İstanbul Oyuncak Müzesi

Yazar Erkek Magazin

İstanbul Oyuncak MüzesiŞair Sunay Akın tarafından açılan İstanbul Oyuncak Müzesi 2005 yılından beri hizmet veren özel bir müze. Müze, Göztepe’ de Sunay Akın’ ın ailesine ait bir 5 katlı bir köşkte yer alıyor. Açıldığında 1000 kadar oyuncakla başlayan müze bugün 4000’den fazla oyuncakla devam ediyor. Müzenin en eski oyuncağı 1817 yılına ait ve Fransa’da yapılan oyuncak bir keman?

1820 yılında Amerika’da yapılan bir bebek, yine aynı ülkeden 1860 yılına ait misketler ve Almanya’da yapılan yüz yaşında teneke oyuncaklar ve porselen bebekler müzenin en eski oyuncakları arasında.Sokağın girişine konulan gerçek boyutunda zürafa heykeliyle karşılayan müze, girişinde yer alan Sylvester, Keloğlan, eşşeğine ters binmiş Nasreddin Hoca’nın heykelleriyle, misafirlerine masalsı bir dünyanın kapılarına kadar eşlik ediyor.

5 kattan oluşan İstanbul Oyuncak Müzesi’nin her bir katı farklı bir konseptle oluşturulmuş. Her katta ayrı bölümlerden ve oyuncaklardan oluşuyor. Tren Odası, Hastane ve Polis Odası, Sirk Odası, Harita Odası, Eyüp Oyuncakçısı, İtfaiye Odası, Vahşi Batı Odası, Asker Odası, Şövalye Odası, Bahçe Oyuncakları Odası, Asker Odası, Şövalye Odası, Bahçe Oyuncakları Odası gibi birbirinden farklı bölümler oluşturulmuş.

Müze de ayrıca sinema, konferans salonu ve çayınızı kahvenizi yudumlayacağınız bir kafe bulunuyor.Pazartesi günleri kapalı olan müze, hafta içi saat 09:30 ve 18:00 arası Cumartesi-Pazar günleri ise 09:30 ve 19:00 arası ziyaretçilerine açık.

Bilet Fiyatları: Tam: 8TL İndirimli: 5TL  Telefon: (0) 216 359 45 50
Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe / İstanbul
www.istanbuloyuncakmuzesi.com

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.