Ne Modası-Eyvah Hipertansiyon!

Yazar Erkek Magazin

hipertansiyonYüksek kan basıncı anlamına gelen hipertansiyon, tüm dünyada önemli ve çok büyük bir sorun olarak duruyor. Gençler özellikle siz, lütfen dikkat!

Değerli arkadaşlar sizlere erkekmagazin.com’da, moda, teknoloji, yemekler vb. pek çok konuda bilgiler vermeye çalışıyoruz. Fakat bütün bu konuların dışında önemli sorunlara yönelik bilgilendirme çalışmalarına başlayacağız.

Moda, telefon, araba, belki bunlar sizin için önemli geliyor ama hiç bir şey sağlığınızdan değerli değil.  Bir ceketi her zaman alabilirsiniz ama sağlınızı geri alamazsınız.

Sizler için elimizden geldiğince hipertansiyon konusunu işledik. Ve bu konuyu sıkıcı olmadan işlemeye çalıştık. Sağlınızı en çok gençlik zamanlarında koruyabilirsiniz. Ama unutmayın zaman çok çabuk geçiyor. Sıkıcı da gelse de okuyun ve hipertansiyonun ne kadar tehlikeli olduğunu görün…Kronik bir hastalık ve ömür boyu tedavisi sürüyor.

hipertansiyon tehlikesi

Hipertansiyon Tehlikesi

Dünyada yapılan araştırmalara göre bir buçuk milyar insan bu hastalıktan muzdarip durumda. Üstelik bu büyüklüğün içerisinde erkeklerin oranı maalesef daha da fazla. Yani biz erkeklerin özellikle dikkat etmesi gereken bir sonucu ortaya çıkarıyor.

Ve daha da kötüsü belki de çoğumuzun bu gizli tehlikeden habersiz olarak yaşaması. Gizli tehlike diyoruz çünkü bazen kendini hiç belli etmiyor ve kan basıncı oranlarını takip eden insan sayısı çok az.

Dünya için yapılan araştırmalarda, insanların 4/3’ünün herhangi bir periyotta ölçüm yapmadığını ortaya koyuyor.  Ve bu problem sonucu, beyin kanaması, felç, kalp krizi, böbrek rahatsızlıkları, kalp, damar gibi önemli sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Her yıl 9 milyondan fazla insan maalesef yaşamını yitiriyor…

Çok moral bozucu bir yazı olarak gidiyor fakat bu hastalığa dikkat çekmek istiyoruz, önlemler alarak ve tedaviyle bertaraf etmek mümkün, ama maalesef kronik geçmeyen bir hastalık. O yüzden sağlıklı bir yaşam her şeyden önemli

Hipertansiyona geçmeden önce kısaca kan basıncından, yani tansiyondan bahsedelim. Anlaşılması için basit olarak anlatılmıştır. Dalga geçmek veya herhangi bir kötü niyet olmadan tıbbi terimlerin dışında meselenin iyi anlaşılması için futbolla kurgulanmıştır.

Futbolda tansiyon anları…Tansiyon Spor

Kan Basıncı – Tansiyon Nedir?

tansiyon aletiİnsan vücudunun tüm beslenmesi bir nevi ağlarla, yani damarlar yoluyla yapılmaktadır. Organ ve dokular (hücreler), kalbin pompaladığı kan vasıtasıyla beslenir.

Kalp kanı pompalar ve tüm vücuda yayılmasını sağlar. İşte bu pompalamanın belli bir hız ve basınçla olması  olması gerekiyor ki, hem kalp hem de kanı taşıyan damarlara kötü bir etkisi olmasın.

Bunu futbolla ifade etmek gerekirse, pasın ve ortanın iyi ayarlanması gerekiyor ki gol olsun.

İşte kalbin,  kanı tüm damarlara gitmesi için pompalarken uyguladığı tepkiye kan basıncı diyoruz. Kısacası tepki=tansiyon…Futbolda tansiyon anları…

Kan Basıncı değerleri

Normal kan basıncı 120/ 80 mmHg, yani genel deyimle 12 -8 olarak ifade edilir.

Bunun altında ve üstünde değerler sorun olarak kabul edilir.

Hipertansiyon – Yüksek Tansiyon Nedir? 

Yukarıda kan basıncını ifade ettik umarım anlaşılmıştır, bu basınç normal şartlardan daha fazla bir tepkiyle oluşuyorsa bu damarlarda başta olmak üzere, bütün vücutta sorunlara neden oluyor.

Tabii futbolla konuyu ifade ettik ama o kadar basit  değil, futbolda alt tarafı golü kaçırırsınız ama devamlı kötü pas, kötü orta geliyorsa ve bunların şiddeti ayarlanamıyor ise fena, küme düştünüz, şampiyon olamadınız.

10 numara (kalp) iyi pas veremedi, sol açık (damar) iyi orta yapamadı ve gol olmadı. Futbolda tansiyon anları…

Futbolda bu problem olmayabilir ama vücudunuzda devamlı böyle bir problem olması maalesef kötü sonuçlar ortaya çıkarır.

Düşünün bütün organ ve dokular, damarlar sayesinde besleniyor.

Hipertansiyon rakamları 

Normal olan değer yukarıda vermiştik: 120/ 80  yani basit anlatımıyla 12 -8 olarak söyleyebiliriz.

130-139 ile 85-89 mmHg arasında rakamlar sınırda  tansiyon olarak adlandırılır.

