi olduğunuzu ve dilediğinizde kendi kanınızla çoğalabileceğinizi unutmayın.

6. GELECEĞİ KONUŞMAYI İHMAL ETMEYİN

Anı yaşamak çok önemli ama siz yine de geleceğinizi ara ara ele alın. Birlikte hayal kurun, kurmaya teşvik edin. Bu sürekliliğinizi sağlamada ve beklentilerinizi paylaşmayı da beraberinde getirecektir. Ortak hayaller sizi daha yakın kılacaktır. Hayalleriniz farklı mı, bunu da bilmeniz gerekecektir. Ya orta yol bulmada ya da kendi yolunuzu almada. Fakat ne olursa olsun geleceği konuşmak iyidir.

7. KENDİNİZ OLUN

İlişkiler ister 3. gününde ister 33. yılında olsun küçük kırılmalarla büyük sarsıntılar geçirebilirler. Ve insanların uzaklaşmalarını en hızlı tetikleyen şeylerden biri de karşılarındaki kişinin tanıdıkları kişi olmadığını düşünmeleridir. Flört döneminde elbette karşımızdakini etkilemek için ya da henüz yeterince yakın olmadığımız için biraz daha şekilci davranışlarımız, dikkat ettiğimiz hususlar olabilir. Fakat kendimiz olmakta gecikmemeliyiz. Çünkü ancak o zaman gerçek olan isteklerimizi, hayallerimizi yansıtabiliriz.

İlişkinizin seyri bu 7 anahtarda mı peki? Hayır sizin o kapıyı açmayı ve içerde kalmayı ne kadar istediğinizden geçiyor her şey.

Unutmadan; mutlu aşk vardır.

Dr. Gökçen Erdoğan

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.