Uykusuzluk

Yazar Erkek Magazin

UykusuzlukUykusuzluk yalnız bizim için değil aynı zamanda etrafımızdaki insanlar için bir problemdir.

Şu an Avrupada ortalama gece uykusu 1920?lerdekinden yaklaşık 90 dakika daha az. Yani 1920?lerde yaklaşık 9 saatlik bir uyku geçirilirken şu an 6 saatle yetinilmeye çalışılıyor.

Uyku araştırmacısı Dr William Dement Amerikalıların yaklaşık %95?inin hayatlarının kimi dönemlerinde uykusuzluk yaşadığı değerlendirmesini yaptı. Dement?e göre, uykusuzluk çeken insanlar ortalama sekiz saat uyuyamadıkları için daha mutsuz ve çok daha stresli oluyorlar. Aynı zamanda, Dr Demend ekliyor:

“Uykusuzluğun ulus adına acil bir durum yarattığını düşünüyorum.” Etkileri neler mi? Fiziksel ve ruhsal dayanıksızlık, fiziksel yorgunluk.

Uyku nedir?

Uyku farklı farklı safhalardan oluşur. İlk on dakikalık periyod hafif uykuyu oluşturur ve Birinci Safha olarak adlandırılır. İkinci Safha daha derin geçer ve yaklaşık 20 dakika sürer. Üçüncü ve Dördüncü Safhalar hemen ardından gelir ve derin uykunun birer türleridir.

Derin uyku, vücudun ve beynin kendilerini günün getirdiklerinin ardından toparlamak için ihtiyaç duydukları bir uykudur. Bu uyku kimi zaman delta uykusu olarak adlandırılır, deltadan sonra beyin dalga oluşturmaya başlar. Bu süre boyunca rüya görülmez. Yaklaşık 90 dakikalık derin uykudan sonra, hızlı göz hareketlerinin oluştuğu REM uykusu başlar. Sıradan bir gece boyunca, insanlar genellikle bu safha türlerini yaşadıkları bir döngü içerisindedirler. Bu zincirin bir halkası kırıldığında problemler yaşanmaya başlar.

Loughborough Üniveritesi’nin Uyku Araştırma Laboratuvarında yapılan araştırmalar sonucu insanların günde iki uyku geçirdikleri görülmüş ? temel olan gece geçirilen uyku diğeri ise öğlen geçirilen kısa uyku. Bu uyku bir diğer ifadeyle siestaya benzetilmiş ve psikolojik olarak olumlu sonuçlar yarattığı izlenmiş.

Yeteri kadar uyuyor muyuz?

Birçoğumuz öğle vakti bir şekerleme eğilimi içerisine gireriz. İlginç olan, gece geçirdiği uykunun süresini uzatan insanlarda bu öğle şekerlemesinin ortadan kalkmasıdır. On dakikalık bir şekerlemenin dahi etkili olduğu gözlenmiştir.

Uyuklamak gibi uyku problemleri farklı durumların birer belirtisi olabilir, örneğin tiroid bezi ile ilgili problemler depresyona işaret ederken, düzensiz uyku uyuyan insanlar narcolepsiye yakalanabilirler. Eğer uykusuzluk gibi bir uyku problemi yaşıyorsanız, daha farklı durumlarla karşılaşmamak adına sağlık uzmanınızla görüşmenizde fayda vardır.

Loughborough Üniversitesi ekibi uyku sınırlamasının, keyifsiz birçok hastada tedavi edici özelliğinin olduğunu gördü. Bir gecede uyku süresinin yaklaşık 4 saat azaltılmasının depresyon gibi dramatik fiziksel sorunlara yol açtığı gözlendi.

Uyku ve zihin arasındaki ilgi çekici bağlantı hala tam anlamıyla anlaşılmış değildir. Fakat tatmin edici bir uyku tıpkı tatmin edici bir yemek gibi insanı mutlu edecektir!

Yatak odanızın özel bir mekan olduğunu ve öncelikli olarak uyumak için kullanıldığını unutmayın. Bu nedenle mümkün olduğunca rahat, havadar ve karanlık olmasına dikkat edin.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.