Nasıl Tanışılır?

Yazar Tolgahan Özer

Kadınlarla tanışma teknikleriBiz erkeklerin en büyük sorunlarından bir tanesi karşı cinsten biriyle tanışmaktır.  Hatta birçoğumuz  için tanışmak o kadar büyük bir engeldir ki tanıştıktan sonra her şeyin bir çorap söküğü gibi geleceğini düşünürüz.

Peki tanışmayı bu kadar zor ve önemli yapan şey nedir? Bunun iki ana nedeni var. Birincisi tanışma korkusudur ve genetik yapımızdan dolayı bütün erkeklerin ortak özelliklerinden bir tanesidir. Bazılarımız bu korkuyu kontrol altında tutabilirken, bazılarımız bu korkuyu  yeni insanlarla tanışmayı imkansız hale getirecek kadar yoğun yaşar. Bu nedenle tanışma korkusunu derinlemesine anlatan bir makaleyi önümüzdeki haftalarda yayınlamayı düşünüyorum.

İkincisi ve bu makalemde üzerinde duracağım konu ise “Nasıl Tanışılır”

Bir çoğumuzun tanışma teknikleri konusunda hiçbir fikri yok. Aslında bunun farkındayız, farkında olmasak bile birkaç başarısız girişimden sonra bir yerlerde hatalar yaptığımızı anlıyoruz. Sorun şurada ki tanışmak bize öğretilen bir şey değil. Bunu kendi tecrübelerimizi bir araya getirerek öğreniyoruz.

Birkaç sene önce bu konular ilgimi çekmeye başladığında internetten konuyla ilgili araştırmalar yapmıştım ve öğrendiğim teknikleri kullanmaya başladığımda işler hiçte benim hayal ettiğim gibi gitmemişti. Hatta önceki halimden bile  daha kötüye gitmeye başlamıştı. Bunun nedeni yoğunlaştığım konunun “Kadınlarla tanışmak için en iyi cümleler” olmasıydı ve ilginç bir şekilde cümlelerin işe yarayacağına inanıyordum. Yaşadığım kötü tecrübeler kadın-erkek etkileşiminin benim düşündüğümden tamamen farklı bir şey olduğunu farketmemi sağladı ve konuyu derinlemesine araştırmaya başladım. Bu araştırma sonucunda edindiğim tecrübelerin bir kısmını ilk defa duyduğunuzda size büyük bir ihtimal mantıksız gelecektir fakat ne kadar işe yaradıklarını görünce şaşırabilirsiniz.

KadınlarŞimdi standart bir senaryo oluşturup yapılması gerekenler ile yapılmaması gerekenleri bu senaryo üzerinden işleyelim. Bir ortamdasınız ve biraz ilerde çok çekici bir kadın tek başına duruyor (Çekici kadınlar çok nadiren bir ortamda tek başına bulunurlar) siz de bu kadınla tanışmak istiyorsunuz. Yaşadığınız heyecanı ve korkuyu bir kenara bıraktığınızda aklınıza gelen ilk şey  büyük bir ihtimal. İlginç bir şeyler bulmalıyım, olacaktır. Erkeklerin büyük bir kısmı çekici bir kadın gördüklerinde ona kendilerinin diğer erkeklerden farklı veya özel olduklarını göstermek ister. Ne yazık ki bu noktada hepimiz aynı içgüdüye sahibiz. Aklımıza gelen o muhteşem cümleyle kadının yanına gittiniz ve “Merhaba, kanatlarını evde mi bıraktın” dediniz. Tebrikler! Bir hafta içerisinde aynı cümleyi söyleyen 20. kişisiniz. Farklı olmaya çalışırken diğer erkeklerden bir farkınız kalmadı ve kadın konuşmayı kibarca sonlandırdı.

