Kahrolsun Kıvrılmış Paçalar!

Yazar Uğur Karapaça

Uğur KarapaçaSon zamanlarda hepimiz etrafımızda pantolon paçalarını yukarı kıvırmış, ayak bileklerim ne kadar da güzel demek isteyen tipleri etrafta görüyoruz. Peki paçaları yukarı kıvırmak moda mı yoksa moda adı altında yapılan bir saçmalık mı?
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki zahmet edip bunun adı ne diye araştırmadım bile. Zira bana göre bu erkeklere moda diye yutturulmaya çalışılan bir “tarz” gibi bir şey. Bu önceleri kot pantolonlarda paçaları bir kat kıvırmayla başladı. Sonra bir baktık ki bu bir katla sınırlı kalmadı. Git gide yukarı çıkıyordu kot pantolonların paçaları. Sonra moda katilleri oturup düşündüler, takım elbise modasını nasıl yok ederiz diye. Ve yok etmek için hain planlarını uygulamaya koydular. Artık takım elbise giyenlerde kısa paçalı pantolonlar giymeye başladı.

havalı paçalar 2Eğer moda diye bir şey varsa bu önce insanın içini yansıtmalı. Kişiliğini yansıtmalı. Hadi beyler, biz erkeğiz! Bize göre zaten moda diye bir şey yoktur. Stil vardır, tarz vardır. Siz bakmayın benim yazının başında moda yazdığıma. Kulak alışkanlığı klavye alışkanlığına dönüştü hepsi o kadar. Neyse, uzatmadan devam ediyorum. Biz erkeklerin stili ağırdır. İster spor giyinelim, ister klasik giyinelim. Ne giyersek giyelim ama her zaman erkeksi olmasına özel gösteriyoruz. Eşlerimizden, sevgililerimizden, annelerimizden, kız kardeşlerimizden bir farkımız olmalı değil mi? Eğer farkımız olması gerekiyorsa bırakın pantolon paçalarını kıvırmak kadınlara has bir şey olarak devam etsin. Aksi halde bunun devamında bir yaz günü dışarı çıktığınızda kahvenizi yudumlarken bir anda bir tayt giyen erkek görecek ve kahvenizi yudumlayamadan püskürteceksiniz.

havalı paçalar 3Aksi görüşte olan arkadaşlar varsa yazsın, ikna etsin. İkna etsin diyorum ama Ahmet Çakar gibi de “Bikini giyer programa çıkarım” da demiyorum. He der geçerim. Herkesin ne giyerse giysin. Ben saygı duyarım. Benimkisi sadece tedirginlik. Pantolondan tayta giden bir erkek nesili görmek istemiyorum hepsi bu. Biz yine takım elbiseler giyelim, yine erkekliği taşıyan spor tarzda, rahat tarzda giyinelim 😉

543e694b1495d81b0c994f5e 543e6965f2a9e77e4cfd21b7 543e6969624ed31b3c09448d

İlgili Yazılar

11 Yorumlar

ihsan Kadir 18 Mart 2015 - 09:22

Paçalarla alıp veremediğin nedir diye düşünürken soyadın gözüme ilişti 🙂 Şaka bir yana kıvrık paçaların geçici olduğunu lakin dar ve kısa (çok olmamak şartıyla) paçaların hayatımıza ister istemez gireceğini düşünüyorum zira minimalizm sadece moda sektöründe değil tüm akımları uzun süredir etkisi altına almaya devam ediyor ve görünen o ki daha uzun yıllar süre devam edecek. Yazı için teşekkürler, iyi çalışmalar.

Yanıtla
Uğur Karapaça 18 Mart 2015 - 09:58

İnanın ben bile soyadımla olan kısmını fark etmemiştim, dikkatinize hayran kaldım 🙂 Minimalizme fazlasıyla bağlı olan birisi olarak bunun modayı etkileyeceğini inkar etmem hata olur. Fakat her şeyin bir sınırı olmalı. Hadi tamam bunu kotlarda yapanlar var fakat takım elbisede olması bence takım elbisenin ağırlığına yapılmış bir hakaret 🙂 Ama yazıda da dediğim gibi herkes istediğini yapmakta serbest tabi ki 🙂 Görüşlerinizi bildirdiğiniz için de ben teşekkür ederim 🙂

Yanıtla
IbrahimCoban 16 Haziran 2015 - 02:29

Yazınızın büyük bi kısmına katılıyorum. 1 veya 2 kat kıvırmak tamamda kapri kıvamına getirip giyenler cok komik duruyor. Malesef abartan bi topluma sahibiz.

Yanıtla
M.Duman 26 Ağustos 2015 - 23:58

Bırakın erkeklerin modası olmaz tavırlarını,erkeksilik tafralarini.Paça kıvırmaktan tayta kadar uzanan geniş bakış açınıza bakınca ve buna erkeksilik taraftar ligini ekleyince dedikodu ve magazin sayfasında yazdiginizin farkında olmadiğiniz izlenimi uyanıyor.Keşke zamanında şalvar giyeb dedelerimiz zamanında yaşasaydikda bizi bu daracık pantolonlar mahkum kilmasaydi çevremiz diyorsundur sen simdi öylemi.Hic sanmıyorum öyle olsa o daracık pantolonu niye giyesin ki sonuçta tayta giden bir yol.Neyse uzatmaya gerek yok ama görünen o ki bu sayfalarda emanet bir icerikciden başkası olamayacaksin.

