Erken Boşalma Nedir?

Yazar Erkek Magazin

Prematür Ejakülasyon olarak da bilinen Erken Boşalma; tekrarlayıcı bir şekilde cinsel birleşme yaşanmadan ya da birleşme sırasında çiftin isteğinden önce yaşanan boşalmadır. Erken Boşalma problemi yaşamak; çiçek açmış ağaçlarla dolu güzel bir yolda hız yapmak gibidir. Kişi hızlı bir şekilde koit (penis-vajina birleşmesi) gerçekleştirirken sadece boşalma(ma) odaklıdır. Bu durum; yolculuk süresince etrafı seyretmenin, doğanın tadını çıkarmanın verdiği hazzın kaçırılması anlamına gelir. Hız yaptığınızda etrafınızda olup biten birçok güzelliğin farkına bile varmadan yolun sonuna geldiğinizi düşünün… Ne gittiğiniz yoldan keyif alırsınız, ne partnerinizin bu yolculuğun keyfini çıkarmasına izin verirsiniz ne de sonunda yaşayacağınız hazzın büyüklüğünü kontrol edebilirsiniz. Erken boşalma sorunu ülkemizde 10 erkekten 8 ‘ inin karşılaştığı bir problemdir. Veriler gösteriyor ki ülkemiz sosyo-kültürel özellikleri erken boşalmayı tetiklemektedir.

Erken Boşalma ergenlik döneminde yakalanma korkusu ile hızlı bir şekilde mastürbasyon yapmaktan ve bedenin bunu alışkanlık haline getirmesinden kaynaklanabilmektedir. Ergenlik Döneminde yapılan bir başka yanlış ise kuru kuruya mastürbasyon yapmak, sabun gibi maddelerle tahriş edici bir şekilde mastürbasyon yaparak boşalma ve tahrişin verdiği acıma hissini birleştirmektir. Boşalma eyleminin gerçekleşmesi zevklidir ancak bu süreçte boşalmaya giden yolda alınan zevk; boşalma anında alınan zevkten toplamda kat ve kat daha fazladır. Ancak mastürbasyon süresinin kısa tutulması, mastürbasyon esnasında tahriş edici maddeler kullanılması bu süreçte alınan hazzı ortadan kaldırmakta ve bireyi bir an önce sonuca gitmesi için zorlamaktadır. Bu durumda kişinin vücudu yıllar süren alışkanlıklar sebebi ile erken boşalmaya programlanmaktadır.

Birleşme esnasında hızlı olmak gerektiği, belli bir ritimde devam etmek gerektiği ve bunun kadına daha çok zevk verdiği doğru bilinen yanlışlardandır. Tam tersine yavaş, nefes kontrolünü sağlayarak sakin bir ritim ile hareket etmek alınan hazzı iki katına çıkaracaktır. Hızlı nefes alıp vermek sürüngen beyni harekete geçirmekte ve bu da erken boşalmaya sebep olmaktadır. Bu nedenle nefes kontrolü sağlamak; bunu sağlamak için de bol bol egzersiz yapmak gerekmektedir.

Erken boşalma sorunu travmatik yaşantılardan kaynaklı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Geçmişte yaşadığınız olumsuz tecrübeler, ilk sevişme deneyiminizin travmatik olması… vb gibi nedenlerle ileriki yaşlarda erken boşalma ile karşılaşmak mümkündür. Doktorunuzla görüşmüş, gerekli tetkikleri yapmış ve doktorunuzdan durumunuzun fizyolojik değil, psikolojik olduğunu öğrenmişseniz mutlaka bir Cinsel Terapiste başvurunuz. Zira erken boşalma sorunu inatçıdır ve bir uzman eşliğinde sakin adımlarla ilerlenmesi gereken bir süreç gerektirir. Cinsel Terapiste gitmekten çekinmeyin. Hayatınızın geri kalanında erken boşalma sorununun var olmasındansa kendiniz için bir şey yapın ve utancı bir kenara bırakarak kendiniz için bir adım atın. Unutmayın! Bu gün terapiste başlarsanız; yarın terapinizin birinci gününü bitirmiş olacaksınız…

Asena Merve ERGUN

Uzman Klinik Psikolog & Cinsel Terapist

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.