Kadınların İlk Gece Korkusu Nedir?

Yazar Ebru Soydaş
Cinsel Terapist Ebru Soydaş Yazıları

Türkiye toplumundaki kadınların bir çoğunda oldukça sık duyduğum söylemlerden biri olan ilk gece korkusu, kişinin cinsel ilişki sırasında ilişkiden korkmasıyla beraber istemsiz olarak vajen kaslarını kasması sebebiyle cinsel ilişkiye girememe durumudur. Cinsel ilişki kısmen dahi olsa acı duyabilir. Bu duruma ise vajinismus diyoruz. Ortalama her 10 kadından biri vajinismus olabiliyor.


Asıl korku kanayacağı çok canının yanacağı düşüncesi ve ya bilinç dışında yerleşmiş inançlardan kaynaklanabilir. Abartılmış ilk gece hikayeleri de evlenmeden önce kadınları etkiliyor.

Vajinismus problemi çok severek evlenen, aşık olduğu kişilerde de görülür. Bunun asıl sebebi korkudur. Kişi korkularını yendikten sonra diğer faktörler de değerlendirilir. Eş ile olan iletişimi, paylaşımı önemlidir.

Cinsel mitler (yanlış bilgi ve inanç) vajinismusun sebepleri arasındadır. Çok acıyacak ya da çok kanayacak bilgisiyle yetiştirilen kadınların bir çoğunda ortaya çıkması muhtemeldir. İlk geceyle ilgili anlatılan yanlış bilgi ve hikayeler kişide kaygıya sebep olur. Muhafazakar ailelerde yetişen insanların vajinimusu yaşama ihtimali daha olasıdır.

Cinsellikle ilgili doğru bilgi edinilirse o kadar sağlıklı ilişkiler kurulur. Travma sonrası da ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusu nasıl yenebilirim?

Öncelikle eşlerin birbirini sevmesi ve bu durumu birlikte yenebileceğine inanmaları lazım. Bu sadece kadının bir sorunu değil eşlerin sorunudur. Cinselliği birlikte yaşayacaksınız.

Ön sevişmeyi uzun tutmanızda fayda var. Görev icabı yapılan cinsel birleşme acı ve ağrıya sebep olabilir. Yeteri kadar ıslanma olmazsa kişi haz da alamayabilir. Her iki tarafta iletişimde olup ne isteyip istemediğini belirtmelidir.

Kuruluk oluyorsa kayganlaştırıcı ile birlikte deneyebilirsiniz.

En az 6 ay yukarıdaki belirtiler devam ediyor hala cinsel birliktelik yaşayamıyorsanız bir psikolog yardımı ile birlikte cinsel terapiye başlayarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Vajinismustan kısa sürede hipnoz yöntemiyle birlikte cinsel terapilerle 1 günde kurtulabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve randevu için İstanbul Büyükçekmece ‘ de olan kliniğimize ulaşabilirsiniz.

Cinsel terapi ve hipnoz uzmanıyım. Cinsel sorunlarınız çözümsüz kalmasın.

Uzm. Klinik Psikolog Ebru Soydaş
İletişim: 0530 082 52 00

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.