Sertleşme Probleminde Güncel Tedavi

Yazar Tuncay Taş

Tuncay TaşSertleşme Probleminde Güncel Tedavi Şok Dalga Tedavisi

Sertleşme problemi, erektil disfonksiyon (ED), iktidarsızlık olarak bilinen hastalık geçmiş yıllarda erkeklerin utandığı bir sorun olmasına rağmen, günümüzde tabu değildir. Sağlıklı cinsel hayat artık yaşam kalitesinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Gün geçtikçe tedavi olan erkeklerin sayısı artmıştır. Peki doğru tedavi için nasıl bir yol izlenmelidir, tedavi kılavuzlarında güncel tedavi yaklaşımları ve doğru sıra nedir.

Birinci Basamak Tedavi

İlaçla tedavi (Oral farmakoterapi)
Yardımcı aletler
Vakum (negatif basınç)
Lastik bandaj (kanın geri dönüşünün engellenmesi)
Şok Dalga Tedavisi (Shockwave terapisi)

İkinci Basamak Tedavi

Penisiçerisen enjeksiyonlar
İdrar kanalından kullanılan ilaçlar

Üçüncü basamak tedavi ( penil protezler )

Damar cerrahisi
Yardımcı alet cerrahisi

Penis Şok Dalga Terapisi Nedir?

Şok Dalga TedavisiSon zamanlarda , düşük yoğunluklu vücut dışı şok dalga tedavisi sertleşme problemi yaşayan hastalar için yeni bir tedavi olarak önerilmiştir. İlk bilimsel çalışmalar, düşük yoğunluklu şok dalga tedavisinin sertleşme üzerinde olumlu fizyolojik etkisi olduğunu göstermiştir. Penis kanlanmasını artırdığı için erkekler üzerinde cazip yeni bir tedavi seçeneği olmuştur. Bu büyük ölçüde, kan akışını arttırır, yeni kan damarlarının yaratılmasına yol açar. İlaçsız, ağrısız, yan etki profili çok az, kalıcı çözüm imkanı sunar. Klinik veriler damar hastalığı tespit edilen sertleşme problemine sahip her 4 hastanın 3’ünün tedaviden yarar sağlayacağını göstermektedir .

Dünyada kullanılan cihazlar nelerdir?

ED 1000 EDSWT

Şok dalgaları ile yapılan ED1000 (EDSWT) terapisi, sertleşme problemi tedavisinde kullanılır. Tedavi protokolü doktorun önerisi ile değişmekle birlikte dünya genelinde 6 seans protokolü ya da 12 seans protokolü uygulanır. Her seans ortalama 20 dakika sürmektedir.

Renova LSWT

Şok dalgaları ile yapılan Renova (LSWT) terapisi, sertleşme problemi tedavisinde kullanılır. Tedavi protokolü doktorun önerisi ile değişmekle birlikte dünya genelinde 4 seans protokolü uygulanır. Her seans ortalama 20 dakika sürmektedir.

Uzm. Dr. Tuncay TAŞ,
Üroloji & Erkek Sağlığı Yazarı
İletişim: 0532 343 48 27

İlgili Yazılar

1 Yorum

ali ihsan 21 Kasım 2017 - 11:01

gerçekten işe yarıyor mu lswt tedavisi? yani her hasta için geçerli mi?

Yanıtla

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.