Yanıtla
fatih yiğit 09 Ekim 2015 - 11:33

Merhaba Uğur Bey;
Yazınızı okudum ve baştan sona kadar katılıyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi bir erkeğin bir kadına nazaran daha ağır ve asil durması gerekiyor. Ama şuan bizim gençliğimiz dükkanını su basmış esnaf gibi dolaşıyor sokak da 🙂 Bir erkeğin bütün vücut hatlarının ortaya çıkacak şekilde dar elbise giymesi paçalarını diz kapaklarına kadar katlaması bana göre komedi 🙂 bunu bir de takım elbise de yapması komediden ziyade resmen rezillik bence anayasa da ‘takım elbise ağırlığını bozması- takım elbiseyi kötüye kullanma’ gibi maddelerin olması ve yapanların müebbet yemesi gerekiyor 🙂

Yanıtla
Can 14 Mayıs 2016 - 02:06

Ne kadar saçma bir yazı! Bu önyargı nedir anlamış değilim… Herşeye bir kulp bulmaz mısınız acaipsiniz… Sanane elalemin giyiminden sen git önce başı açık olduğu için erkek mi kadın mı diye ayırt edemediğimiz cehapeli teyzeleri eleştir… Amcalar mı teyzeler mi belli değil! Sakallı kadın olmaz malumun paçamız katlıysa yakışıyor. Sen kendini yakıştırmıyorsun yakışanı da kıskanıyorsun net

Yanıtla
Or 14 Mayıs 2016 - 19:16

Benim için zerre sorun değil neyi nasıl giydiği benim için asıl merak konusu niye daha önce bunu hiç kimsede görmedik yani paçaları katlı seviyor olabilirsin sorun değil ama neden daha önce hiç bu şekilde gezmedin, bugüne kadar düz bir şekilde geziyordun da ne oldu birden vahiy mi indi? Ki bu moda bakılırsa özellikle kotlar için eskiden de vardı eskiden kısa paçalı birini görünce eleştiren kişi şimdi tutup kendisi yapıyorsa bir parça saçma bir davranış. Ayrıca bu akım geçtikten sonra da yapmaya devam ederim ben seviyorum diyenler için herhangi bir sözüm yok. Sorun moda diye yapanlar.

Yanıtla
aleks 11 Haziran 2016 - 20:55

Kivrik pacalar bence moda degil tarz, moda yilda 4 kez degisen bir sey yani tarzla alakali
Bisey bende bagzen pacalari kiviriyorum ama giydiklerme gore degisiyo ne giydigine bagli

Yanıtla
ibrahimYavuz 23 Kasım 2016 - 03:50

Kendini kent çocuğu olarak görüp modernizmin ellerine atanı G-string le görsem şaşırmam. Bu kişiler modern olmak için bir gün eşleriyle aynı gardolabı kullanırsa da şaşırmam. Bunu adı yenilik ve popilerlik adına tehşirciktir. Bu kadar net olan şeyin bilimsel olarak hastalık olduğu ortaya da çıkmıştır. Tehşircilik bir hastalıktır. bunun paçayla sınırlandırılması da yok ki? Moda olan her şeyin içerisinde bir yerlerini belli edip oralar la ilgi toplamak var. İşin komik yanıda 6 ayda bir değiştiriliyor bu çirkinliğe o kadar tahammülsüz oluyoruz ki hemen sıkılıyoruz. Yenisini getirip onlardan da sıkılıyoruz sonra yenisi ve yenisi. İşin kısası modaya uyucağım derken kişiliğinizi ve kalitenizi kaybediyor başkalaşırken başkalarının emellerine zemin ve alet oluyorsunuz. Kültürel yozlaşmayla beraber Herkes’ leşiyorsunuz. Moda da Herkes de olan şey sıkılınır ve iğrenilir dimi 😉 Kendiniz olun bacım olmayın.

Yanıtla
Bülent Doğan 08 Aralık 2016 - 06:59

Erkeklik odur, budur gibi kalıplarla konuşulması bu devirde hala ne kadar komik. Bırakın erkek gibi giyinelim me demektir. Saçmlamaktan ötesi değil . Giyersin giymezsin, hoşlanırsın hoşlanmazsın ama bunun kadın kadınlığını bilecek vs gibi toplum baskıcı bir konuşmadan farkı nedir. İsteyen istediğini giyer, bu hoşunuza gider ya da gitmez. Ama bunu giymeyen ve ya paçasını katlayan birine erkek gibi giyinmemiş demek kimsenin haddi değildir. Herkes kendinden mesul. Erkekler o taytları 1700 lerde zaten avrupa da giyiyordu. Bunuda benden daha iyi biliyorsunuzdur sanırım. O zaman hep beraber 1700 lere dönelim. 1600 lere giderseniz de başka bulursunuz. Bun amoda diyin akım diyin ne olarak adlandırırsanız adlandırın. Değişim kaçınılmaz birşeydir. Sizin hoşlandığınız şekilde olur ve ya olmaz. Siz eski tarzınızda devam edersiniz. Uymak gibi bir yükümlülüğü kimsenin yok. O zaman göbek deliğimizi dahi kapatan 90 latın pantolanlarına dönelim. O zamanda onlar beğenilmiyordu. Bu sonu olan veya mantığı olan bir konu değil.

Yanıtla
Erkek Magazin 08 Aralık 2016 - 14:32

Kesinlikle haklısınız Bülent Bey. Zaten bu yazıdan sonra yazarımızı gönderdik 🙂

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.