Sertleşme Probleminde Kök Hücre Tedavisi

Yazar Tuncay Taş

Sertleşme Probleminde Kök hücre, Rejeneratif Tıp ve Priapus Shot®  (P-Shot®) nedir?

Kök hücre başkalaşmamış hücredir başkalaşarak özelleşmiş hücrelere, örneğin damar hücrelerine dönüşebilir ya da damarı onarabilir. Kök hücrelerin bir alt tipi olan  somatik kök hücreler vücutlarındaki, içinde bulundukları dokuların bakımını ve onarımını yapan hücrelerdir. En çok yağ ve kemikte bulunmaktadır.

Kök hücreler, hastalıklı organda hasar görmüş hücrelerin yerine sağlıklı ve işlevsel hücrelerin oluşturulmasında etkilidir. Genelde “kök hücre tedavisi” olarak adlandırılan işlem ameliyathanedeki lipoaspirattan stromal vasküler fraksiyon hücrelerinin ayrılmasına izin veren sistemler kullanılarak yapılıt. Organ nakline benzer, tek fark bir organ yerine kendi kök hücrenin nakledilmesidir.

Rejeneratif tıp, kök hücre tedavileri yoluyla hastalıklı dokuların yerine geçecek ve bu dokuları onaracak yeni, canlı dokuların geliştirildiği tıp alanıdır. Örneğin sertleşme sorunu olan erkeğin penisindeki hasarı kişinin kendisinde var olan hücre ve faktörleri aktive ederek iyileştirmeyi amaçlayan tıp alanıdır. Son 10 yılda Avrupa, Japonya, Hindistan, Kore ve Amerika’da inanılmaz gelişmeler ön plana çıkmıştır. Bir hastalığın tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri genelde tüm vücuda sistemik şekilde etki eder ancak rejeneratif kök hücre uygulamaları sadece hastalıklı organı tedavi eder. Örneğin sertleşme probleminin hücresel tedavilerinde olduğu gibi, yalnızca o bölgeye tedavi uygulamak mümkün.

Sertleşme sorunu, 40 ila 70 yaşları arasında erkeklerin yaklaşık yarısını bir dereceye kadar etkiler. Son yıllarda, sertleşme sorunu tedavisinde adipoz kaynaklı kök hücreler, kemik iliği kaynaklı kök hücreler, plasental kök hücreler ve kök hücre tedavisi destekleyen kanıtlar sunulmuştur. İnsan ve hayvan çalışmaları, sertleşme fonksiyonun iyileştirilmesi için kök hücrelerin başarılı bir şekilde kullanıldığını göstermiştir. Her geçen ay tedavilerin standartı oluşmaya başlamaktadır.

Priapus Shot®  (P-Shot®) penis içine kişinin kendi trombosittleri ve büyüme faktörlerinin (PDGF, VEGF, TGF- α ve TGF- β) uygulanması işleminin ABD’deki popülerize olmuş adıdır. İşlemin başarıya ulaşması için işlem öncesi  bir dizi araştırma gereklidir.  P-Shot’un etkinliği aynı zamanda optimal testosteron seviyelerine sahip erkeklere de bağlıdır. bilinen yan etkisi yoktur. ağrısız bir işlem ve kalıcı tedavi seçeneği olma yolunda umut vadetmektedir.

Uzm. Dr. Tuncay TAŞ,
Üroloji & Erkek Sağlığı Yazarı
İletişim: 0532 343 48 27

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.