Vazektomi – Erkek Doğum Kontrolü

Yazar Tuncay Taş

Tuncay TaşGünümüzde, ABD ve Avrupa’da artık çocuk sahibi olmamaya karar vermiş erkekler vazektomi denilen doğum kontrol yöntemini tercih etmektedir. ABD nüfusunun %12’si doğum kontrolünde vazektomiyi seçmektedir. ABD’de yılda yarım milyon erkeğin başvurduğu bir yöntem haline gelmiştir.

Bu işlem en basit haliyle sperm kalanının kapatılmasıdır. Sperm hücrelerinin meni ile karışması dışarıya boşalması engellenir, kadınların tüplerini kapatmasına benzer bir işlemdir. Erkeklik hormonunun vücuttaki miktarı etkilenmez. Meninin miktarı ve kıvamı, rengi etkilenmez.

Hastanın onamı ve tıbbi gereklilik.

Hangi hastaya vazektomi yapılması gerektiği ile ilgili kesin kıstas bulunmamaktadır. Erkeklerin doğum kontrolü için başvurması neticesinde üroloji uzmanı tarafından yapılmaktadır. ABD’de yaşı 21’den büyük ve akli dengesi yerinde olan başvurularda, aydınlatılmış onam formu alınması halinde yapılması için tıbbi ve yasal zemin hazırlanmış olur. Ülkemizde 18 yaş üzerinde kendi rızası ile yaptırabilmektedir.

Cerrahi teknik

VazektomiHemen hemen tüm cerrahi girişimlerde olduğu gibi anestezi gerekliliği vardır. Lokal anestezi tercih edilmesine rağmen bazı hastalar korku veya heyecan nedeniyle genel anestezi istemektedir. Geleneksel teknikte testis kesesi dış duvarından 1 cm kesi ile sperm kanalına ulaşılır. Kanalın koterizasyonu (yakılması), uçların kesilerek bağlanması ya da kesilmeden sadece bağlanması işlemleri uygulanabilir. İşlem 15 ila 30 dk arasında gerçekleştirilir.

Ameliyat günü hastaya istirahat etmesi önerilir. Ertesi gün günlük aktiviteye başlanabilir. Yara bakımı gibi diğer önemli hususlar için hastaya ayrıntılı bilgi verilir. İkinci günden sonra cinsel hayatlarına dönebilirler ancak aşırı zorlamadan kaçınmaları önerilir. Ancak ilk 24 hafta menide nadirde olsa sperm hücresi görülebileceğinden doktorunuz aksini belirtmedikçe korunma önerilir. 1. ay 2. ay ve 3. ayda sperm tahlili yapılarak meninizde sperm hücresi olup olmadığı kontrol edilir, bu süre zarfında gebelik olmaması için doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Memnuniyetsizlik nedenleri

En sık memnuniyetsizlik nedeni istenmeyen gebelik oluşmasıdır, ABD’de açılmış binlerce dava vardır. İkinci en sık memnuniyetsizlik sebebi ağrıdır, 1000 olgudan birinde olabilmektedir, doktor tarafından öncesinde detaylı bilgi verilir.

Sorularınız için bize ulaşın.

Uzm. Dr. Tuncay TAŞ,
Üroloji & Erkek Sağlığı Yazarı
İletişim: 0532 343 48 27

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.