Tavuk Çul

Yazar Erkek Magazin

tavuk çul

Erkek mutfağı için belki de biraz daha kolay tarifler vermek gerekebilir, aslında bu tarifi yazmak konusunda biraz tereddüt etsem de erkek dediğin zoru sever diyerek yazmaya karar verdim. Zaten dünyanın en önemli aşçıları erkek değil mi? Her erkek güzel yemek yapma konusunda genetik olarak becerikli doğmuştur. Olmadı eşinizle beraber yapabilirsiniz.

(itiraf)Aslında bu sözler sadece erkekleri yüreklendirmek içindi, biliyoruz ki sadece erkekler değil kadın okuyucularımızda azımsanmayacak seviyede…

Hiç kimse kadınlar kadar güzel yemek yapamaz. Kadınlar çiçektir…

Yemeğimizin adı Tavuk Çul, yukarıda zor dediğime bakmayın aslında çok da zor bir tarif değil. Malzemesi az, yapımı basit ama tencere yemeği olunca acaba olabiliyor.

Tavuk Çul, Arnavut mutfağının önemli yemeklerinden biri ve bir Arnavut olarak bu tadı gayet güzel bilen biriyim. Rahmetli babaannem bu yemeği çok güzel yapardı ve her zaman tadını sevmişimdir.

Çok bilindik bir yemek olmadığından özel bir tarif olarak erkekmagazin.com’da paylaşmak hoş olacaktır.

Malzemeler

5 adet tavuk baget (aslında sadece baget değil her türlü tavuk parçasından olabilir, kaç kişiyseniz o kadar tavuk ilavesi yapabilirsiniz)
1 adet soğan
7-8 çorba kaşığı un
1 kaşık salça
Çeyrek margarin veya tereyağı

Tavuk Çul Yapılışı

Tavuk Çul Yapılışı

Tavuk bagetler bir tencereye alınarak üzerini geçecek kadar su ilave edilir ve üzerine 1 adet soğanımız tencerenin içine doğranır. Bu şekilde tavuk haşlanmaya bırakılır.

Tavukların pişmesine yakın  bir zamanda ise sosumuzu hazırlıyoruz. ,

Küçük bir tencerede hatta genişçe bir tava olabilir,  margarin veya tereyağı olabilir hangisin tercih ederseniz artık eritiyoruz. Daha sonra üzerine 7-8 kaşık unu yavaş yavaş ilave ederek kavuruyoruz. (Bilinen un helvası gibi)

Belli bir kıvama gelen un güzel kokusunu vermeye başlamıştır, hafif bir turuncu rengi aldığında (resim3) üzerine bir kaşık salça ilave ediyoruz ve biraz daha kavuruyoruz (1-2 dakika).

Daha sonra hazır olan haşlanmış tavuğun suyundan bir miktar alarak (1-2 kepçe kadar) kavrulmuş unumuza ilave ediyoruz. Bu aslında sosumuzu tavuk suyuyla tanıştırma olarak görebiliriz. Artık sosumuz hazır ve en son olarak sosumuz haşlanan tavukların olduğu tencereye dökebiliriz.  15 dakika kadar daha tencerede tavuklarla beraber kaynatıldıktan sonra artık yemeğimiz hazır.

Afiyet olsun.

Pashazade Ragıp
Erkek Magazin Mutfak

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.