Stres Ve Diş Gıcırdatma

Yazar Aslı Ercanlı

Aslı ErcanlıSabahları sık sık çenenizde kas tutukluğuyla mı uyanıyorsunuz? Veya baş, ense, sırt ağrısıyla mı? O zaman siz de muhtemelen geceleri dişlerini gıcırdatan %60’lık kesime dâhilsiniz. Genellikle rutin diş kontrollerinde bunun izlerine rastlanır. Bilenmiş dişler bu olgunu kesin bir işaretidir. Bunun yanında boyun ve sırttaki kas gerilmeleri ve baş ağrısının sebebi de genellikle uykuda diş gıcırdatmadır.

Özellikle sinirli erkekler geceleri uyurken dişlerini sıkıyor. Sabah kalktığında ise çenede hatta başta ağrılar görülüyor. Öyle şiddetli oluyor ki ağrılar gün içinde gündelik işleri bile yapmak imkânsızlaşıyor. İnsan stresliyken dişlerini sıkıyor ya da gıcırdatıyor. Erkeklerin kadınlara göre daha gergin olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğal olarak erkeklerin dişlerini sıkmaları ve gıcırdatmaları daha fazla görülen olaylardan.

Diş GıcırdatmaAsıl önemli olan diş gıcırdatma bilinçaltından kaynaklanıyor ve sabah kalktıklarında birçoğu hiçbir şey hatırlamıyor. Diş eksiklikleri, dolgular veya kaplamalar gibi pürüzlü yüzeyler, dişleri gıcırdatmaya neden olabilir. Aslında kişiler, dişlerini sürterek pürüzleri yok etmeye çalışırlar. Ancak bu sırada uygulanan güç, gün içerisinde elma yerken harcanandan 30 kat daha fazladır. Gündüzleri acıya duyduğumuz hassasiyet çok daha fazladır. Gece çekilen ağrı ve basınca, gündüz dayanmamız imkansızdır.

Siz de dişlerinizi gıcırdatıyor ve bu durumdan artık yıldıysanız bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim. Çünkü erkekleri diş gıcırdatmasından kurtaracak bazı uygulamalar var. Ne yapabilirim diyorsanız diş hekimine başvurduğunuz vakit. Size özel ısırma aparatları verecek ve bu aparat gece takıldığında dişlere aşırı yüklenmenizi engeller. Aynı zamanda diş minesi, çene eklemi i çene kemikleri ve diş etine gelebilecek zararları da önler.

Ama bu aparatlar sizin diş yapınıza göre olacağı için önce hekime gitmeli ondan alacağız aparatı bilgiler doğrultusunda kullanmalısınız. Aksi takdirde sinirli erkeklerin diş gıcırdatmaları devam edecektir. Tabii bir yandan da stresi hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Gülüşünüz avantajınız olsun?

Aslı Ercanlı
Erkek Magazin Diş Sağlığı Yazarı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.