Hipertansiyon: 140/90 mmHg?nın üzerinde seyreden kan basıncını ifade eder. Eğer bu değerlerde bir kan basıncınız varsa üzgünüz büyük bir probleminiz var.

Hipertansiyon Belirtileri

hipertansiyon belirtileriÇoğu zaman bu hastalık çok gizli bir seyir halinde ve zaten en büyük problem de bu…Mutlaka belirli aralıklarla tansiyonunuzu kontrol etmelisiniz.

Tansiyonunuzun yükselmesi veya düşmesinin belirtilerini herkes bir şekilde yaşamıştır. Genellikle tansiyonumuz düştüğünde ayran, yükseldiğinde limo vb. içecekler tercih edilir. Bu konuda herhangi bir tavsiyemiz tabii ki yok. Sadece belirtmek için ifade ettik.

O yüzden herkes bazı kısa süreçlerde bu sorunu yaşamıştır. Hipertansiyonda bu sürecin devamlı olmasıyla alakalı…

Tansiyonun çok yükselmesi halinde vücut bazı belirtiler vermeye başlıyor.  Baş dönmesi, enseden başlayan baş ağrıları, kalp atışlarında düzensizlik ve burun kanamaları ve görme bozuklukları gibi belirtileri var.

 

Fakat yukarıda belirttik belki bunların hiç birini yaşamadan bu sinsi tehlikeye yakalanabilirsiniz.

O yüzden ayrı bir paragraf lütfen düzenli ölçüm yaptırın.

 

Zararları Moral Bozucu

1-  Kalp sorunları (hepsi)

2- Beyin kanaması ve felç ve damarlarda problemler

3- Görme problemleri ve sonucunda körlüğe kadar olan süreç

4- Damar hasarlarından yukarıda bahsettik, genişleme, yırtılma ve tıkanma sorunları

5- Böbrek sorunları

6- Daha ne yazalım…

Belirtileri

Konumuz o değil fakat daha düşük bir tepki oluşuyorsa bu da kötü tansiyon düşüklüğüne hipotansiyon sonucunu ortaya koyuyor.
Hipertansiyonun vücuda verdiği bu zararlar, hastaların moralini bozmamalıdır. Hipertansiyon tedavi edilebilir bir hastalıktır ve yeterli tedavi ile bu zararlar minimuma indirilebilir. Hipertansiyon zamanında teşhis edilip, uygun şekilde tedavi edilirse, yukarıda sayılan hastalıklar ve bunlara bağlı ölümler önlenebilir.

Tedavi ve Öneriler

Burada hiç bir şekilde bir tedavi önerilmez bunu belirtmek için başlığı kullandık. Mutlaka ama mutlaka bir hekim vasıtasıyla çözüme ve tedaviye başlayın.

Kötü konu: Bu hastalıkla yaşamasını öğrenmelisiniz çünkü kronik ve devamlı dikkat ederek yaşamalısınız. Mutlaka doktor kontrolünde ilaçları almalı ve tavsiyelerini dinlemelisiniz.

Düzenli bir yaşamınız olmalı ve Genellikle yüksek kilo probleminiz varsa hekim kontrolünde zayıflamayı yapmalısınız.

İlaçlarınızı mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanmalısınız ve her zaman buna özen göstermelisiniz

Beslenmenize dikkat etmelisiniz ve web sitelerinden bilgi alarak değil hekimlerin size önereceği konulara dikkat ediniz.

Özellikle zaten tuz konusunda önerileri olacaktır. Asla…

Spor ve egzersiz mutlaka önemli…

 

HASTA DEĞİLİM! GÜZEL AMA LÜTFEN DİKKAT

mutlu adamBelki çoğu zaman yaşlı hastalığı gibi görünse de artık kötü beslenme ve yaşam koşulları bazı hastalıkları çocuk yaşta ki seviyelere düşürdü.

Her zaman belirtildiği gibi, sağlığınıza dikkat ederek hasta olmadan önce önlem almak, en iyi yapılacak şey. Belki genç olarak giyiminize, bakımınıza daha fazla özen gösteriyorsunuz ama gençlik de su gibi akıp geçiyor. Lütfen sevgili arkadaşlar kendinize dikkat edin.

1-Sigara içmeyin, şimdi bırakın dersek biliyoruz çok zor ama eğer başlamadıysanız hiç içmeyin. Bırakın demek çok zor biliyoruz:(

2-Tuzu az kullanın. Tuz konusunda maalesef çok bonkör davranıyoruz lütfen.

3-Hipertansiyon kilolu insanları daha çok vuruyor. Bu konuda hassas davranın ve olabildiğince beslenmenize dikkat edin. Söylemeye gerek yok zaten zararlıları herkes biliyor.

4-Spor yapın ama bu spor olmasın. Spor çok zahmetli bir iş ve eğer bu konuda bir isteğiniz olmayabilir, ki spor salonuna gitmek sonrası vs. biz bile yapamıyoruz. O yüzden en iyisi sporu hayatınıza katmak ve yürümek.

5-Hayata güzel bakın bu size en büyük tavsiyemiz. Eğer güçlü olur hayat öyle bakarsanız hiç bir şey sizi yıkamaz.

Not: Gençliğinizin kıymetini bilin ve üzerinize alacağınız tişört kadar sağlınızı ve geleceğinizi düşünün…

 

Sevgiler

ErkekMagazin.com

Türk erkeğinin yanında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.