Stres ve Diş Gıcırdatma

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıSabah uyandığınızda bel, boyun, çene ağrıları ile uyanan erkeklerden misiniz? Geceyi geç saatte tamamlamadıysanız siz de %60?lık kesime dâhilsiniz. Yani siz de günün stresini, yaşamın engebesini kafanıza takıyor belirtisini ise geceleri dişlerinizi sıkarak yaşıyorsunuz. Dışarıdan bakıldığında anlaşılmasa da rutin diş kontrollerinde bunun izlerine rastlarız.

Özellikler siz erkeklerin biz kadınlara göre daha sinirli ve gergin olduğunuzu biliyoruz ve genellikle sinirli erkekler dişlerini sıkar.Doğal olarak erkeklerin dişlerini sıkmaları ve gıcırdatmaları daha fazla görülen olaylardan.

Diş GıcırdatmaDiş eksiklikleri, dolgular veya kaplamalar gibi pürüzlü yüzeyler, dişleri gıcırdatmaya neden olabilir. Aslında kişiler, dişlerini sürterek pürüzleri yok etmeye çalışırlar. Ancak bu sırada uygulanan güç, gün içerisinde elma yerken harcanandan 30 kat daha fazladır. Gündüzleri acıya duyduğumuz hassasiyet çok daha fazladır. Gece çekilen ağrı ve basınca, gündüz dayanmamız imkansızdır.

Siz de dişlerinizi gıcırdatıyor ve bu durumdan artık yıldıysanız bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü erkekleri diş gıcırdatmasından kurtaracak bazı uygulamalar var. Ne yapabilirim diyorsanız diş hekimine başvurduğunuz vakit. Size özel ısırma aparatları verecek ve bu aparat gece takıldığında dişlere aşırı yüklenmenizi engeller. Aynı zamanda diş minesi, çene eklemi i çene kemikleri ve diş etine gelebilecek zararları da önler.

Ama bu aparatlar sizin diş yapınıza göre olacağı için önce hekime gitmeli ondan alacağız aparatı bilgiler doğrultusunda kullanmalısınız. Aksi takdirde sinirli erkeklerin diş gıcırdatmaları devam edecektir. Tabii bir yandan da stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Ağız Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.