Piercing ve Ağız Sağlığı

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıAğız ve diş sağlığını korumanın yollarını anlattık durduk. Gerek yediklerimiz ya da içtiklerimizde, gerek yaptırdığımız bakımlarla ağız ve diş sağlığımızı korumaya çalışıyoruz. Oysa direkt dişlerimize ve ağzımıza etki etmese de dolaylı olarak ağız ve diş sağlığımızı bozan bazı dış etmenler var. ?Bunlar da neymiş? dediğinizi duyar gibiyim.

Bundan birkaç yıl önce özellikle birçok erkeğin dudağının üstünde, çenesinde ya da dilinin üstünde gördüğümüz renkli ya da metal piercingler hoş dursa da pek de sağlıklı değil. Bazı erkeklerin ?erkek adam piercing mi takarmış? düşüncesiyle zaten yaptırmadığı bazı erkeklerin çok sevdiği bazı erkeklerin ise ruhunu yansıttığını düşünerek taktırdığı piercingler birkaç sene önce özellikle siz de oldukça modaydı. Kafamızı nereye çevirsek piercingli kişiler görüyorduk. En başta oldukça sıra dışı gelse de artık alıştık ve birçok kişiye de yakışıyor aslında.

PiercingFakat ne zaman piercing görsek aklımıza bazı sorular geliyor, özellikle de dildeki piercingler hakkında. ?Canları yanmıyor mu? , konuşurken batmıyor mu? Ya da yemek yerken rahatsız olmuyorlar mı? Gibi farklı farklı sorular. En başta da söylediğim gibi piercinglerin ağız ve diş ağlığına bazı etkileri var. İşte merak ettiğiniz sorunun yanıtı.

Amerika’da yapılan araştırma sonucu dil, dudak, yanak ve bunların birkaçına aynı anda takılan piercing’lerin oral hastalıklar ve sistemik durumlarla ilişkili olduğu tespit edildi. Genel belirtiler ağrı,yutkunma güçlüğü, enfeksiyon ve tükürük salgısının artması olarak sıralanıyor. Oluşturabileceği potansiyel komplikasyonlar ise dişeti hasarı ve /veya çekilmesi, diş-dolgu-protezlerde tahribat, konuşmayı engelleme, skar dokusu oluşumu, metal hassasiyeti olarak sıralanıyor. Eğer piercing damarları delerse uzun süreli kanama ve enfeksiyon, ayrıca mücevher takılmış ise yutulması sonucu solunum tıkanması veya sindirim sistemi hasarı oluşturabildiği belirtiliyor.

Piercing taktırdıysanız severek yaptırdığınızdan şüphem yok ama sağlığınızı bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Ağzınızda, diş etinizde ya da dişlerinizde yaratabileceği tahribatları okuduktan sonra ?bir şeyler olmaz? diyorsanız benden size tavsiye. Yine de piercing yaptırmayı düşünenlerin, en azından steril ortamda uzman kişilerden yardım almalısınız.

Gülüşünüz avantajınız olsun…

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.