Evlilikte Yaşanan Cinsel İşlev Bozuklukları

Yazar Ebru Soydaş

Cinsel Terapist Ebru Soydaş

Evlilikte sık görülen cinsel sorunlar; erkeklerde erken boşalma ve sertleşme bozukluğu, kadınlarda vajinismus ve cinsel isteksizliktir.

Erken Boşalma

Türklerin % 70 ‘ de prematür ejakülasyon (erken boşalma) görülür. Erken boşalma, denetimsiz ve kontrolsüz boşalma durumudur. Penis-vajina birleşimi olmadan hemen önce kontrolsüz bir şekilde boşalmasıdır. Eğer her iki tarafta memnunsa erken boşalma yoktur. Çok genç erkeklerde de bu bir sorun olarak değerlendirilemez. Nedenleri ise organik değilse eğer; eşler arası uyumsuzluk, aşırı heyecan, stres, yorgunluk, cinsel mitler, ilişkisel problemler, performans anksiyetesi, kadına bağlı olan cinsel işlev bozukluğu, cinsel travmalar… gibi bir çok psikolojik sebebi olabilir. Tedavisi için fizyolojik ise bir üroloji uzmanına başvurması gerekir. Sebep psikolojik ise Uzman bir psikolog ile görüşülerek cinsel terapi seanslarına başlanılması gerekir. Cinsel terapiyle kişiye kontrolünü sağlaması hedeflenir. Tabi ki tedaviye eş ile birlikte gelinirse iyi bir sonuç alınabilir.

Sertleşme Bozukluğu

Erektil disfonksiyon (sertleşme bozukluğu), cinsel birlikteliği sağlamada yeterli derecede sertliğe ulaşamama ve sürdürememe durumudur. Organik ve psikolojik ayrımını yaptıktan sonra tedavi sürecine gidilir. Eş ile birlikte düzenli bir şekilde cinsel terapiye başlanırsa tedavisi mümkündür.

Vajinismus

Ülkemizde her 10 kadından 1’i vajinismus. Vajinismus, periner kasların kişiden bağımsız şekilde ilişki esnasında kasılması sebebiyle birleşmenin imkansız hale gelmesi ya da ağrılı cinsel birleşme olması durumudur. Nedenleri genellikle; bilgi eksikliği, abartılmış ilk gece hikayeleri, zarın çok kalın olduğu düşünceleri, çok kanama olacağı düşünceleri, tamamen kapalı olduğu düşünceleri, toplum ve aile yetiştirilmesinden kaynaklı korku ve inançlar, cinsel mitler, eşler arasındaki uyumsuzluk… Fiziksel bir sebebi yoksa vajinismus kolay tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Cinsel terapi ile ortalama 10- 11 seansta çözüme kavuşturulur. Cinsel Hipnoterapi (hipnoz) ile 1 gün gibi kısa bir süre de tedavi gerçekleştirilebilir. Eşlerin birlikte katılmaları iyi bir sonuç almada önemlidir. Çünkü bu bireyin değil çiftin bir sorunudur.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kadınlarda olan cinsel isteksizliğin sebepleri organik bir sebebe bağlı değilse; eşler arası uyum problemleri, güven problemleri, aldatma/aldatılma, beğenilme- reddedilme korkusu, partnerin fiziki cazibesini kaybetmesi ve günlük bakımına dikkat etmemesi, monoton bir cinsel yaşantı, ön sevişmeye yeterli zaman ayrılmaması, cinsel mitler gibi birçok sebep sayılabilir.

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi olan rahatsızlıklardır. Cinsel terapiyle birlikte çözüme kavuşmak mümkündür. Tek yapmanız gereken bu konuda çalışan bir uzmana başvurmak.

Uzm. Klinik Psikolog Ebru Soydaş
ErkekMagazin.com Psikoloji Yazarı

Ebru Soydaş İletişim
Büyükçekmece: 0530 082 52 00

 

Ebru Soydaş ErkekMagazin

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.