Spor Ve Enerji İçecekleri Mi Kullanıyorsunuz?

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıErkeklerin rutin yaşantısına baktığımız zaman mutlaka spor yapmak seçeneğini herhangi bir saat diliminde görüyoruz. Özellikle son dönemlerde sporun önemi daha iyi kavranıyor ve spora dair her şey bilinçli ağızlardan anlatılıyor. Bazı erkekler düzenli olarak spor salonuna giderek bir yandan vücudunu şekle sokmaya çalışıyor diğer yandan ise sağlığını korumaya çalışıyor. Bazı erkekler ise biz kadınların pek sevmediği eğlencesine önem veriyor ve düzenli olarak maç yapıyor.

Spor düzenli ve doğru olarak yapıldığı zaman etkili sonuçlar verir. Sağlığınızı korumanın püf noktası gelişigüzel koşmak, ağırlık kaldırmak ya da esnemek değil. Önemli olan hangi hareketin neden ve nasıl yapılacağını bilmek. Spor yaparken önemli bir diğer nokta da beslenme. Erkeklerin spor yaptıkları dönemde beslenmelerinin düzenli ve dengeli olması önemli.

Enerji İçecekleriAma hemen hemen her hemcinsinizin tükettiği bir şey var ki hem genel sağlığınız için hem de diş sağlığınız için son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu. Spor ve enerji içeceklerinin siz eve dişlerinize etkisi nasıl hiç merak ettiniz mi?

Marmara Üniversitesi Pedodonti Anabilim Dalı’nda yapılan araştırmaya göre spor ve enerji içecekleri diş çürüklerine ve diş erozyonlarına neden olmakta. Enerji ve spor içecekleri, içerdikleri karbonhidratların (glikoz ve fruktoz) mikroorganizmalar tarafından aside dönüştürülmesi ile çürük yapıcı etkilerini gösterirken, diğer yandan asidik olmaları nedeniyle de dişlerde erozyona neden oluyorlar.

Dişlerde çürükten sonra en fazla doku kaybına neden olan erozyon olgularının son 10 yılda arttığı gözlenmiştir. Asitli içeceklerin tüketiminden hemen sonra diş fırçalamanın da erozyon etkisini arttırması nedeniyle, bu tür içeceklerin sınırlı kullanılması ve tüketildikten hemen sonra dişlerin FIRÇALANMAMASI ( evet yanlış yazılmadı – fırçalanmaması ), suyla çalkalanması veya asitliği düzenleyen xylitol içerikli çikletler çiğnenmesi doğru olacaktır.

Beden sağlığınızı ve diş sağlığınızı önemsiyorsanız tükettiğiniz her şeye dikkat etmelisiniz. Özellikle vücudunu şekle sokmaya çalışan erkeklerin tükettikleri spor ve enerji içecekleriyle dişlerini zarara uğratarak görünümlerini negatif yönde etkilediklerini hatırlamalı.

Gülüşünüz avantajınız olsun!

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.