Dünya Liderlerinin Tarzları, Hitler

hitler modası

Paylaş

Uğur KarapaçaAlmanya tarihinin şüphesiz en önemli liderlerinden birisi Adolf Hitler’dir. Hitler, zamanında yaptığı uygulamalar ve katliamlar ile halen daha adından sıkça söz ettirir. Yaptıklarının doğru veya yanlış olduğunu en azından burada tartışmak pek uygun değil. Zira burada Adolf Hitler’in sadece giyim tarzını inceleyeceğiz.

Adolf Hitler’i ele aldığımızda hayatının büyük çoğunluğunda genel olarak üzerinde askeri üniforma olduğunu görürüz. İlk incelememiz gereken -kısa da olsa- Hitler’in askeri kıyafetleri. Dönemin askeri üniformaları gri, kahverengi, beyaz gibi renklere sahipti. Beyaz haricindeki üniformaları Hitler sık sık kullandı. Sadece beyaz üniformasını özel törenlerde kullanmayı tercih etti.Hepsinin tek ortak yönü vardı. O da beyaz gömlek. Alman diktatörün dönemindeki büyük askeri üniformaların içerisine beyaz gömlek giyiliyordu.

hitler modası

Fakat normal hayatta Hitler askeri üniformayı üzerinden çıkardığı zaman daha farklı bir tarza sahip oluyordu. Özellikle bulunduğu coğrafyada hava şartlarının soğuk olmasından dolayı Hitler’i hep kalın kıyafetler giyerken görüyoruz. Gömlekler açısından baktığımız zaman tıpkı askeri üniformada olduğu gibi günlük hayatta da beyaz gömlekleri tercih ediyordu. Takım elbiseye önem veren Alman diktatör genelde siyah ve lacivert renkleri tercih ederdi. Fakat takım elbiselerinde pek dar kesim kullanmadı. Genelde “memur tipi” dediğimiz bol kesim takımları giydi Hitler.

hitler ve evaTakım elbiselerinde aksesuarı pek sevmezdi. Kravat haricinde bir aksesuar takmak Hitler için gereksizdi. Kravatlarında da düz siyah olanları seçti. Farklı renklerde taktığı çok nadir görülmüştür.

Kışların ağır geçtiği coğrafyada bulunan Hitler kışın genelde dönemindeki diğer insanlar gibi çizmeleri tercih ederdi. O zamanlarda çizmeler genelde “riding” tarzda oluyordu. Çizmelerin haricinde ise klasik düz ayakkabıları kullanırdı.

 

hitler faturaOldukça zengin olan Hitler kıyafetlere oldukça fazla para ödedi. Zira dönemden günümüze kalan bir terzi faturasında Hitler’in terzisine £4,750 ödediğini görüyoruz. Bu miktarı Türk parasına çevirdiğimizde ne kadar ciddi bir harcama yaptığını rahatlıkla anlayabiliriz. Fakat benim kişisel görüşüm Hitler bu denli büyük paralara maalesef döneminde “şık” olarak anılabilecek kıyafetleri üzerinde taşıyamadı.

İyi ya da kötü. Güzel ya da çirkin. Hitler bu dünyadan kendi tarzına sahip bir lider olarak geldi ve geçti. Kendine has tarzı ile adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Öyle ki bugün Hindistan’da Hitler adında bir giyim mağazası bile bulunuyor ve bu mağazada Hitler’in tarzına uygun, üzerinde Hitler’i anlatan kıyafetler satılıyor.

hitler mağaza

1986 yılında Eskişehir'de doğdum. Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunuyum. Moda ve teknolojiye oldukça ilgim var. Yaklaşık üç yıldır farklı mecralarda teknoloji yazarlığı yapmaktayım. Şu anda Hardware Plus dergisinin web sitesinde teknoloji alanında da haberler yazıyorum. Burada da sizlere stil önerileri ve teknoloji haberleri vermeye çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.