Yapılmaması gerekenlerden bir tanesi de ona karşı ilgi duydunuzu daha tanışırken belli etmenizdir. Ama zaten ilgi duyduğumuz için tanışıyoruz, dediğinizi duyar gibiyim. Bu noktadan sonra anlattıklarım doğru uygulandığı takdirde farklı olmaya çalışmadan sizin öteki erkeklerden çekici bir şekilde farklı olduğunuzu gösterir. İlk önce ilginizi direk belli ettiğiniz bir iki örnek vermek istiyorum. Mesela kadının yanına gittiniz “Merhaba ben Ali, sizinle tanışmak istedim çünkü” ….veya  “Merhaba size bir içki ısmarlayabilir miyim?” gibi cümleleri kullandığınızda onun bilinçaltında alarm sinyalleri çalmaya başlar ve sizi onunla beraber olmak isteyen potansiyel bir tehlike olarak gördüğü için onun koruma kalkanlarını aktif hale getirmiş olursunuz. Bu noktadan sonra ne kadar çaba gösterirseniz gösterin bu koruma kalkanını aşmanız neredeyse imkansızdır. İçki teklifinizi kabul edebilir hatta sizinle belli bir süre sizinle muhabbet de edebilir fakat koruma kalkanını bir kere aktif hale getirdiğiniz için ilk fırsatta yanınızdan ayrılacaktır. Bedava bir içkiye niye hayır desin ki?

İlginizi belli etmeden onunla tanışmak için ortamdan yararlanmayı bilmeniz gerekmektedir. Mesela onun yanından geçerken “Bugün burası hiç kalabalık değil, hep bu kadar boş mu oluyor?” dediğiniz de açılışı yapmış oluyorsunuz ve onun tepkisine göre konuşmaya devam etme veya sonlandırma şansını elinizde tutuyorsunuz.

Bir diğer yöntem ise bir konu hakkında ona fikrini sormaktır. Çünkü kadınlar fikirlerini paylaşmayı severler hatta buna ihtiyaçları bile vardır.  Yanınızdaki arkadaşlarınızla konuştuğunuz bir konu hakkında onun fikrini şöyle alabilirsiniz “Merhaba, şuradaki arkadaşlarımla bir konuyu tartışıyorduk da gördüğünüz gibi üçümüzde erkek olduğumuz için birde bayanın da görüşü alalım istiyorum. Sizce evde evcil bir hayvan beslemek isteseniz hangisini tercih ederdiniz kedi mi köpek mi?” Onun vereceği cevaba göre konuşmayı istediğiniz gibi yönlendirmeniz artık size kalmış. Bundan belli bir süre önce bu açılışı kullandığımda karşı taraftan “Aa tabiki kedi. Benim evde iki tane kedim var!” diye bir tepki aldım ve iki dakika sonra cep telefonunu çıkartıp bana kedilerinin resimlerini göstermeye başlamıştı.

Tabi ki açılışlar bunlarla sınırlı değil. Zaman geçtikçe farklı yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Bu yöntemlerin nasıl uygulanması gerektiği ve beden dilimizi etkili bir şekilde kullanma konusunda  elimden geldiğindince yardımcı olmaya çalışacağım.

Ama unutmayalım ki iletişimin sadece %7’si kullandığımız sözcüklerden oluşuyor. Geriye kalan %93’lük kısım beden dilidir. Yani kullandığınız cümleler ne kadar etkileyici olursa bunu beden dilimize yansıtamıyorsak hiçbir tanışma yöntemi işe yaramayacaktır.

Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Tolgahan Özer
Erkek Magazin Yazarı

İlgili Yazılar

5 Yorumlar

cenk m. 30 Ocak 2013 - 16:54

tolgacım önerilerin için çok sağol…

Yanıtla
SilverShadow 01 Şubat 2013 - 18:18

Keşke klasik yabancı pick up sanatçılarının kullandığı standart kedi köpek açılışı yerine kendine özgü bir açılış örneği verseydin

Yanıtla
Oguzhan 25 Temmuz 2014 - 04:00

Cidden mantıklı bide o cesaretle ilgili yazı yazarsanız ona göre davranabilirim. Bilgilenedirme için teşekkürler

Yanıtla
hido 21 Ocak 2018 - 18:44

yaw bekledim sonuna kadar bilmedik bir sey okuyagiz ya o da yok ha,ih ih begenmedim.

Yanıtla
Erkek Magazin 22 Şubat 2018 - 01:58

Kesinlikle haklısınız:) Siz, güzel taktiklere sahip bir yazı yazabilirseniz zevkle yayımlarız.

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.