Mesajlaşma programlarına son

Yazar Erkek Magazin

Mesajlaşma programlarına sonBundan birkaç yıl önce internet kafelere gittiğinizde insanların, IRC ile kim olduklarını bilmedikleri ve belki de hiç bilmeyecekleri insanlarla muhabbet ettiklerini görürdünüz.

ASL (Yaş, Cinsiyet ve Yer) o zamanların popüler kısaltmasıydı. IRC’nin yanı sıra popüler olan ICQ ve AOL’de de vardı. Gerçi bizim ülkemizde IRC’nin daha popüler olduğu kanısındayım. Daha sonra bu programların yerini yavaşça Yahoo ve MSN Messenger almaya başladı. Tabii bu programlarda ASL gibi şeyler sormaya pek ihtiyaç olmuyordu. Zaten e-posta adresinizde olan insanları mesajlaşma listesine ekliyordunuz. Gerçi, tanımadığınız insanlarda sizi listenize ekleme girişimleri oluyordu ama hayır diyerek bu insanları eklememe özgürlüğünüz de vardı.

Şimdi yeni bir döneme girdik. Program yüklemeden anında mesajlaşmanız mümkün. İlk defa Google Mail’de gördüğüm bu hizmet ile e-posta listesinde olan kişilerle anında mesajlaşma olanağına kavuştuk. Bu hizmette Gmail’de online olduğunuz zaman aynı anda e-postalarını kontrol eden arkadaşlarınızla görüşebiliyorsunuz. Gmail’in bu adımı ardından Yahoo’dan da benzer bir adım geldi. Yahoo hem e-posta hizmetinin ara yüzünü yeniledi hem de anında mesajlaşma gibi bir hizmeti kullanıcılarına sundu. Ve buna benzer bir adımda Facebook’tan geldi. Facebook hesabınıza girdiğinizde sağ alt köşede, anında mesajlaşma hizmeti sizi bekliyor. Online ya da Offline olmak sizin isteğinize kalmış. Online olmanız ile mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz.

Bu son adımlarla insanların aklına anında mesajlaşma programlarına elveda mı diyoruz gibi bir soru geliyor. Bazı şirketlerde MSN gibi anında mesajlaşma programlarının da iptal edildiğini düşününce bu hizmetlerin çok yararlı ve kullanışlı olacağı düşüncesindeyim. Ancak programların yerini şimdilik alacağını düşünmek çok zor. Mesela, Gmail’de sohbet edebilmek için hesabınız açık olması gerekiyor. Bir kullanıcı bir sayfayı ne kadar açık tutar açıkçası bilemiyorum. Bunun yerine siz çeşitli sayfalarda gezinirken arka planda çalışan bir program daha kullanışlı geliyor. Ayrıca programların sunduğu seçenekler çok daha çeşitli. Bu nedenle programların üstünlüğü devam edecek gibi. Ama internetin sürekli geliştiğini ve değiştiğini düşününce çok da emin olamıyorsunuz.

Mert Ali Kaya
Erkek Magazin Teknoloji Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.