Planktonların Toplu Göçü Koleksiyonu

Yazar Mahmut Ağaç

Mahmut AğaçSelam erkekmagazin.com takipçileri, sizlere bu yazımda Ege İhracat Birliğinin düzenlemiş olduğu ?Göç Temalı? tasarım yarışmasında finale kaldığım ve üretimi yapılmaya devam eden koleksiyonumun hazırlama sürecinden bahsetmek istiyorum. Yarışmaya erkek koleksiyonuyla katılmaya karar verdim. Göç ile ilgili araştırma yaparken Avrupa Uzay Ajansı tarafından görüntülenen ?Planktonların Toplu Göçü? ile ilgili makaleyi okudum. Bu makale beni çok etkiledi ve koleksiyonumun temasının bunun olması gerektiğine karar verdim. Bu makalenin içeriğinden bahsetmek istiyorum; ?Her yıl gerçekleşen bu doğa olayı, Avrupa Uzay Ajansı tarafından görüntülendi. Çelik mavisi kitle öylesine büyüktü ki, gezegenin yüzlerce kilometre üzerindeki uydular tarafından görüntülenebildi.

Avrupa Uzay Ajansı’ndan bilim insanları çelik mavisi yığını, “Fransız empresyonist Claude Monet’in fırça darbelerine” benzetirken, normalde mikroskobik boyutlarda olan planktonlar bir araya geldiklerinde İrlanda büyüklüğünde bir alan oluşturabiliyorlar.

planktonlar

Planktonların içindeki küçük algler, güneş ışığını emerken klorofil yayıyor. Bu da okyanusu renklendiriyor ve bu bölgenin uzaydan görülebilmesini sağlıyor.

Planktonlar gezegenin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Zira, atmosferdeki fazla karbondioksiti ortadan kaldırıyorlar. Hem görsel hem de yaptıkları iş anlamında olağanüstü olan bu yaratıklar, küresel ısınmayla mücadelede doğal savaşçılar konumundalar. Deniz yaşamındaki besin zincirinin çok önemli bir parçasını oluşturuyorlar.

Bende bu canlıların uzaydan çekilmiş görüntülerinden esinlenerek koleksiyonumu hazırladım. Günümüzün trendlerini yakından takip ettiğim içinde daha modern ve daha dinamik bir koleksiyon oluşturduğuma inanıyorum. Tabi ki bu koleksiyonumda fütüristik etkilerde görünmektedir.

Gömlek desenlerimde Planktonların Dokularını kumaşın üzerine Süblime baskı olarak yaptım. Palto, kaban, ceket, trençkot ve pantolonlarım da ise siyah-mavi renkleri kullandım. Siyahın tonunu kırmak için maviyi garni ve ana kumaşında kullandım. Çünkü bu senenin trend renkleri arasında mavi ve tonları ağırlıktaydı.

Hazırlamış olduğum illüstrasyonları sizlere paylaşıyorum. Bakalım beğenecek misiniz?

Bir sonraki yazımda tekrar görüşmek üzere sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.