Karavan ile Maceralara Yolculuk

Yazar Erkek Magazin

Çekme KaravanHangi erkeğin hayallerinde, bir karavanla maceraya atılmak yoktur ki? Alıp başınızı şehrin stresinden uzaklaşmak… Sabah denizin dalgalarıyla mis gibi havaya uyanmak veya bir çam ormanında güzel havayı içinize çekmek…Masanızı atıp, mis gibi bir ortamda sabah kahvaltınızı yapmak…Kaçmak geldi içimizden oturmuş yazı yazıyoruz…Offf

Bütün bu hayaller güzel gelse de bir taraftan bu kültürden ne kadar uzak olduğumuzu da görüyoruz. Tuhaftır ülkemizin gezilecek çok fazla yeri olmasına rağmen bu kültürden çok fazla uzağız…En fazla ya yabancı turistlerden veya sinema filmlerinden aşina geliyor.

Oysa bu tür macera ve bir nevi yaşam şekli, gelişmiş ülkelerde had safhada…Güney tatil bölgelerinde görmüşsünüzdür sıra sıra yabancı plakalı karavanlar alabildiğince sıralanır. Biz de bu kültür gelişmemiş durumda nedenleri mutlaka vardır ama biraz tuhaf geldiği de açık.

Karavan maceraya yolculuk
Karavanın en büyük avantajı istediğiniz yerde, çok yakın olmasa da otel konforunu yanında taşımanız. Tabii istediğiniz yerde derken bu karavanınızın durumuna göre değişiyor. Eğer içinde jenaratörü, su, tuvalet, banyo, internet, vb. ihtiyaçlarınızı  gerektiren çözümleri de sunuyorsa dünya sizin, macera sizin…Ama merak etmeyin, bu tür ekstralar olmasa da karavan kamplarıyla her türlü ihtiyacınız karşılanıyor.

Karavan Çeşitleri

2 çeşit karavan modeli var. Bunlardan birincisi “çekme karavan” yani önde otomobil tarafından çekilen küçük eviniz veya “motor karavan” denilen otomobile bağlı otomobil-ev diyebileceğiniz komple çözüm. İkisinin de farklı avantajları ve dezavantajları var.

Çekme Karavan

Çekme KaravanÇekme karavan bir araç tarafından çekilen, daha uygun fiyatlara sahip, vergisi olmayan, 750 kg’a kadar B sınıfı ehliyetiniz ile kullanabileceğiniz araç. Yalnız bunun üstü ağırlıklarda C sınıfı ehliyet gerektiriyor. Kolaylıkla bir yer bırakabilir, aracınızla bir yerleri gezebilirsiniz.

Dezavantajları ise, hız konusunda makul olmalısınız ve biraz sürüş beceresine sahip olmanız  gerekiyor. Bu tür karavanlar genellikle makul fiyatlarda olduğu için kamping yerlerini tercih etmeniz gerekebilir.

Bunun dışında güvenlik açısından da dikkat etmeniz gerekiyor. Bıraktığınız yer önemli..Bir dezavantajı da tatil dışında karavanınızı nereye koyacağınız

Eğer uygun şartlarda tatil yapmak istiyorsanız tercih edilebilecek bir araç.

Çekme Karavan Fiyatları:

Yerli üretim çekme karavanın fiyatı tabii ihtiyaca göre, 5 bin ile 50 bin TL arasında değişiyor.

Moto Karavan

Motokaravan

Yani motokaravanın tam tarifi otomobil-ev olsa gerek. Otomobil ve aynı zamanda bir ev. Örneklerini görmüşsünüzdür, genellikle minibüs, midibüs, panelvan, otobüs, tır gibi araçlardan özel yapım yapıldığı gibi hazır olarak bu iş için tasarlanmış modeller var. Ki bu sektör biz de çok bilinmese de gelişmiş ülkelerde başlı başına otomobil markaları vardır.

En büyük avantajı tabii ekstraları önemli her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek ortamlar sağlayabilirler. Düşünün bunun için tasarlanmış otobüsler ve tırlar mevcut. Yani yeri geldiğinde ve paranız da varsa 5 yıldızlı otel konforunu yaşayabilirsiniz.

Dezavantajı fiyatı diyebiliriz onun dışında ne dezavantajı olacak, tam bir özgürlük alanı…

Çekme Karavan Fiyatları:

Bu tür araçlar gerçekten pahalı bir seçim ama hakkettiği de gerçek. Ülkemizde bu konuda ustalaşmış ve araçları karavana dönüştüren yerli firmalar var.

İhtiyaca göre değişmekle birlikte 30 bin ile 100 bin TL arasında değişen fiyatlara sahip. Bu konuda hazır çözüm üreten firmalar da mevcut. Yani sadece karavan olarak üretilmiş araçlar ve markalar var sanırım yurt dışından getirtmek gerekiyor.

tıravan yayını

Son Olarak

Karavan ister tatil olsun ister macera için rahatlıkla tercih edilebilecek bir araç. Ama tabii bunun bir yaşam şekli olduğunu unutmamak gerekiyor. Rahatlığa alışmış bünyeler için zor olsa gerek. Ama eğer imkanınız varsa bir otobüsten yaptırarak buna çözüm bulabilirsiniz.

Unutmayın kiralama seçenekleri her zaman mevcut çok daha uygun şartlarda bu özgürlüğe gidebilirsiniz..

Eğer bir imkan olursa “ErkekMagazin.com” için yaptırmayı düşünüyoruz:) Düşünün tıravanımız güneyin en sakin koylarında ve size bu yazıları yazıyoruz. Düşünmesi bile heyecan verici ama neden olmasın…

Sevgiler…

ErkekMagazin.com
“Tırıkaravan aşkına”

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.