Hipnoterapi nedir?

Hipnoterapi nedir?

Paylaş

Cinsel Terapist Ebru Soydaş Yazıları

Hipnoterapi, hipnoz uygulaması ile yapılan bir terapidir. Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı bir psikoterapi yöntemidir.

İzniniz ve bilinç dışınızın onayı olmadan zihninizi kimse yönlendiremez. Hipnoterapistiniz sizin ihtiyacınıza ve sorununuza yönelik çalışmayı yaparak telkin kalıplarını kullanır. Tüm fonksiyonların çalıştığı, bilincin açık olduğu bir konumda, istekle elde edilen bir konsantrasyonun tedavi amacıyla kullanılması söz konusudur.

Hipnoz kalıcı düzelmeler sağlayabilen hızlı bir yöntemdir. Bu çalışma sayesinde sorunun kökenindeki gerçek nedenler ortaya çıkabilir.

Hipnoterapi seanslarında uyanamazsam ne olur?

Hipnoz güvenilir bir yöntemdir. Bilincin açık olduğu bir konumda; uyku hali olmadan, zihinsel uyanıklık halinin olduğu bir tedavidir. Bir çeşit aşırı uyarılmışlık durumudur. Kişinin uyanamaması söz konusu değildir. Acil bir durum olsa bile kişi hemen kendine gelip günlük yaşantısına devam edebilmektedir.

Hipnoz halindeyken istemediğim şeyleri yapar mıyım, sırları mı söyler miyim?

Kişiler hipnozdayken de sırlarını saklayabilirler. İstemedikleri hiçbir şeyi söylemez ve yapmazlar. Medyada gösterilen hipnoz adı altında yapılan uygulamaların hiçbiri tıbbi hipnoterapi ile ilişkilendirilemez. Bu gösteriler eğitimsiz kişiler tarafından ilgi çekme amacıyla yapılan sahne showlarıdır.

Hipnoterapiyle hangi sorunların tedavisinde kullanılır?

Psikolojik sorunların çoğunda hipnoterapi yöntemi kullanılabilir. Depresyon, panik atak, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, özgül fobiler, sinir ve öfke problemleri, vajinismus, erken boşalma, cinsel isteksizlik, sertleşme bozukluğu, yeme ve sigara bağımlılığı, sınav kaygısı, çocuklarda alt ıslatma, özgüven eksikliği, dikkat eksikliği ve travmalar gibi birçok problemin tedavisinde uygulanabilir.

Uzm. Klinik Psikolog Ebru Soydaş
ErkekMagazin.com Psikoloji Yazarı

Ebru Soydaş İletişim
Büyükçekmece: 0530 082 52 00

Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji Lisans, Beykent Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek Lisansı tamamlayarak, Cinsel terapi ve hipnoterapi eğitimlerini alarak cinsel işlev bozuklukları,sigara bağımlılığı, yeme bağımlılığı, sınav kaygısı, çocuklarda alt ıslatma, depresyon, sinir ve öfke sorunları, panik atak, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, özgül fobilerin tedavisinde kullanılan bireysel terapi, çocuk ve erken terapisi, cinsel terapi, hipnoterapi alanlarında hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.