Metroseksüel Erkekler Dişlere Dikkat

Yazar Erkek Magazin

Aslı ErcanlıAğız ve diş sağlığının, genel sağlık üzerinde önemli etkisi bulunuyor ancak ülkemizde ne yazık ki ağız ve diş bakımına gereken önem verilmiyor. Oysaki diş sağlığının bozulması diğer organları da etkileyebiliyor ve kalp, böbrek, eklemler gibi hayati değer taşıyan uzuvlarda önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor hatta enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Ülkemizde sık sık karşılaştığımız, organlarımızı hatta genel sağlığımızı etkileyen ağız ve diş sorunları diş çürükleri, diş eti hastalıkları, tartarlar ve diş kayıplarıdır.

Diş eti hastalığı, her yaşta fakat genellikle yetişkinlerde ortaya çıkıyor. Erken teşhis edildiği takdirde dişeti hastalığı önlenebilir. Peki, erkekstil.com okurlarının kafasındaki soruları giderelim.

Nedir diş eti hastalığı, nasıl tedavi edilir?

DİŞ ETİ HASTALIĞI

Diş EksikliğiDiş etleri ağzımızın ve dişlerimizin altyapısını oluşturur. Nasıl ki sağlam bir bina yapabilmek için sağlam bir temele ihtiyaç varsa; dişlerimiz veya üzerine yapılacak protez , lamina gibi restorasyonların da sağlıklı olabilmesi için sağlıklı dişetlerine ihtiyaç var. Sağlıklı dişeti gül kurusu pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar.

Dişetleriniz sağlıksızsa, dişleriniz çürük olmasa bile bir gün dişlerinizi kaybedebilirsiniz demektir. Temel neden kötü ağız hijyeni ve bunun sonucu oluşan diş taşları yani tartarlardır. Bunun yanı sıra bazı sistemik hastalıklar da ilk önce dişetlerinden belirti verirler. Örneğin lösemi gibi.

Ağız ve diş bakımına özen göstermediğimiz zamanlarda diş eti hastalıları gün yüzüne çıkıyor ve sağlığımızı ciddi bir şekilde etkiliyor.

DİŞ TAŞLARI – TARTARLAR

Diş sorunu deyince hemen hemen hepimizin yaşadığı sorunların başında tartar geliyor. Tartar yani diş taşları sadece diş ve diş eti hastalıklarına sebep olmaz, bunun yanında dişlerimizin estetik görüntüsünü de bozar. Kahve, çay tiryakilerinden iseniz üstelik bir de ?sigarasız yaşayamam? diyorsanız tartar oluşumuna dikkat etmeli ve gereken temizliği yaptırmalısınız.

Diş taşlarının oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de dişlerin fırçalanmaması. Siz de diş tartarları yani diş taşı oluşmasını istemiyorsanız dişlerinizi fırçalamalı ve diş bakımını gerektiği gibi yapmalısınız.

Tartarın halk dilinde diş taşlarının uzman tarafından temizliğinin yapılmaması hele ki sigara tüketiminde rekora sahip erkeklerin bu tedaviyi göz ardı etmesi zaman içinde diş kayıplarının temel nedenleri arasında yer alır. Tartar, basit gibi görünse de hem ağız hem de genel sağlık açısından oldukça tehditkar. Bu sebeple uzmana başvurduğunuz vakit düzenli olarak diş taşı temizle işlemi yapılır.

Ağız Kokusu: Tartarın yanı sıra ağız kokusu da zamanla çeşitli hastalıkların belirtisi olabilir. Mide, boğaz ve ağız sağlığının en önemli belirtisi olabilir. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları ağız kokusunun ilk nedeni olabildiği gibi iletişiminizi de etkileyen temel unsur. Zira kimse ağız kokusu yaşayan biriyle konuşmak istemeyebilir. Tüm bu sorunlar için özellikle de günümüzün metroseksüel erkeklerinin sık sık bir hekime başvurmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Gülüşünüz avantajınız olsun.

Aslı Ercanlı
Ağız Bakımı ve Diş Sağlığı Yazarı

 

ErkekMagazin.com Notu: 

Aslı Hanım?a ne kadar teşekkür etsek azdır. Kendisi erkekler için sağlıklı ve bakımlı dişler konusunda her zaman yazılarıyla yol göstermiştir.

Diş bakımına gelirsek sevgili dostlar, tabii ki vücudumuzun her yerine dikkat etmek gerekiyor. Ama özellikle yazımızın konusu olması nedeniyle ?diş bakımı? gerçekten önemli. Bunun ne kadar önemli olduğunu ancak sorun yaşayanlar bilir. Diş eti çekilmesi ve sinir acısı, diş kayıpları ve zorlu geçen takma diş süreçleri, uyumsuzluk, ağız kokusu vs?

Zamanında diş problemi yaşadığımız için böyle bir sorunda dipnot vererek dikkat çekmeye çalışıyoruz. Ve böyle bir sorunu ve yarattığı acıyı tarif bile edemeyiz. Eğer geç kalmadıysanız mutlaka her şeye dikkat edin ve çocuklarınızı bu yönde eğitin.

İşte bu konuda küçük bir hikaye

Adamın biri sokağın başında oturmuş ağlamaktadır. Biri yanından geçerken dikkatini çeker ve sorar. Ayağından mı vurdular ki burada oturuyorsun, dişin mi ağrıyor ki ağlıyorsun? Diş acısı böyle bir şey?

Dişlerimize bakalım?

Sevgiler, saygılar

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.