Yaz Ayı Cildinizi Yakmasın

Cilt Bakımı

Paylaş

Pervin DinçerHava sıcaklıkları artmaya, bizi bunaltmaya devam ediyor. Doğal olarak bazılarımız bu sıcaklardan kaçış planlarını yaptı. Yine de bazılarımız bu sıcaklara ve özellikle de bu sıcakları İstanbul?da çekmeye mahkûm kaldı. Peki, siz ne yapmalısınız? Bu konuda sizlere basit ama etkili önerilerim var.

Güneş ışınları bir yandan kemiklerin gelişimi için oldukça önemli diğer yandan ise zararlı ışınlarına fazla maruz kalındığında bazı hastalıklara neden olabilir. Yazın bizi yakan güneş ışınları vücudumuzdaki su oranının terlemek gibi doğal yollarda dışarı atar. Tabi bu sırada vücudumuz susuz kalır ki bunu önlemek için mutlaka su içmeliyiz. ?Ben su içenlerden değilim? diyorsanız küçük bir tüyo vereyim. Suyunuzun içine mevsim meyvelerini içine atarsanız su içmek daha kolaylaşacak. Hepimiz biliyoruz ki su içmek hem genel sağlığımızı korur hem de cildimizin daha canlı kalmasını sağlar.

Cilt BakımıElbette biz ne kadar dikkat edersek edelim güneş yine ışınlarını cildimize ulaştıracak. Bunu en aza indirebilmek için güneş kremi kullanmak şart. ?Erkek adam güneş kremi kullanmaz? gibi düşünceleriniz varsa bunu aklınızdan çıkarın. Güneş koruyucuları, güneşin cildimizde yaratabileceği lekelenmeler ve cildimiz üzerinde yaratacağı etkileri engeller. Koruyucumuzu güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürüp her 2-3 saatte bir de tekrarlamak gerekecek. Kremleri seçerken üzerinde yazan SPF değerlerini dikkate alırsak daha etkili sonuçlar elde edebiliriz. SPF güneşten korunma faktörünü ve süresini belirler. Ayrıca güneş koruyucumuzun UVA ve UVB ışınlarına karşı korumalı olduğundan emin olmamız gerekir. Bu noktada bakımlı erkeklere önemli bir tavsiyem var. Yaz aylarında leke tedavileri
yaptırmamalısınız. Aksi halde cildinizde tedavisi olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Gelelim sıcaktan kuruyan saçlarımıza. Erkeklerin saçları zaten kadınların saçlarından biraz daha kuru olur. Doğal olarak bu durum yaz aylarında daha da artar ki saçın neme ihtiyacı var ama yaz aylarında saçımız nemini kaybeder ve bunu özellikle de yaz aylarında en aza indirmek gerek. Saçların nemini koruması için öncelikle bol su tüketmeliyiz. Su dışında ise nemlendirici ve saç bakım şampuanları kullanmak önemli. Şampuan ve saç durulama ürünlerindeki aktif maddeler moleküler yapıları sayesinde saçın içindeki nemi bağlar veya her bir saç telini koruyucu bir tabakayla kaplar. Bu da saçın nemini korumasını sağlar.

Bu basit dikkatler ile yazın sıcağını az da olsa üzerimizden çekip kalıcı cilt ya da olası genel sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmış olacaksınız.

Güzelliğinize…

Pervin Dinçer
Erkek Magazin Bakım Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.