Yavuz Seçkin

Yazar Erkek Magazin

Yavuz SeçkinYıllardır radyoculuk yapan ve son dönemde de Avrupa Yakası’nda oynadığı Sertaç karakteriyle popüler olan Yavuz Seçkin, yakışıklı komedyenin başarılı olamayacağını söylüyor ‘Mesela Beyaz yakışıklı televizyonda iyi gidiyor ama stand up’da kalıcı olamadı. Ben Cem Yılmaz ve Ata Demirer’i beğeniyorum’ diyor.

Neler vardı çocukluğunuzda ilginç olan?

Biz dört erkek kardeşiz. En küçükleri ise benim. Ailem üç erkeğin ardından bir kız çocuğu bekliyormuş. Erkek çocuğu olarak dünyaya geldiğim için 7 yaşına kadar kız gibi büyütüldüm. Saçlarım belime kadar uzunmuş ve etek giydirirlermiş. Ailem Allah’tan 7 yaşında erkek olduğumun farkına varmışlar. Düşünsenize 7 yaşında değil de 27 yaşında erkek olduğumu farkına varsalardı, Türkiye’nin ilk travesti stand-upçısı olurdum.

O zamanlar şovmen olabileceğinizi kestirebiliyor muydunuz?

Çocukluğumda ne yapacağımı bilmiyordum. Futbolu ve dansı çok seviyordum. Hatta gizli gizli Tolgahan’dan dans dersleri almıştım. Futbolu sevdiğim için futbolun mizahını yazdım. Kitabım şu anda 10’ncu baskıda. Şişli Motor Lisesi’ni kazandım. Motorcuyum ve motordan çok iyi anlarım. 3 sene okuduktan sonra Açıköğretim’i kazanıp İş İdaresi bölümünü okudum. Elektronik kursları aldım, evimdeki tüm elektronik aletlerin tamirini ben yaparım. Askere gittim. Askerden sonra Levent’te hediyelik eşya dükkanı açtım. Dükkanda sürekli komiklikler yaptığım için arkadaşlarım ve müşterilerimin tavsiyesi üzerine ‘İner misin Çıkar mısın’ yarışmasına katıldım. Yarışmada 97 puan aldım. Yarışmalara giderken kadar kendimi kaptırmışım ki, kendi mağazamı unutmuşum. Üç ay dükkana gitmediğim için orada çalışan eleman, dükkanımı soymuş. Mecburen kapattım.

Radyo ile tanışmanız nasıl oldu?

Kadir Çöpdemir sayesinde. Radyo Klas’ta kendisi müdürdü. Taklitlerimden söz ettim. O gün beni işe aldı. Ama programda kimse beni dinlemiyor. Bir gün dediler ki; Yavuz’un yerine başka birisini mi alsak? Ben de çok üzülmüştüm. Radyoda yeni bir şey yapmalıyım diye düşürken ünlülere şaka yapmak aklıma geldi. Ertesi sabah saat 08.30’ta Tülin Şahin’i işlettim. Kuşum Aydın olarak kendisini aradım ve 12 dakika işlettim. O gün tam tamına 10 kişiyi işlettim. Müdürümüz Mert Savaş’a dinlettim. Ve inanamadılar. 10 yıl evvel ben bu işi yapmaya başladığımda piyasada kimse yoktu.

YOLDA ALLAH BELANI VERSİN SERTAÇ DİYORLAR

Sertaç karakteri hayatınızı nasıl değiştirdi?

Oyunculuğa geçince insanlar ismimi unuttular. ‘Allah belanı versin Sertaç’ diyorlar. Yolda yürürken kırmızı ışıkta duran taksici durmamı söyledi. Arkasında da iki bayan yolcu vardı ve camı açtı ve ‘Allah belanı versin Sertaç’ dedi. ‘Eyvallah abi!’ dedim. İnsanlar bu şekilde sevgisini dile getiriyor.

Radyoda yaptığınız taklitler gerçekçi bulunuyor mu?

Evet mesela Mustafa Topaloğlu kendisini ben zannediyormuş. Çünkü kimi arasa ‘Sen Yavuz musun?’ diyorlarmış. Bir gün Mustafa abi beni aradı. ‘Hangimiz sen hangimiz ben? dedi. Ben de ‘Abi sen sensin, ben de ben’ dedim. ‘Doğru ya hoşçakal Yavuz’ dedi. Bir de Hıncal Uluç, bir şampuan reklam filmi seslendirmiş. ‘Hıncal Bey sesinizi ne kadar kötü taklit ediyorlar’ şeklinde mesajlar almış. Hıncal abi de ‘Ulan o benim’ diyormuş.

Taklitlerden rahatsızlık duyan oldu mu?

Cem Yılmaz taklidini yaptığım için bozulmuş ve eleştirmiş. Neden kızmış çözmüş değilim.

BEYAZ AŞIRI YAKIŞIKLI

Komedyen olunca anne ve babanızın tepkisi ne oldu?

Annemle babamla çok fazla görüşemiyorum. Geçenlerde Bayramoğlu Darıca’ya ailemi ziyarete gittim. Annem ‘Oğlum gel bak, içeride misafirler var’ dedi. İçeri bir girdim. 59 kadın bana gülen yüzlerle bakıyorlar. Annem ‘Hadi oğlum yap bir taklit’ dedi. Küçük Emrah taklidi yaptım, güldüler. Artık evlere de gidiyorum, duyurulur. Sonuçta babam ve annem gurur duyuyorlar. Bazı sanatçıların biraz burnu havadadır, halka girmezler ben son derece halkın içerisindeyim.

Komedyen, şovmen, stand-up’cı… Siz hangisiniz?

Komedyenim. Bu işte iki isim var. Ata Demirer ve Cem Yılmaz. Yapamayanlar da kayboluyor. Ama bu iş için şans lazım. Arkanın kuvvetli olması gerekiyor. Ama şu var ki komik erkek seviliyor. Komik erkek karaborsada. Tip önemli değil.

Ata Demirer’le sizi aynı sahnede görebilir miyiz?

Ata Demirer’le yapamayız çünkü benzer özelliklerimiz var. Kilolarımız dışında tabii. Ata işini çok iyi yapıyor. İyi bir oyuncu. ben de kendi çizgimde ilerliyorum. Bir projede frekansımız uyuşursa yaparız.

Yeni jenerasyondan Şahan Gökbakar’ı nasıl buluyorsunuz?

Yetenekli bir komedyen.

Siz kendinizi hangi kulvarda görüyorsunuz?

Ata Demirer ile Cem Yılmaz’ı kendi kulvarımda göstermem. Yılmaz Erdoğan ve Beyazıt onların kulvarları ayrı. Yılmaz Erdoğan çok iyi bir oyuncu ve yazar. Beyazıt stand-up yaptı ama kalıcı olmak adına olamadı. Televizyonda yürüdü. Aşırı yakışıklı bir adam. Televizyonda iyi görüntü veriyor. Sahnede iyi tiplemeler yapıyor. Ama biraz da kendisiyle dalga geçmesi lazım. Vücudunun belli bir bölümleriyle dalga geçtiğin zaman daha çok insanların hoşuna gidiyor. Beyaz, bir tek ‘R’ harfini söyleyememe problemi dışında yakışıklı bir kişi. İşu anda ben yolun ortasındayım. Onların maddi olarak geldikleri yerin uzağındayım.

Kaynak: Akşam

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.