Dünya Liderlerinin Tarzları – Atatürk

Atatürk ve Moda

Paylaş

Uğur KarapaçaDünya liderlerinin tarzları her zaman dikkat çekmiştir. Farklı dönemlerde farklı liderler karizmaları  ile hep ön planda olmuşlardır.  İşte bu yazı dizisinde sizlere elimden geldiğince farklı zamanlarda yaşamış, tarihe yön vermiş liderlerin, siyasi parti liderlerinin, önemli bakanların, diktatörlerin nasıl giyindiklerini, nelere dikkat ettiklerini anlatmaya çalışacağım.

İlk yazımızın kahramanı cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk! Türk tarihinde oldukça önemli yere sahip olan Gazi Paşa, getirmiş olduğu kıyafet devrimi ile adeta halkın üzerindeki kötü görüntüyü silerek daha modern bir görünüm kazandırmıştır. Tabi ki herkes bunun, zamanın şartlarında hiçte kolay olmadığının farkında. Zira böylesine bir devrimi yapmak için öncelikle devrimi gerçekleştirecek olanların örnek olması gerekiyor. Gelin şimdi hep beraber Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün giyim tarzını, nelere dikkat ettiğini inceleyelim. İşte cumhuriyet tarihinin en şık lideri Mustafa Kemal Paşa!

Atatürk Modası

 

Öncelikle Atatürk’ün giyim tarzına dair bilmemiz gereken bir nokta var. Atatürk her alanda başarılı olduğu gibi tasarım konusunda da oldukça başarılıydı. Zira Gazi Paşa kendi gömleklerinin, ceketlerinin, smokinlerinin ve takımlarının tasarımlarını kendisi çizerdi. Tabi Gazi Paşa şimdiki tasarımcılar kadar şanslı değildi. Photoshop ya da başka dijital bir yazılım olmadan yaptı bütün tasarımlarını. El emeği oldukça fazlaydı yani.

Ata ModasıDikkatinizi çekti mi bilmem ama Atatürk’ün bütün gömlekleri beyaz renkteydi. Fakat kimisinin kesimi farklı, kimisinin yakası farklı. Papyon için ayrı, yazlık için ayrı, kravat için ayrı beyaz gömlekler yani. Beyaz temizliği temsil eder. Aynı zamanda beyaz renk gömlek üzerine rahatlıkla farklı renkte kravat ve papyonlar rahatlıkla uygulanabilir. Zaten Paşa kravat konusunda da kontrast renkte ve çapraz çizgili kravatları severdi. Gömleklerin manşet ya da kalp üzerinde genelde K.A. ve G.M.K. arması işlenirdi. Kol düğmesine oldukça özen gösterirdi.

Takım elbisede renk seçiminde ise genelde lacivert renkten uzak dururdu. Zira Gazi Paşa lacivert rengi pek sevmezdi. Yani sonradan renklendirilmiş fotoğraflarda gördüğümüz Atatürk’ün giymiş olduğu lacivert renk aslında Atatürk’ün pek tercih ettiği bir renk değildi. Onun yerine üç parçalı, genelde siyah takımları tercih ederdi.
Takımlarda mendilde Atatürk için önemli bir aksesuardı. Mendillerin tümü ipek ve kenarları çapraz dikişliydi. Giydiği smokin veya frak ise aksesuar olarak papyonlarında beyazı tercih ederdi. O döneme ait frak ve smokinlerin üzerine giyilen pelerinde de seçeneğini genelde siyahtan yana kullanmıştır.

Atatürk ve TarzGelelim ayakkabı konusuna. Ayakkabılarda siyah, bağcıklı rugan ayakkabılar genelde kullandığı türde olan ayakkabılardı. Yazlık kıyafetlerinin altında ise beyaz ya da lacivert-beyaz ayakkabılar kullanırken bu ayakkabıları kullandığı zaman çorap giymezdi.

Kışın palto mevsimi geldiğinde kahverengi tonlarda paltoları kullanırdı. Bu paltoları ise desenli kaşkollar ile kombine ederdi. Eldivenlerinde de paltosuna uygun renkler kullanırdı.

Atatürk

En sona halkın değişimini en çok etkileyen faktörlerden birisi olan şapkaya bıraktım. Şapka konusunda oldukça geniş bir yelpazeye sahipti. Kalpak, panama, melon ya da silindir şapka. Hiç fark etmedi Gazi Paşa için. her birisini taşımasını bildi. Ama nedense Atatürk ve şapka konusu ne zaman konuşulsa o silindir şapkalı hali aklıma gelir.

Sonuç olarak o dönemde yaşamış birçok lidere göre Mustafa Kemal Atatürk çok daha karizmatik bir liderdi. Düzgün fiziği ile taşımış olduğu her kıyafetin hakkını ziyadesiyle vermiş bir lider Mustafa Kemal. Bugün bile O’nun fotoğraflarına baktığımız zaman, kendi döneminde kullandığı kıyafetlerin hala dünyanın her yerinde oldukça şık olduğunu görebiliyoruz. Ne diyelim, Allah bize de Mustafa Kemal’in şıklığını versin.

Uğur Karapaça
ErkekMagazin.com Yazarı

1986 yılında Eskişehir'de doğdum. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunuyum. Moda ve teknolojiye oldukça ilgim var. Yaklaşık üç yıldır farklı mecralarda teknoloji yazarlığı yapmaktayım. Şu anda Hardware Plus dergisinin web sitesinde teknoloji alanında da haberler yazıyorum. Burada da sizlere stil önerileri ve teknoloji haberleri vermeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.